Wojna między Izraelem a Gazą na żywo | Human Rights Watch oskarża Izrael o „celowe” wykorzystywanie głodu wobec ludności cywilnej w Gazie | międzynarodowy

Wojna między Izraelem a Gazą na żywo |  Human Rights Watch oskarża Izrael o „celowe” wykorzystywanie głodu wobec ludności cywilnej w Gazie |  międzynarodowy

Armia izraelska ponownie wzywa ludność cywilną do opuszczenia oblężonego miasta Khan Yunis

Izraelskie siły zbrojne, które ponad dwa tygodnie temu rozszerzyły swój atak na południową Strefę Gazy po tym, jak prawie osiągnęły swoje cele w północnej Strefie Gazy, zwróciły się dziś, w poniedziałek, do cywilów w mieście Khan Yunis (na południu), ich centrum operacyjnym, o kilka dni, aby opuścić miasto, które Izrael uważa za bastion Hamasu i drugi bastion, największe miasto w Strefie Gazy po mieście Gaza (na północy).

Avichay Adraee, arabskojęzyczny rzecznik armii izraelskiej, ponownie wezwał mieszkańców do opuszczenia miasta ulicami Al-Rashid Al-Bahr i Al-Shuhada w Deir Al-Balah, ponieważ ulica Salah Al-Din jest główną drogą prowadzącą do przecina Strip. Z północy na południe toczą się walki. Dodał: „Bitwy i postęp militarny Armii Obrony w rejonie Khan Yunis nie pozwalają na przemieszczanie się ludności cywilnej przez oś Salah al-Din w północnych i wschodnich sektorach miasta Khan Yunis”. Adraee ostrzegł w komunikacie na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter), który jest niemal identyczny z tym, który opublikował w niedzielę.

Miasto Khan Yunis jest od tygodni jednym z najbardziej dotkniętych miast w południowej części Strefy Gazy w wyniku izraelskich bombardowań i ostrzału artyleryjskiego, ale od piątku 1 grudnia Izrael zakończył rozejm uzgodniony z Hamasem, w którym pośredniczyła Hamas przez Katar. Stany Zjednoczone i Egipt – prosimy ludność cywilną o opuszczenie tego miasta w kierunku Rafah (południe) lub wybrzeża Morza Śródziemnego.

W południowej Strefie Palestyny ​​tłoczy się obecnie około 1,8 miliona z 2,3 miliona ludzi żyjących w jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Co więcej, wielu z nich uciekło na północ już na początku wojny.

Według Adraee siły izraelskie zezwolą również na dostarczanie pomocy humanitarnej do Gazy przez przejście Rafah, które łączy Strefę Gazy z Egiptem, w godzinach od 10:00 do 14:00 (9:00 do 13:00 w Hiszpanii kontynentalnej). ).

Organizacja Narodów Zjednoczonych od tygodni ostrzega, że ​​przepływ pomocy humanitarnej jest niewystarczający, aby zaspokoić podstawowe potrzeby ludności, która od miesięcy żyje w krytycznej sytuacji.

Oprócz przejścia granicznego w Rafah Izrael otworzył wczoraj przejście graniczne Kerem Shalom w celu umożliwienia napływu pomocy humanitarnej, po raz pierwszy od początku konfliktu.

Napływ pomocy humanitarnej stał się tak ograniczony, że organizacja pozarządowa Human Rights Watch oskarżyła dziś Izrael o „celowe” używanie głodu jako broni w wojnie przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej w ramach wojny przeciwko Hamasowi w Gazie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *