Wojna między Izraelem a Gazą na żywo | Ponad stu zginęło w pierwszym izraelskim bombardowaniu Gazy po zakończeniu rozejmu międzynarodowy

Wojna między Izraelem a Gazą na żywo |  Ponad stu zginęło w pierwszym izraelskim bombardowaniu Gazy po zakończeniu rozejmu  międzynarodowy

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraża „głębokie zaniepokojenie” rosnącą liczbą aresztowań Palestyńczyków przez Izrael

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wyraził „głębokie zaniepokojenie” wzrostem liczby aresztowań Palestyńczyków przez Izrael i wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie zarzutów stosowania tortur w izraelskich więzieniach. Według oświadczenia Organizacji Narodów Zjednoczonych od początku wojny z Hamasem Izrael aresztował ponad 3000 Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Z raportu wynika, że ​​w ciągu dwóch miesięcy w izraelskich więzieniach sześciu Palestyńczyków zmarło, co stanowi największą liczbę takich przypadków w tak krótkim czasie od dziesięcioleci. Od czasu ataku Hamasu z 7 października i późniejszego izraelskiego bombardowania Gazy Palestyńczycy przetrzymywani w izraelskich więzieniach zgłaszają, że ich warunki uległy pogorszeniu i że żyją w przeludnieniu, z ograniczonym dostępem do żywności i wody oraz ograniczonymi wizytami członków rodziny i prawników.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że wielu zatrzymanych zeznało, że byli bici i maltretowani przez izraelskich strażników, łącznie z groźbami gwałtu. Biuro ONZ stwierdziło: „Drastyczny wzrost liczby przetrzymywanych Palestyńczyków oraz doniesienia o złym traktowaniu i poniżaniu, jakim byli poddani zatrzymani, rodzą poważne wątpliwości co do przestrzegania przez Izrael międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka”. „Wszystkie przypadki zgonów w areszcie oraz zarzuty stosowania tortur i innego złego traktowania muszą zostać zbadane i należy zapewnić pociągnięcie do odpowiedzialności”.

Izraelska Służba Więzienna oświadczyła, że ​​przebywający w jej areszcie więźniowie byli „przetrzymywani zgodnie z przepisami prawa” i że w sprawie śmierci więźniów toczy się śledztwo. (Reuters)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *