Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo | Moskwa grozi złamaniem kolejnego układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej | międzynarodowy

Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo |  Moskwa grozi złamaniem kolejnego układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej |  międzynarodowy

Parlament Europejski popiera propozycję przeznaczenia 1 miliarda euro na odnowienie unijnych arsenałów

W ubiegły wtorek Parlament Europejski poparł wydanie 1 000 mln euro na wspólne nabycie produktów obronnych, takich jak broń, amunicja czy bojowy sprzęt medyczny, aby w krótkim okresie uzupełnić rezerwy państw członkowskich, które zostały uszczuplone w wyniku wsparcia otrzymali. dać Ukrainę.

Zgodnie z propozycją posłów, instrument ten sfinansuje do 20% wartości kontraktu, który mogą zrealizować co najmniej trzy państwa członkowskie, wynika z oświadczenia izby.

Celem, zdaniem parlamentarzystów, powinna być także pomoc we wzmocnieniu europejskiej unii obronnej i jednolitego rynku w tej dziedzinie, a także przekształcenie europejskiej bazy wojskowo-technologicznej i przemysłowej.

Jednocześnie ma na celu wzmocnienie wspólnych zamówień publicznych w dziedzinie obronności, w szczególności osiągnięcie celu, jakim są wspólne zamówienia na poziomie 35% łącznych wydatków na sprzęt, z 18% w 2021 r.

Zwrócili się również do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Obrony o sporządzenie listy krytycznych komponentów pochodzących spoza UE, dla których nie ma alternatywy w UE, jako podstawy dla przyszłych wewnętrznych środków rozwoju tych komponentów.

Jeśli chodzi o udział krajów trzecich w tym instrumencie finansowym, uważają, że powinien on być otwarty dla członków Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Według eurodeputowanych państwa członkowskie uczestniczące we wspólnych zakupach produktów obronnych będą mogły również uzgodnić zakup dodatkowych produktów z Ukrainą i Mołdawią.

Ten wniosek legislacyjny został zatwierdzony we wspólnym głosowaniu przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisję Spraw Zagranicznych oraz Podkomisję Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego stosunkiem głosów 87 za, przy 8 głosach przeciw i 25 wstrzymujących się.

Posłowie głosowali również za rozpoczęciem negocjacji z Radą (instytucją, w której reprezentowanych jest 27 rządów) 106 głosami za, przy 8 przeciw i 6 wstrzymujących się. Decyzja ta musi zostać zatwierdzona na sesji plenarnej Izby Reprezentantów. Eurocámara podczas sesji 8-11 maja. (F)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *