Wojna rosyjsko-ukraińska: 5 faktów, które powinieneś wiedzieć o konflikcie

22 września 2022 o 11:14 | Czas czytania: 6 minut
22 września 2022 o 11:14
| Czas czytania: 6 minut

Jeśli masz tylko kilka sekund, przeczytaj te wiersze:

  • Minęło ponad 200 dni od czasu, gdy kraj dowodzony przez Władimira Putina dokonał inwazji na kraj dowodzony przez Wołodymyra Zełenskiego, 24 lutego.
  • Ofiary wojskowe i liczba ofiar śmiertelnych różnią się w zależności od kraju i organizacji, z którą przeprowadzono konsultacje.
  • Okupacja rosyjska osiągnęła swój regionalny punkt kulminacyjny w marcu zeszłego roku, przed wycofaniem sił rosyjskich z północnej Ukrainy w kwietniu ubiegłego roku, aby skupić się tylko na południu i wschodzie. Specjaliści uważają, że przyszłość wojny jest niepewna.

Minęło ponad 200 dni od chwili, gdy Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, po miesiącach napięć związanych z gromadzeniem wojsk na granicy z tym ostatnim krajem. Od tego czasu Ukraina przeprowadziła dwa duże kontrataki: jeden w Kijowie, stolicy, w kwietniu; Kolejna miała miejsce w ostatnich tygodniach w rejonie Charkowa, na północny wschód od obszaru zajmowanego od 2014 roku oraz w rejonie Chersoniu na południu.

Ponad pół roku po rozpoczęciu inwazji, ile ofiar w każdym kraju? Ile osób zginęło? Jaka jest mapa okupacji? W tej notatce przedstawiamy kilka danych, które mogą pomóc w podsumowaniu tego, co wydarzyło się w tych miesiącach.

Straty wojskowe w każdym kraju

W kontekście wojny trudno jest znaleźć dokładne liczby, ale szacunki są różne. Liczby różnią się w zależności od kraju i organu, z którym się konsultowano.

Andre Serben Pont, międzynarodowy analityk i dyrektor wykonawczy regionalnego centrum badawczego CRIES, ostrzegał w rozmowie z WeryfikacjaDodał: „Liczba ofiar śmiertelnych z obu krajów jest bardzo przekonująca” i dodał: „Istnieje wiele różnic i wiele zamieszania, ponieważ mówimy o ofiarach, a to oznacza zarówno zgony, jak i obrażenia, a czasami mówimy tylko o zgonach. „

W sprawie strat rosyjskich W swojej ostatniej części opublikowanej 22 września (W momencie publikacji tej notatki) Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że w konflikcie zginęło dotychczas ponad 55 tysięcy żołnierzy. Podczas gdy rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił przedwczoraj Liczba zabitych żołnierzy rosyjskich osiągnęła 5937.

W odniesieniu do Ukrainy I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji gen. Siergiej Rudskoj, Pod koniec marca podkreślił, że „straty ukraińskich sił zbrojnych wyniosły ok. 30 tys. żołnierzy, z czego 14 tys. zginęło”.jak donoszą hiszpańskie media RTVE.

dla tej części, Według Ukrainy kraj Od początku konfliktu zginęło ponad 9000 żołnierzy. To, co robi sama Ukraina, to zmniejszenie liczby zabitych i rannych. Jak najmniej, biorąc pod uwagę rodzaj kampanii wojskowej, której doświadczyli powyżej wspomnianej liczby, co najmniej 20% powyżej, bądź ostrożny”wskazał na Weryfikacja Juan Batalim, profesor na kursie stosunków międzynarodowych na Universidad Argentina de la Empresa (UADE).

według Strona Maha – Miejsce ewidencjonujące straty materialne dla każdego kraju zgodnie z dostępnym zapisem fotograficznym rekomendowanym przez specjalistów-, Rosja przegrała 6202 broń wojenna, z czego 3844 zniszczono. 143, uszkodzony; 303, opuszczony i 1911, schwytany. Z drugiej strony, zgodnie z tym samym zapisem, Ukraina straciła 1607 sztuk, z których 919 mogło ulec zniszczeniu; 41, uszkodzony; 44, opuszczony; i 607, schwytany.

„Ze sposobu, w jaki Ukraina rozwinęła się ofensywnie i defensywnie, widać wyraźnie, że Rosja straciła więcej sprzętu niż Ukraina. Sposób, w jaki potraktowano Rosję, był bardzo kontrproduktywny dla jej interesów i zwykle przewagę ma obrońca. Nie oznacza to, że atakujący nie może go ominąć, ale można się spodziewać, że straty atakującego będą większe niż straty obrońcy.Dodano Battaleme.

Jeśli chodzi o porównanie tych postaci z innymi wojnami, Batalim wyjaśnił, że „Każdy konflikt ma swoją własną charakterystykę, więc nigdy nie jest dobrym pomysłem porównywanie jednego konfliktu do drugiego na podstawie liczby ofiar śmiertelnych”. „Kluczem jest to, że Rosja przegrała i została, a Ukraina przetrwała” – powiedział.

Zgony cywilne

W odniesieniu do ludności cywilnej OHCHR Od 24 lutego do 19 września liczba ofiar cywilnych na Ukrainie wyniosła 14 532: 5916 zgonów – 379 dzieci – i 8616 rannych.

Tylko w regionie Doniecka i Ługańska Zanotowano 8222 ofiary – 3540 zabitych i 4682 rannych: 6527 ofiar na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. Na terytorium kontrolowanym przez Rosję, 1695.

Postęp i niepowodzenia w regionie

Wojna trwa od miesięcy na południowym wschodzie kraju, w regionie rozciągającym się od Republiki Krymu i Donbasu – gdzie znajdują się republiki doniecka i ługańska, od lat sporne między Rosją a Ukrainą. – do regionu Charkowa.

Przed inwazją 24 lutego Rosja częściowo kontrolowała państwa Donieck i Ługańsk oraz całkowicie kontrolowała Krym. Po inwazji kraj pod wodzą Władimira Putina przejął dużą część południowo-wschodniej części Ukrainy.

w Ta mapa Z konta War Mapper na Twitterze można zobaczyć, jak rozwijała się rosyjska okupacja w ciągu pierwszych 100 dni konfliktu (zakończonego w czerwcu ubiegłego roku). Tam jest jasne, że szczyt okupacji w ujęciu terytorialnym przypadał na 23 (18 marca), przed wycofaniem sił rosyjskich z północnej Ukrainy w kwietniu, aby następnie skoncentrować się tylko na południu i wschodzie. która trwa do dziś.

W ostatnich dniach Ukraina wyróżnia się dzięki Rozpoczął kontratak na okupowanych terytoriach Od miesięcy przez Rosję, w obwodzie charkowskim, na północny wschód od obszaru okupowanego od 2014 roku, gdzie odnotowano największy postęp, oraz w obwodzie chersońskim na południu. według Prezydent Ukrainy powiedziałWołodymyr Zełenski, kilka dni przed natarciem, z kontratakiem wyzwolono ponad 6 tysięcy kilometrów kwadratowych, w tym większość obwodu charkowskiego.

Niektóre analizy wskazują że to drugi najważniejszy ukraiński kontratak, Po jednym przeprowadzonym w Kijowie w kwietniu.

W sierpniu Rosja zwiększyła obszar kontrolowanych przez siebie gruntów na Ukrainie o około 460 kilometrów kwadratowych, osiągając łącznie 19,48% okupowanej Ukrainy, o 0,08% więcej niż pod koniec lipca. Rosja zajęła 22% Ukraina tydzień po inwazji. W każdym razie dane te zostały wyrzucone z aktualizacji ukraińskiego kontrataku we wrześniu.

Walki toczą się obecnie w obwodzie chersońskim i mieście Lyman na północ od Doniecka. Jeden z doradców Zełenskiego, Ołeksij Aristowicz, Potwierdzony Siły ukraińskie rozszerzyły swój kontratak na miasta w obwodach donieckim i ługańskim, dwóch regionach, w których prorosyjscy separatyści, przy wsparciu Moskwy, ogłosili niepodległe republiki ludowe w 2014 roku.

21 września Putin wydał dekret o rozpoczęciu ”Częściowe pakowanie„Od rezerwistów.Chociaż prezydent Rosji nie sprecyzował, ilu mężczyzn zostanie powołanych, według Ministerstwa Obrony liczba ta jest bliska 300 tys. podwójnie liczby żołnierzy, którzy rozpoczęli inwazję w lutym ubiegłego roku, a ich celem będzie:konsolidacjaTerytorium kontrolowane przez Rosję ma długość tysiąca kilometrów linii jezdnych.

dodane do tego ogłoszenie Referenda w sprawie aneksji odbędą się w dniach 23-27 września w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim. Podobnie jak Krym w 2014 roku, te cztery regiony mogą zostać de facto włączone do Federacji Rosyjskiej. Oba czynniki, rozmieszczenie nowych sił i referenda, prawdopodobnie doprowadzą do nowej eskalacji militarnej.

Wygnanie konfliktu

Według danych Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) z 13 września, Co najmniej 7 278 696 obywateli Ukrainy szukało schronienia w całej Europie.

zgadzam się z Tobą Oficjalne dane w sprawie migracji wewnętrznej w Europie, Polska przyjęła 1 379 470 Ukraińców, a Niemcy otworzyły swoje podwoje dla 655 800 Ukraińców. Ale Rosja, której geografia częściowo znajduje się w Europie, a częściowo w Azji, jest krajem o największej liczbie ukraińskich uchodźców: 2 593 209.

Zachodnie sankcje wobec Rosji

Od czasu inwazji na Rosję nałożono wiele sankcji ekonomicznych ze strony państw zachodnich, takich jak Stany Zjednoczone i państwa Unii Europejskiej, głównie w kategoriach handlowych, takich jak zakaz zakupu złota czy ropy z Rosji.

Według przeprowadzonej ankiety Przez niemiecki outlet CorrectivOd 22 lutego na Rosję nałożono 6974 sankcje, w tym te dotyczące osób i firm związanych z rosyjskim rządem.

Jednak, jak wyjaśniono w tej notatce, strategia sankcji wobec kraju kierowanego przez Władimira Putina jeszcze się nie rozpoczęła. Od marca 2014 r. Kiedy Rosja zaanektowała KrymKary wyniosły 11 504.

Jeśli analizowane Dane według kraju pochodzenia, Stany Zjednoczone znajdują się na szczycie rankingu z 1513 karami, a następnie Szwajcaria z 1136; Wielka Brytania, 1033; Unia Europejska, z 896; i Australii z 864.

Sankcje odniosły skutek, mimo że Rosja była w stanie dość dobrze ustabilizować swoją gospodarkę, w dużej mierze dzięki posiadaniu ogromnych rezerw, które pozwalały jej przygotowywać się na sytuacje kryzysowe tej rangi i była w stanie wzmocnić zaangażowanie z innymi aktorami, takimi jak: Chiny czy Indie. Moją główną wątpliwością jest trwałość tych środków”.Uwaga Serpine Pont. I dodał: „Ponadto dla Rosji nie było znaczącej utraty dochodów w zakresie eksportu w dziedzinie energii, ponieważ była ona w stanie odłożyć te produkty z powrotem”.

Jeśli chodzi o panoramę wojenną, Batalim uważa, że ​​jest ona niepewna: Rosja jest w stanie zmobilizować więcej ludzi i więcej zasobów. Nie sądzę, że chce przegrać wojnę. Można też powiedzieć: „popieram to, co wygrałem i na tym poprzestaniemy”, ale w tym momencie Ukraina ma tę przewagę, że „przechwyciła” moment: gdyby Rosja miała je w pierwszych trzech miesiącach wojny, teraz Ukraina je ma ”.

Podobała Ci się ta notatka?
Pomóż nam utrzymać ten projekt.

Przystąp

Gospodarka

Jak zbierane są dane o bezrobociu w Argentynie? Dziś po południu Narodowy Instytut Statystyki i Spisu Powszechnego (INDEC) opublikuje dane z rynku pracy za drugi kwartał 2022 r. W tej notatce powiemy, w jaki sposób te dane są zbierane i co oznaczają poszczególne zmienne, które pojawiają się w raporcie. Jak mierzone jest bezrobocie i zatrudnienie? […]

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.