Wojna rosyjsko-ukraińska z 1917 roku trwała 4 lata

Wojna rosyjsko-ukraińska z 1917 roku trwała 4 lata


Armia złożona z oddziałów ochotniczych, oddziałów kozackich i band chłopskich broniła Ukraińskiej Republiki Ludowej przed najazdem bolszewików. W ostatnich dniach stycznia 1918 r. Armia Czerwona podjęła decyzję o inwazji na Kijów w odpowiedzi na niepodległość Ukrainy po rewolucji rosyjskiej. Zdjęcie: źródło Wikimedia Commons.

Tekst: Marta M. Callejas

Prawie rok po ogłoszeniu wojna Pomiędzy Rosją a Ukrainą, 24 lutego 2022 r., pamiętamy, jak ta gazeta relacjonowała inwazję armii bolszewickiej na Ukrainę w 1918 r., która stała się znana jako Wojna radziecko-ukraińska Od 1917 do 1921.

24 lutego 2022 roku świat był w szoku, gdy dowiedział się o początku wojna Między Rosją a Ukrainą po kilku miesiącach napięć. Mieszkańców stolicy Kijowa i innych miast, w tym Charkowa, Chersoniu i Dniepru, obudziły odgłosy eksplozji spowodowanych przez rosyjskie pociski.

Fakty zostały ujawnione niemal natychmiast przez media, ale jeśli cofniemy się sto latTe wojenne konflikty stały się znane światu znacznie dłużej.

4_sich_strzelcy_w_kijowie_1918.jpg
Wśród ochotników, którzy bronili Ukrainy, wyróżniali się żołnierze Sicz. Źródło: Internetowa Encyklopedia Ukrainy.

3_date_29_January_1918._note_battle_between_Ukrainians_and_Bolshevikis.jpg
Oryginalna część wypowiedzi opublikowana 29 stycznia 1918 roku w dziale „Kable” EL UNIVERSAL. Źródło: biblioteka gazet EL UNIVERSAL.

W 1918 roku firma EL UNIVERSAL działała ledwie od dwóch lat, ale to nie przeszkodziło jej na razie w dostarczaniu informacji krajowych i międzynarodowych. Międzynarodowe wiadomości uzyskane z kableusługa dostępna w tamtym czasie tylko w kilku gazetach.

Tak więc 29 stycznia 1918 r. Departament Międzynarodowy poinformował o tym walki między „bolszewickimi” i „ukraińskimi” siłami rządowymi, za pośrednictwem telegramu otrzymanego z Amsterdamu.

Konflikt zbrojny był wrogą reakcją nowego rządu, który powstał w Rosji w okresie tzw Rewolucja Październikowa W 1917 w kierunku Ukrainy, która w tym samym roku została utworzona Narodowa Republika Ukrainy Po serii umów między dwoma krajami.

Mimo dialogu bolszewicy mieli jasny zamiar naruszenie Ukraina.

ukraińska delegacja w brestlitowsku.jpeg
Aby powstrzymać zbliżającą się inwazję rosyjską, członkowie Rady Centralnej, nowo utworzonego rządu ukraińskiego, udali się do Brześcia, aby zażądać od innych krajów traktatu, który wymagałby od Rosji uznania Ukrainy w drodze pokoju. Na zdjęciu delegacja ukraińska w Brześciu Litewskim, od lewej do prawej: Mykoła Lyubinsky, Wsiewołod Holubowicz, Mykoła Lewicki, Hryory Łysenko, Mychajło Poloso i Aleksander Sewerok. Zdjęcie: źródło Wikimedia Commons.

W okresie od grudnia 1917 do kwietnia 1918 r napięcia dyplomata Konfrontacja Otwarcie, które rozpocznie się pod koniec stycznia 1918 r.

Bolszewicy, którzy nie mieli legalnego pozwolenia na osiedlanie się na ziemiach ukraińskich, zajęli je siłą przy pomocy Czerwona Gwardia. Minęło trochę czasu, zanim te starcia przyciągnęły uwagę sąsiednich krajów, ponieważ Pierwsza wojna światowa Trwało to nadal ze względu na ostatni okres Rewolucja rosyjska.

W obliczu tej inwazji zwołał przedstawicielski rząd Ukrainy Centralna drogagotowa do obrony swojego terytorium, wysyłając ochotnicze siły zbrojne, które były zniszczyć Przez armię bolszewicką, która w tym czasie miała nad nimi przewagę liczebną Bitwa pod Croty.

1 lutego 1918 roku w dziale „Kable” opublikowano telegram z 31 stycznia, otrzymany z Piotrogrodu przez zdobytą przez Ukraińców „Giełdową Kompanię Telegraficzną” Poddaj się Przed wojskami bolszewickimi za miastem Kijów.

01_luty_1918.jpg
Oryginalna część wypowiedzi opublikowana 1 lutego 1918 roku w dziale „Kable” EL UNIVERSAL. Ze względu na długość wypowiedzi można zauważyć, jak mało informacji napływało z krajów odległych, podobnie najbliższe źródła pochodziły z krajów pośrednich, które otrzymywały informacje w ostatniej chwili. Źródło: biblioteka gazet EL UNIVERSAL.

Pomimo oświadczenia Ukraińcy nadal walka stóp Opór wobec rosyjskiej inwazji do 4 lutego, kiedy to lekkie ożywienie zanotowały tzw. siły ukraińskie Wolni Kozacy.

Ostateczna kapitulacja nastąpiła 8 lutego, kiedy to wymusił ją rząd ukraiński ewakuacja Miasto. Zajęły go wojska radzieckie dowodzone przez Michaiła Murawiewa Kijów 9 lutego br.

podczas bitwa Uwolnij to Kijów I niektóre sąsiednie miasta na Ukrainie, w Brześć Litewskimiasto na Białorusi w pobliżu granicy z Polską, ukraińscy przedstawiciele z Centralna droga Negocjowali podpisanie traktatu uznającego Ukrainę Niepodległy kraj i zakończenie konfliktu zbrojnego.

7_treaty_of_brest-litovsk-feb-9-1918.jpg
Ukraińscy delegaci na posiedzeniach Konferencji Pokojowych w Brześciu Litewskim argumentują, że ich rząd został już uznany nawet przez bolszewickiego ministra spraw zagranicznych Lwa Trockiego. Wraz z podpisaniem tego traktatu w lutym 1918 r. kraje Ukrainy, Estonii, Łotwy i Finlandii stały się niepodległymi państwami. Zdjęcie: źródło Wikimedia Commons.

Na stronie z 4 lutego EL UNIVERSAL donosi, że ukraińscy delegaci odmówili opuszczenia konferencji pokojowych, dopóki nie uzyskają rezolucji argumentującej, że ich rząd został uznany nawet przez Leon Trockiówczesny minister spraw zagranicznych.

Po kilku dniach sytuacja zmieniła się na korzyść Ukrainy wraz z podpisaniem tzw Traktat pokojowy w Brześciu Litewskim w lutym 1918 r. Dzięki temu traktatowi Ukraina otrzymała militarne wsparcie Niemiec i Austrii w celu powstrzymania inwazji rosyjskiej, zmuszając bolszewików do przestrzegania warunków traktatu i podpisania pokoju, przynajmniej na jakiś czas.

5_date_08_febrero_de_1918_pag._4_page-0001.jpg
EL UNIVERSAL napisał, że dzięki traktatowi brzeskiemu kraje mocarstw centralnych mogłyby zawrzeć pokój, ale to nie wystarczy do ostatecznego rozstrzygnięcia ze strony bolszewików. Źródło: biblioteka gazet EL UNIVERSAL.

Źródła:

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *