Wojna ukraińsko-rosyjska, na żywo: Kreml uważa, że ​​wojna na Ukrainie będzie coraz bardziej podzielona Zachód

Wojna ukraińsko-rosyjska, na żywo: Kreml uważa, że ​​wojna na Ukrainie będzie coraz bardziej podzielona Zachód
00:02

Mężczyzna ćwiczy w parku w Kijowie podczas inwazji na Ukrainę. Życie toczy się dalej pomimo wojny, ataków i bombardowań. Agencja prasowa Francji
23:04

Ukraiński żołnierz przytula swoją partnerkę, zanim wsiądzie ona do pociągu jadącego do Kijowa, na stacji kolejowej w Kramatorsku w obwodzie donieckim. Agencja prasowa Francji
22:11

Ukraina krytykuje Muska za kpiny z Zełenskiego

W poniedziałek Ukraina z oburzeniem zareagowała na post w mediach społecznościowych autorstwa miliardera Elona Muska, w którym drwił z prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w związku z jego uwagami. Jego wielokrotne prośby o pomoc wojskową i finansowąmocarstwa zachodnie w obliczu rosyjskiej inwazji.

Musk zapewnił Ukrainie dostęp do usługi łączności satelitarnej Starlink, która była kluczowa dla ukraińskiej armii w jej ofensywie przeciwko siłom rosyjskim. Ale ostatnio biznesmen przyjął Kontrowersyjne stanowiska w sprawie konfliktuJest to powracający temat w jego publikacjach.

Południowoafrykański biznesmen, właściciel sieci społecznościowej Nie prosisz o miliardy dolarów W pomocy.

21:09

Słowacja skarży się na rosyjskie insynuacje: „Tego rodzaju celowe szerzenie dezinformacji jest niedopuszczalną ingerencją”

Słowacki MSZ wezwał w poniedziałek przedstawiciela Ambasady Rosji, aby zaprotestować przeciwko wypowiedziom szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergieja Naryszkina. Wydano oświadczenia, które określił jako fałszywe W przeddzień słowackich wyborów parlamentarnych w sobotę, kiedy obowiązywał zakaz rozpowszechniania informacji mogących przynieść korzyść lub szkodę kandydatom. „Ministerstwo Dyplomacji stanowczo protestuje przeciwko fałszywym oświadczeniom rosyjskiego wywiadu, które podają w wątpliwość rzetelność… Wolne i demokratyczne wybory Na Słowacji” – oznajmiło ministerstwo i dodał: „Tego rodzaju celowe rozpowszechnianie dezinformacji uważamy za niedopuszczalną ingerencję Federacji Rosyjskiej w proces wyborczy”.

20:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef dyplomacji europejskiej Josep Borrell biorą udział w szczycie z przywódcami Unii Europejskiej, który odbywa się w Kijowie. Agencja prasowa Francji
20:09

Kreml interesuje się sytuacją polityczną na Słowacji

Moskwa będzie kontynuować Rozwój sytuacji na Słowacji W poniedziałek Kreml ogłosił, że w sobotnie wybory zwyciężyła partia Roberta Fico, polityka sprzecznego z konsensusem Unii Europejskiej w sprawie uzbrojenia Ukrainy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że każdy polityk w Europie, który myśli o interesach swojego kraju, jest od razu określany mianem prorosyjskiego.

19:41

Wolontariusz próbuje wykryć miny lądowe za pomocą drona na wiejskim obszarze obwodu charkowskiego. Reutera
19:11

Kreml uważa, że ​​wojna na Ukrainie będzie coraz bardziej podzielona Zachód

Kreml oświadczył w poniedziałek, że jego zdaniem decyzja Kongresu USA o zatwierdzeniu projektu ustawy o tymczasowym finansowaniu, pomijającej pomoc dla Ukrainy, była rozsądną decyzją. Tymczasowa porażka KijowaSpodziewał się jednak, że na Zachodzie nasili się zmęczenie wojną i doprowadzi to do coraz bardziej podzielonej opinii publicznej. W sobotę Kongres przyjął ustawę przedłużającą finansowanie o ponad miesiąc, aby uniknąć zawieszenia działalności rządu, ale nie przewidywała ona żadnej pomocy dla Kijowa, mimo że Waszyngton jest największym wsparciem finansowym i militarnym Ukrainy.

18:39

Młody wolontariusz próbuje wykryć miny lądowe w obwodzie charkowskim. Agencja prasowa Francji
18:11

Rosja zakłada, że ​​podejrzenia USA dotyczące funduszy przyznanych Ukrainie są „tymczasowe”

Kreml bagatelizował wagę wątpliwości podniesionych w Kongresie USA co do przyszłości pomocy dla Ukrainy i uznał za „oczywiste”, że jest to jedynie „zjawisko przejściowe”, wychodząc tym samym z założenia, że Kijów nadal będzie otrzymywał wsparcie ze strony Waszyngtonu. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek w oświadczeniach dla mediów, że „Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu bezpośrednio uczestniczyć w tym konflikcie”. Sam prezydent USA, Joe Biden, zobowiązał się do utrzymania pomocy pomimo buntu części Republikanów.

17:41

Zdjęcia, znicze i inne pamiątki są składane w Moskwie ku pamięci przywódcy najemników Jewgienija Prigożyna. Agencja prasowa Francji
17:13

Niemiecki eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę wzrósł czterokrotnie

Niemiecki eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę wzrósł w tym roku ponad czterokrotnie, co czyni Kijów miastem numer jeden. Główny odbiorca niemieckiej broniJak podało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki. Ukraina otrzymała 3,3 miliarda euro (3,48 miliarda dolarów) z łącznej wartości dozwolonego eksportu sprzętu wojskowego Niemiec, która w pierwszych dziewięciu miesiącach roku wyniosła 8,76 miliarda euro.

