Wojna między Izraelem a Gazą na żywo | Netanjahu potwierdza, że ​​„nawet Haga” nie zatrzyma Izraela: „Nikt nas nie powstrzyma” | międzynarodowy

Wojna między Izraelem a Gazą na żywo |  Netanjahu potwierdza, że ​​„nawet Haga” nie zatrzyma Izraela: „Nikt nas nie powstrzyma” |  międzynarodowy

Irak i Liban ostrzegają, że amerykańskie ataki w Jemenie podsycają konflikt na Bliskim Wschodzie

Irak i Liban, które są świadkami eskalacji napięcia w związku z wojną w Gazie, ostrzegły w sobotę, że amerykańskie bombardowania Jemenu w odpowiedzi na ataki rebeliantów Houthi na Morzu Czerwonym podsycają regionalny konflikt na nadchodzącym Wschodzie. . Prezydent Iraku Abdul Latif Rashid powiedział w przesłaniu na temat irackiej prezydencji na stronie internetowej X: „Zdecydowanie potępiamy próby rozszerzania wojny i podkreślamy, że w tym przypadku ogniste przygody mogą nas wszystkich spalić”. wcześniej na Twitterze).

Rashid wygłosił te uwagi po tym, jak Stany Zjednoczone drugi dzień z rzędu zbombardowały obiekty wojskowe Huti w Jemenie, aby zniszczyć zdolność rebeliantów do atakowania statków handlowych na Morzu Czerwonym, co powoduje poważne zakłócenia w światowym handlu morskim.

Libańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło w oświadczeniu swoje „głębokie zaniepokojenie niedawną eskalacją, operacjami wojskowymi na Morzu Czerwonym i bombardowaniami powietrznymi na terytorium Jemenu”, wzywając jednocześnie do przełomu w celu zapewnienia stabilności na Bliskim Wschodzie. Ministerstwo Libanu ostrzegło, że „niezajęcie się prawdziwymi przyczynami tej eskalacji, a mianowicie globalnym zawieszeniem broni izraelskiej agresji i wojną w Gazie, może rozszerzyć krąg konfliktu, jak to zaczęło się ostatnio zdarzać”. Ostrzegł także, że działania te mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się wojny w Strefie Gazy na Bliski Wschód, zagrażając pokojowi i bezpieczeństwu w regionie i na świecie.

Od połowy listopada Huti przeprowadzili dziesiątki ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym, których deklarowanym celem było wyrządzenie szkody gospodarczej Izraelowi, kontynuując jednocześnie atak na enklawę palestyńską, wywołując reakcję Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Po wybuchu wojny w Gazie 7 października proirańskie bojówki w Iraku przeprowadziły ponad sto ataków na amerykańskie obiekty w tym kraju i w Syrii, natomiast Waszyngton odpowiedział na te ataki bombardowaniem tych grup, w tym w Bagdadzie. Napędzanie eskalacji napięcia.

W Libanie szyicka milicja Hezbollah – uważana za najważniejszą organizację paramilitarną na Bliskim Wschodzie – i Izrael wdały się w intensywną wymianę ognia na granicy, zabijając dziesiątki i dziesiątki tysięcy ludzi wysiedlając po obu stronach granicy. rozdzielacz (hi-fi)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *