Wojna między Ukrainą a Rosją: najnowsze wiadomości na żywo | Kijów prosi sojuszników o „szybsze myślenie” o dostawach broni | międzynarodowy

Wojna między Ukrainą a Rosją: najnowsze wiadomości na żywo |  Kijów prosi sojuszników o „szybsze myślenie” o dostawach broni |  międzynarodowy

Co wydarzyło się w ciągu ostatnich godzin

W 331. dniu wojny, którą Rosja rozpoczęła z Ukrainą, oto główne dane o godzinie 20:00 w ten piątek, 20 stycznia:

Nie ma zgody co do wysłania czołgów na Ukrainę. Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak poinformował, że na spotkaniu aliantów, które odbyło się dziś rano w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, nie osiągnięto porozumienia w sprawie dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak był optymistą, że próby wystawienia tych czołgów podstawowych zakończą się sukcesem.

Zełenski: „Musimy dalej walczyć o nowoczesne czołgi”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował krajom, które zdecydowały się na natychmiastową ekstradycję i przyznał, że „musimy dalej o nią walczyć”. „Z każdym mijającym dniem dajemy coraz wyraźniej do zrozumienia, że ​​nie ma innego wyjścia, jak tylko podjąć decyzję”.

Stany Zjednoczone powiedziały o niechęci Niemiec do wysłania czołgów: „To nie zależy od konkretnego zespołu wojskowego, to wspólny wysiłek”. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin mówił o niechęci Niemiec do wysłania czołgów Leopard na Ukrainę i bronił, że postęp Kijowa w wojnie „nie zależy od konkretnej drużyny wojskowej, jest wspólnym wysiłkiem wojskowym”. Zapytany, czy alianci podjęli decyzję o wysłaniu niemieckich czołgów, Austin powiedział, że „Niemcy jeszcze nie podjęli decyzji”.

Robles mówi, że „polityczna decyzja” o wysłaniu czołgów na Ukrainę zapadnie w lutym. Minister obrony Margarita Robles potwierdziła, że ​​„polityczna decyzja” o wysłaniu czołgów do Kijowa zapadnie w lutym i nalegała, aby spotkanie grupy kontaktowej ds. krajów ukraińskich odbyło się w bazie wojskowej Ramstein w Niemczech. To data techniczna. Robles często powtarza, że ​​jest ograniczony do jednego ze zwykłych spotkań, które odbywają się co miesiąc.

Rosyjski MSZ oskarża Zachód o „prowokację” poprzez dostarczanie mu większej ilości broni. Rosyjskie MSZ stwierdziło w piątek, że decyzja państw zachodnich o dostarczeniu Ukrainie większej ilości broni jest „otwartą prowokacją”, co oznacza „podniesienie stawki” w konflikcie. „To nieuchronnie doprowadzi do wzrostu liczby ofiar i będzie oznaczać poważną eskalację” – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Maria Zagarowa.

NATO zamawia amunicję i części zamienne dla Ukrainy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że państwa wspierające Ukrainę powinny skupić się nie tylko na wysyłaniu nowej broni na Ukrainę, ale także na znalezieniu amunicji do starych systemów i pomocy w ich utrzymaniu. „Musimy również pamiętać, że musimy nie tylko skupić się na nowych platformach, ale także upewnić się, że wszystkie platformy, które już istnieją, mogą działać tak, jak powinny” – powiedział Stoltenberg.

Macron zapowiada zwiększenie o ponad jedną trzecią budżetu wojskowego na lata 2024-2030. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w piątek, że budżet obronny jego kraju zostanie zwiększony o ponad jedną trzecią na lata 2024-2030, próbując przekształcić armię z wyraźnym wymiarem europejskim i przygotować ją na liczne zagrożenia. Macron, który wygłosił przemówienie w bazie lotniczej Mont-de-Marsan w południowo-zachodniej części kraju, dał jasno do zrozumienia, że ​​zwróci się do parlamentu o budżet w wysokości 400 tysięcy euro na następne siedem lat, który obejmowałby 413 miliardów euro. w potrzebach. W porównaniu z 295 miliardami oczekiwanymi w poprzedniej ustawie o programowaniu wojskowym na lata 2019-2025.

Na tym zdjęciu autorstwa Lizzie Nezer dla agencji Reuters transparent z proukraińskiej demonstracji w Berlinie wzywa rząd do dostarczenia czołgów Leopard do Kijowa.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *