Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo | międzynarodowy

Co wydarzyło się w ciągu ostatnich godzin

Rosyjski wymiar sprawiedliwości skazał opozycjonistę Władimira Kara-Murzę na 25 lat więzienia. Został dwukrotnie otruty, a teraz skazany na kolejne ćwierć wieku w więzieniu za krytykę wojny z Ukrainą. Wyraźnie pogarszający się stan po rocznym areszcie tymczasowym Władimir Kara-Murza (Moskwa, 41 lat), jeden z najwybitniejszych działaczy rosyjskiej opozycji, został skazany przez moskiewski sąd na 25 lat pozbawienia wolności w ramach reżimu. więzienie. Kara-Murza, który w 2022 roku został uhonorowany przez Radę Europy Nagrodą Praw Człowieka im. Václava Havla, został oskarżony o zdradę stanu, współpracę z organizacjami dysydenckimi uznanymi przez Kreml za „niepożądaną” oraz rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii. w inwazji na Ukrainę. W szczególności polityk opozycji uczestniczył w kilku konferencjach w krajach zachodnich, gdzie otwarcie potępiał zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie w sąsiednim kraju.

Jego przekonanie, jak mówi żona Kara-Murzy, to przedstawienie, którego boi się Kreml. Żona krytyka Kremla Władimira Kara-Murzy powiedziała w poniedziałek, że wyrok 25 lat więzienia wydany przez rosyjski sąd jest uznaniem skuteczności jego pracy i demonstracją, której władze się go boją. „Rozumiem, że ten wyrok jest uznaniem skuteczności działań Władimira” – powiedziała podczas wydarzenia, które było transmitowane przez wideokonferencję wraz z prawnikiem jej męża. „Wielokrotnie pokazał, że się nie wycofa, że ​​nie zrezygnuje z walki, że nie zdradzi swojego kraju i nie zdradzi swoich ideałów i że będzie walczył dalej”.

Ambasador USA odwiedza przetrzymywanego w Rosji dziennikarza „Wall Street Journal”.. Ambasador USA w Rosji Lynn Tracy odwiedziła w więzieniu dziennikarza Wall Street Journal Ivana Gershkovitcha, poinformowała w poniedziałek w krótkiej wiadomości po rosyjsku na swoim koncie Telegram. To pierwsza wizyta Evan w konsulacie od czasu jego bezprawnego aresztowania ponad dwa tygodnie temu. Czuje się dobrze i trwa. Ponawiamy nasze wezwanie do jego natychmiastowego uwolnienia”.

Były najemnik Wagnera twierdzi, że otrzymał rozkaz zabijania cywilów na Ukrainie. Były najemnik z Grupy Wagnera zadenuncjował, że otrzymał rozkazy zabijania ukraińskich cywilów, w tym nastolatków, według Gulagu.net, organizacji potępiającej nadużycia w rosyjskich więzieniach. „Wydali rozkaz strzelania do wszystkich w wieku powyżej 15 lat. Zastrzelono od 20 do 24 osób. Dziesięciu z nich to nastolatki w wieku od 15 do 17 lat” – powiedział były najemnik Azamat Uldarow, zwerbowany przez Wagnera w więzieniu .

Brazylia ponawia Ławrowowi sprzeciw wobec sankcji nałożonych na Rosję i żądanie natychmiastowego zawieszenia broni. W poniedziałek przed ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem rząd brazylijski powtórzył swój sprzeciw wobec sankcji nałożonych na Rosję i żądanie natychmiastowego zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie, a także zamiar zorganizowania wielonarodowej grupy do pomocy w negocjacjach pokojowych . w obszarze. Ławrow przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Brazylii.

Słowacja kończy dostawę 13 myśliwców MiG-29 obiecanych Ukrainie. Słowacja poinformowała w poniedziałek, że dostawa 13 myśliwców MiG-29 na Ukrainę została ostatecznie zakończona, zgodnie z obietnicą z marca ubiegłego roku z Polską, która przekazała około trzydziestu radzieckich samolotów bojowych tego typu. Słowacki minister obrony Jaroslav Nad poinformował o tym za pośrednictwem swojego profilu na portalu społecznościowym Twitter. „Wszystkie trzynaście słowackich MiG-29 zostało bezpiecznie przekazanych Siłom Powietrznym Ukrainy” – napisał.

Czechy utrzymują, że nie zawetują importu ukraińskiego zboża, ale wzywają do europejskiego rozwiązania. Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej potwierdziło we wtorek, że jego rząd nie pójdzie śladem Polski, Węgier i Słowacji w celu wprowadzenia zakazu importu ukraińskiego zboża. Zgodnie z oświadczeniem, Czechy nie zgadzają się na zawetowanie przywozu ukraińskiego zboża, ale zwracają się o rozwiązanie na szczeblu europejskim konsekwencji spowodowanych przywozem zboża z Kijowa na terytorium grupy bez zapłaty. definicje. „Obecnie Czechy nie planują wprowadzenia zakazu importu ukraińskiego zboża i innych surowców z Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *