Stany Zjednoczone dają zielone światło projektowi rezolucji o zwiększeniu pomocy humanitarnej dla Gazy
Po intensywnych negocjacjach, które trwały prawie tydzień, Stany Zjednoczone podobno wyraziły zgodę na projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy. Głosowanie, które było wielokrotnie przekładane na poniedziałek, ma odbyć się najwcześniej w piątek. Propozycja przedstawiona przez Zjednoczone Emiraty Arabskie była sukcesywnie poprawiana, aby przezwyciężyć hipotetyczne weto Waszyngtonu wobec jej pierwotnego brzmienia, które wzywało do zaprzestania lub zawieszenia działań wojennych w celu zwiększenia przepływu pomocy. Istotą inicjatywy Emiratów było ustanowienie lub wdrożenie mechanizmu monitorującego ONZ dla wszystkich dostaw pomocy docierających do Strefy Gazy, co było dotychczas ważnym zadaniem w rękach Izraela, w celu wykluczenia ciężarówek przewożących broń lub przemycane produkty. Stany Zjednoczone, jako rzecznik Izraela w Radzie, sprzeciwiły się zatwierdzeniu tego środka, uznając, że dodatkowo komplikuje on proces udzielania pomocy.
Wydaje się, że całodobowe rozmowy pomiędzy sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem a jego odpowiednikami z Emiratów i Egiptu rozwiązały istniejące rozbieżności co do brzmienia projektu. Wyjaśniła to Linda Thomas-Greenfield, ambasador przy ONZ, po zamkniętym posiedzeniu Rady, które odbyło się dziś po południu. Stany Zjednoczone „przez cały ostatni tydzień ciężko i pilnie współpracowały” z Egiptem i ZEA, aby zapewnić wdrożenie „mechanizmu wspierania pomocy humanitarnej”, którego Gaza desperacko potrzebuje. „Jesteśmy gotowi do głosowania w tej sprawie” – powiedział dziś wieczorem dyplomata.
Nie jest jasny znak amerykańskiego głosowania – tak czy nie, chociaż w zasadzie jest mało prawdopodobne, aby przez cały tydzień poważnie planowano weto w sprawie tekstu. „Nie powiem państwu, jak będę głosował” – powiedział Thomas-Greenfield, dodając, że gdyby rezolucja została przedstawiona w obecnym brzmieniu, Stany Zjednoczone „mogłyby ją poprzeć”.
Ostateczna wersja tekstu, rozpowszechniona po uwagach ambasadora USA, usuwa wezwanie do zaprzestania działań wojennych, które pojawiało się w poprzednich wersjach, a zamiast tego wzywa do podjęcia „pilnych działań” zapewniających niezakłócony dostęp pomocy humanitarnej. Zwraca się również do Sekretarza Generalnego António Guterresa o wyznaczenie koordynatora odpowiedzialnego za „ułatwianie, koordynację, nadzorowanie i weryfikację”, czy ładunek pomocy ma charakter humanitarny.
Kilka państw członkowskich Rady, w tym Rosja i Francja – które podobnie jak Stany Zjednoczone mają prawo weta – nie były usatysfakcjonowane najnowszymi poprawkami do tekstu, a źródła dyplomatyczne zastanawiają się, jak zapewnić dotarcie pomocy do Strefy Gazy, jeśli walki nie ustaną . Koncepcja „zaprzestania lub zawieszenia działań wojennych” stanowi czerwoną linię dla Stanów Zjednoczonych i Izraela, biorąc pod uwagę, że przyniesie to korzyści wyłącznie Hamasowi.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”