16:42

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i przedstawiciel dyplomatyczny Unii Europejskiej Josep Borrell biorą udział w ceremonii upamiętniającej poległego żołnierza w Kijowie. Reutera
16:10

Zełenski podpisuje ustawę o przekazywaniu wynagrodzeń jeńcom wojskowym ich rodzinom

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę mającą na celu… Zwiększenie świadczeń socjalnych dla personelu wojskowego i policjiL, w którym znajduje się artykuł nakazujący przekazywanie wynagrodzeń więźniów ich rodzinom w czasie ich niewoli w rękach rosyjskich. Ustawa przewiduje, że z tego świadczenia mogą korzystać rodziny osób schwytanych lub zaginionych, choć wyklucza to żołnierzy, którzy dobrowolnie poddali się siłom rosyjskim – podała agencja informacyjna Uniyan.

15:30

Dania popiera utworzenie funduszu wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 21 miliardów dolarów

Najwyższy dyplomata UE Josep Borrell zaproponował w lipcu utworzenie funduszu rekompensującego państwom członkowskim koszty darowizn broni dla Ukrainy. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu, a także umożliwią wpłatę krajom przestrzegającym zasady neutralności.

13:40

Bułgaria zakazuje wjazdu pojazdów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

Władze bułgarskie poinformowały w poniedziałek, że zamknęły swoje granice dla wjazdu pojazdów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi, co było środkiem podjętym wcześniej przez inne kraje europejskie w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

12:28

Wielu brytyjskich bojowników przybywa do Polski w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Minister obrony RP Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę do kraju przybyło już kilka myśliwców Eurofighter Typhoon z Wielkiej Brytanii.

12:08

27 krajów potwierdza swoje zaangażowanie z Kijowa po pierwszych pęknięciach w poparciu dla Ukrainy

Dziś w poniedziałek z Kijowa ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów potwierdzili swoje przesłanie o stałym wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji, próbując rozwiać wątpliwości po tym, jak w Europie pojawiły się pierwsze pęknięcia spowodowane nieporozumieniami między krajami m.in. Polska, Węgry i Słowacja.

Wezwani przez Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej Josepa Borrella w niecodzienny sposób do Kijowa urzędnicy spraw zagranicznych starają się przezwyciężyć pierwsze ważne podziały w Unii Europejskiej i ożywić przesłanie wsparcia dla Kijowa w środku kontrofensywy i kiedy wojna się skończy. Stany Zjednoczone tymczasowo zamroziły pomoc dla Ukrainy w kontekście paraliżu budżetowego.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Źródło: Agence France-Presse
11:13

Ukraina twierdzi, że jest „za wcześnie”, aby ocenić wpływ słowackich wyborów

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba oświadczył, że „szanuje” wyniki wyborów parlamentarnych na Słowacji i unika oceny wpływu zwycięstwa nacjonalisty Roberta Ficy na front ukraiński, argumentując, że było „za wcześnie”.

10:01

Ukraina i Unia Europejska zwracają się do Stanów Zjednoczonych o ponowne rozważenie decyzji o zamrożeniu środków dla Ukrainy w związku z paraliżem budżetowym

W poniedziałek Ukraina i Unia Europejska wezwały Kongres USA do ponownego rozważenia decyzji o zamrożeniu nowych środków dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji w kontekście groźby paraliżu budżetowego kraju.

Senat USA przyjął o północy z soboty na niedzielę uchwałę budżetową o odroczeniu paraliżu budżetowego na 45 dni i zatwierdzeniu w tym okresie nowych rachunków, chociaż rozwiązanie tymczasowe wyklucza dodatkowe finansowanie Ukrainy.

09:10

Borrell spotyka się z ministrami spraw zagranicznych UE w Kijowie, aby podwoić wsparcie dla Ukrainy w ramach kontrofensywy

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zostali w poniedziałek w nadzwyczajny sposób wezwani na Ukrainę z inicjatywy Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej Josepa Borrella, aby wysłać wiadomość o wsparciu dla Kijowa w trakcie kontrofensywy.

Borrell powiedział w wiadomości na swoim koncie w serwisie społecznościowym X, znanym wcześniej jako Twitter: „Dzisiaj zapraszam ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej do Kijowa na pierwsze w historii 27 państw członkowskich spoza Unii Europejskiej spotkanie”. Dodał: „Przyszłość Ukrainy leży w Unii Europejskiej”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawia z szefem dyplomacji europejskiej Josepem Borrellem
09:09

Wojna podwodna z dronami wykorzystywana przez NATO do odstraszania Moskwy

Wybuch gazociągów Nord Stream 1 i 2 rok temu skłonił NATO do sięgnięcia po podwodne drony i sztuczną inteligencję, próbując odstraszyć Rosję od ataków na infrastrukturę krytyczną. Mówi Carlota PerezZ Portugalii.

09:08

W rosyjskim zamachu bombowym w Chersoniu zginęła co najmniej jedna osoba, a dwójka dzieci została ranna

W poniedziałek gubernator regionu poinformował, że w nocnym rosyjskim bombardowaniu obwodu chersońskiego na południu Ukrainy zginęła co najmniej jedna osoba, a sześć zostało rannych, w tym dwoje dzieci. Gubernator Ołeksandr Prokudin powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu ostatnich 24 godzin 71 ataków, „a ich celem są między innymi obszary mieszkalne”, a także sklepy i infrastruktura medyczna.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *