Wojna ukraińsko-rosyjska: dzisiaj w ostatniej chwili, na żywo | Szwecja i Finlandia ubiegają się o członkostwo w NATO

Joe Biden: „Decyzja Szwecji i Finlandii jest sprawdzianem zaangażowania”

Finlandia i Szwecja przekazały list formalnie wyrażający prośbę o przystąpienie do NATO. Na ten temat prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden chciał skomentować: „Decyzja Szwecji i Finlandii jest sprawdzianem kompromisu. To jest na przyszłość. Chodzi o zapewnienie NATO narzędzi, przekonania i zasobów do obrony naszych wspólnych interesów i przewodzenia światu”.

W ten sposób wyjaśnił: „Jestem dumny, że mogę powitać i zapewnić silne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych dla żądań dwóch wielkich demokracji. Nie ma dziś wątpliwości: NATO jest ważne, skuteczne i jest teraz bardziej potrzebne niż kiedykolwiek”.

Dodał: „Szwecja i Finlandia należą do naszych najbliższych partnerów w wielu kwestiach: obronie pokoju i stabilności, obronie praw człowieka, rozwiązywaniu kryzysu klimatycznego i wzmacnianiu globalnego bezpieczeństwa. Oddziały ze Szwecji i Finlandii służyły już u boku sił USA i NATO.”.

Finlandia i Szwecja powinny znaleźć się w NATO ze względu na siłę swoich demokracji oraz dlatego, że silne i zjednoczone NATO jest fundamentem bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.Biden dodał.

Ponieważ konsensus jest niezbędny dla ekspansji, kluczowe znaczenie ma głos Turcji. Bez niej nie wjedziesz do Finlandii i Szwecji. Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, podkreślił w związku z tym: „To wydarzenie historyczne i decydujący moment w bezpieczeństwie europejskim. Dwa kraje o długiej tradycji neutralności dołączą do najsilniejszego sojuszu obronnego na świecie”.

Sullivan powiedział dziennikarzom, że urzędnicy amerykańscy są pewni, że obawy Turcji można rozwiązać, a Biden powiedział na konferencji prasowej: „Myślę, że nic nam nie będzie.”w odniesieniu do tematu.

Biden zakończył potężnym przesłaniem, że „oba kraje już współpracują ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi partnerami i sojusznikami, aby wspierać obywateli Ukrainy, którzy bronią swojej wolności przed rosyjską inwazją”. Oba mają silne armie i silne gospodarki, a także spełniają wszystkie wymagania NATO. Posiadanie dwóch nowych członków wzmacnia nasz sojusz”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.