Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo | Chiny wyślą specjalnego przedstawiciela na Ukrainę i Rosję, aby pośredniczył w wojnie | międzynarodowy

Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo |  Chiny wyślą specjalnego przedstawiciela na Ukrainę i Rosję, aby pośredniczył w wojnie |  międzynarodowy

Türkiye widzi postępy w odnowieniu umowy eksportowej zboża z Ukrainą

Rząd turecki pozytywnie ocenił ostatnią rundę negocjacji, zakończoną wczoraj w Stambule (Turcja), w sprawie przedłużenia umowy eksportowej zboża z Ukrainy, mimo nalegań Rosji, by jej żądania nie zostały spełnione. „Poczyniono postępy w kierunku porozumienia w sprawie przedłużenia umowy zbożowej” – powiedział oficjalna agencja Anadolu, cytując tureckiego ministra obrony Hulusi Akara.

Przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych spotkali się w środę i czwartek w Stambule, aby przedłużyć umowę poza 18 maja, kiedy wygasa. Umowa była okresowo odnawiana od lipca 2022 r. za pośrednictwem ONZ i Turcji oraz uzgodniono utworzenie korytarza przez Morze Czarne z centrum koordynacyjnym w Stambule, co umożliwiło wejście na rynki 30 mln ton w skali międzynarodowej. Zboża i inne produkty rolne.

Optymizm Turcji kontrastuje z wczorajszym ostrzeżeniem Rosji, że ta runda negocjacji zakończy się bez spełnienia wielu jej żądań. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Wierszynin potwierdził, że kontakty będą kontynuowane, ale ostrzegł, że Moskwa nie będzie działać „ze szkodą dla swoich interesów”, a jeśli rosyjskie żądania dostaw nawozów przed 18 maja nie zostaną uwzględnione, porozumienie wygaśnie. . Rosja oskarża Ukrainę o blokowanie reaktywacji gazociągu Togliatti-Odessa do dostaw amoniaku, który jest sparaliżowany od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Domaga się też otwierania zagranicznych rachunków i aktywów rosyjskich firm związanych z produkcją i transportem artykułów spożywczych i nawozów. Przedstawiciel Moskwy powiedział też, że podczas tej rundy kontaktów w Stambule dyskutowano jego prośbę o ponowne podłączenie rosyjskiego Rosselchozbanku do systemu komunikacji finansowej SWIFT, ale potępił brak postępów w tej sprawie.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *