Wojna na Ukrainie: FAO ostrzega przed kryzysem żywnościowym na Haiti i w Ameryce Łacińskiej

Wojna na Ukrainie: FAO ostrzega przed kryzysem żywnościowym na Haiti i w Ameryce Łacińskiej

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

W poniedziałek 28 marca w Quito rozpocznie się 37. Konferencja Regionalna Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Agencja ogłosiła „niewykluczony kryzys żywnościowy” w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach w wyniku wojny na Ukrainie. Szczególnie niepokojące jest Haiti, gdzie w ostatnich latach głód już się pogorszył.

To efekt motyla może uderzyć w Amerykę Łacińską i Karaiby. Światowi przywódcy już ostrzegali: Wojna na Ukrainie spowodowała braki podstawowych produktów, takich jak pszenica, oleje i nawozy, które są w dużej mierze produkowane w Europie Wschodniej.

„Nie wykluczamy, że region wejdzie w kryzys żywnościowy”, mówi Giulio Berdighi, delegat Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na Amerykę Łacińską i Karaiby, przed 37. konferencją regionalną, która ma się odbyć w Quito. Od 28 marca do 1 kwietnia.

„Nie wiemy też, jak długo potrwa wojna, ani ile Ukraina będzie w stanie wyrosnąć z powierzchni w przyszłym sezonie, ani ile rosyjska produkcja nawozów i żywności może być eksportowana, z powodu obowiązujących sankcji ”.

Napompowany podstawowy kosz

„Oczekuje się, że wszystkie ceny na światowych rynkach wzrosną”, szczegółowo opisuje jego część dla RFI Przedstawiciel FAO na Haiti, Jose Luis Fernandez: „Ze względu na niedostateczną podaż Ukrainy i Rosji na rynkach międzynarodowych inne kraje eksportujące podniosą ceny, a w niektórych z nich uniemożliwią eksport i ilości, które do tej pory zostały wywiezione”.

Na rok 2022 symulacje FAO przewidują dwa scenariusze. Pierwszy spodziewa się 8% wzrostu ceny pszenicy. Druga, najpoważniejsza, oznacza, że ​​ceny zbóż rosną o 21%, a 13 milionów ludzi cierpi z powodu głodu w Ameryce Łacińskiej.

„Mamy dwa lata epidemii i jesteśmy podatni – szczególnie w krajach Karaibów i Ameryki Środkowej – na zmiany klimatyczne, huragany, susze itp. Obecnie 267 milionów ludzi cierpi na umiarkowaną lub poważną niepewność żywnościową, a więc są to najbardziej nasilające się czynniki bo sytuacja jest – dodał Jose Luis Fernandez. Podobnie jak obecny kryzys na Ukrainie, może mieć bardzo istotny wpływ.

Bezpieczeństwo żywnościowe na Haiti jest zagrożone

Wszystkie oczy skierowane są na Haiti, gdzie 4,5 miliona ludzi nie ma dostępu do żywności i gdzie Światowy Program Żywnościowy ostrzega przed poważnym kryzysem żywnościowym spowodowanym kombinacją czynników.

„Obecnie 45% populacji kraju jest w poważnym lub poważnym braku bezpieczeństwa żywnościowego. Obecnie Haiti importuje ponad 70% wewnętrznego spożycia zboża. I to nie tylko pochodzi z Ukrainy, ale pochodzi z kilku, jak wiecie, tam to walka z działalnością przestępczą z czasów Zanim gangi paraliżujące gospodarkę kraju (i to) wpłyną na ceny rynkowe.Z drugiej strony Haiti to kraj, który jest narażony na wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe „ strony, mamy też problem inflacji. Jest to szczególnie niebezpieczne dla rodzin o dość wysokim poziomie ubóstwa – konkluduje przedstawiciel Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa w tym kraju.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Haiti będzie potrzebowało ponad 51 milionów dolarów. Na Konferencji Regionalnej FAO 33 kraje uczestniczące muszą zaproponować zrównoważone i odporne formy rolnictwa na następne dwa lata.

Na ten sam temat:

Europa 2050: W kierunku zrównoważonego modelu żywności ekologicznej

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *