Wojna rozpala cyberataki na banki

Wojna rozpala cyberataki na banki

Firmy, państwa, organizacje pozarządowe i sami obywatele boją się cyberprzestępczości. Jednak jednym z sektorów biznesowych najbardziej zainteresowanych i wrażliwych na ataki komputerowe jest sektor bankowy. Są celem cyberprzestępców: ponad 50% ataków komputerowych w Hiszpanii w zeszłym roku było skierowanych przeciwko klientom banków, jak wynika z raportu IX na temat cyberprzestępczości w Hiszpanii, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Z łącznej liczby 240 100 ofiar 92 199 osób doświadczyło oszustwa za pomocą kart bankowych, kredytowych lub debetowych, a 28 863 osób doświadczyło oszustw bankowych. Dane pochodzą od różnych sił policyjnych działających w całej Hiszpanii oraz od sił autonomicznych, takich jak Mossos d’Esquadra, Ertzainta czy Navarre Foral Police. Za każdym razem, gdy dochodzi do ataku na sektor finansowy, banki informują policję o tym, co się stało, i ostrzegają obywateli za pośrednictwem sieci społecznościowych.


Przeczytaj także

Rachel Keelart

Hiszpan Jose Manuel Campa, szef Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, przyznał kilka dni temu, że „cyberbezpieczeństwo jest obecnie największym ryzykiem dla sektora finansowego”. W obliczu rosnącej cyberprzestępczości trzej pracodawcy bankowi w Hiszpanii (AEB, CECA i Unacc) wraz ze Stowarzyszeniem Użytkowników Finansowych (Asufin) rozpoczną kampanię telewizyjną, aby ostrzec ludzi, aby nigdy nie udostępniali swoich danych bankowych ani haseł, ani nie odpowiadali na e-maile lub podejrzane SMS-y lub telefony, nawet jeśli udają, że pochodzą z Twojej własnej instytucji finansowej.

Banki mogą być atakowane z dwóch stron: ich klientów oraz infrastruktury technologicznej instytucji. „W ciągu ostatnich trzech tygodni ataki na bankowość internetową rozprzestrzeniły się, aby zakłócić ich działalność w krajach takich jak Polska, Norwegia, Szwecja i Finlandia. Zjawisko to rozprzestrzenia się w całej Europie. W niektórych z tych cyberataków hakerzy przyjęli rosyjskie pochodzenie „. ostrzega Jesus Romero, Partner odpowiedzialny za rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa biznesowego w PricewaterhouseCoopers. Są to ataki, które wydają się być związane z wojną na Ukrainie i klimatem konfrontacji między Europą a Rosją.

narastający problem

„Cyberbezpieczeństwo to największe ryzyko dla bankowości”, mówi Jose Manuel Campa, prezes EBA.

W związku z tym „hiszpański bank podniósł poziom alertu, co oznacza wzrost inwestycji w cyberbezpieczeństwo” – wyjaśniły źródła w sektorze. Duża instytucja finansowa cierpiała z powodu tego typu ataku przez kilka godzin.

Z raportu firmy konsultingowej PwC wynika, że ​​na świecie 61% banków planowało w 2022 roku zwiększenie budżetu na cyberbezpieczeństwo o 5-15%. To samo badanie pokazuje, że w sektorze bankowym 16% inwestycji w bezpieczeństwo poświęca się na bezpieczne przesyłanie informacji do chmury, a 15% na wyposażanie się w mechanizmy techniczne wykrywające zagrożenia w czasie rzeczywistym.


Przeczytaj także

Arnau Casas Pujol

LV_Bizum: Jak naprawić największy błąd popełniany przez ludzi

„Podmioty nie reklamują swoich inwestycji w ochronę przed cyberprzestępczością, ponieważ są to bardzo strategiczne dane”, mówi Marc Martinez, partner odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo w KPMG w Hiszpanii.

Najczęstszym przestępstwem, wyjaśnia Martinez, „w ciągu ostatnich dwóch lat było: ransomware Co jest reprezentowane w bankach porywających dane swoich klientów, a następnie proszących o okup, aby je odzyskać. Ekspert twierdzi, że „ten rodzaj okupu płaci się w bitcoinach, aby autor nie został rozpoznany”, choć dodaje, że hasłem nie jest płacenie terrorystom pieniędzy, ale odzyskiwanie danych za pomocą własnych serwerów i kopii zapasowych.

ochrona

Na całym świecie 61% banków zwiększyło w tym roku budżet na cyberataki

Mniej dojrzałe instytucje finansowe będą musiały dołożyć większych starań, aby dostosować się do DORA, rozporządzenia o operacyjnej odporności cyfrowej, które wejdzie w życie pod koniec 2024 r., narzuconego przez Europejski Bank Centralny.

Romero podsumowuje: „Dzięki cyberatakom na firmy terroryści szybko zarabiają dużo pieniędzy i wykorzystują fakt, że ustawodawstwo w każdym kraju jest inne, co czasami utrudnia podążanie ich śladami”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *