Wojny hybrydowe: czym są i jaki mają związek z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej?

Zimno, strach lub ruina. Ujawniają to twarze blisko dwóch tysięcy imigrantów, według władz białoruskich, z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy tkwią w białoruskiej części Republiki Białoruś. Frontera Z Polską w wyraźnym manewrze nacisku na Unię Europejską.

Z drugiej strony istnieją specjalistyczne analizy, artykuły i teksty, które określają ten ludzki dramat jako „wojnę hybrydową”. Ale do czego odwołują się media, gdy mówią o tej koncepcji?

Termin ten został ukuty w 2007 roku przez Franka Hoffmana, amerykańskiego podpułkownika rezerw, który pracuje jako badacz na Uniwersytecie Obrony Narodowej (Departament Obrony), aby odnieść się do łączenia konwencjonalnych metod wojskowych i strategii wojny z taktykami terrorystycznymi, które obejmowały przemoc i chaos kryminalny.

W praktyce pod parasolem tej koncepcji”Wojny hybrydoweKonstruuje się sytuacje, w których państwa wykorzystują swój potencjał militarny przeciwko innemu państwu lub podmiotowi niepaństwowemu, jednocześnie posługując się innymi środkami związanymi ze sferą gospodarczą, polityczną czy dyplomatyczną.

Podsekretarz Generalny NATO ds. Bezpieczeństwa i Obrony David Cutler odniósł się już do mieszanych zagrożeń w kwietniu tego roku, klasyfikując je jako „strategie, które powodują zamieszanie i podziały w krajach” i mogą „podważać wartości demokratyczne ich państw i instytucje, siejąc podejrzenia wśród ludności”.

„Ten Strategie hybrydowe Często używają ich wrogowie NATO, ponieważ zdają sobie sprawę, że w konwencjonalnym konflikcie nie można ich narzucić politycznie, militarnie ani ekonomicznie – mówi David Cutler.

Rozwój technologiczny i „hybrydyzacja”

Od 2007 roku rozwój technologiczny zwiększył różnorodność narzędzi, które będą stosowane w tym, co dla wielu specjalistów jest niczym innym jak modernizacją „wojny partyzanckiej” poprzez wykorzystanie Internetu lub sieci społecznościowych w celu dostosowania wyników operacji wyborczych lub poprzez cyberataki do zagrażają krytycznej infrastrukturze narodów, takiej jak zarządzanie finansami, usługi zdrowotne, zaopatrzenie w wodę lub energię.

„Hybrydyzacja obejmuje również więcej aktorów niepaństwowych i widzimy, jak uczestniczą firmy, grupy przestępcze, które współpracują z nimi lub nie współpracują z nimi w oparciu o ich interesy, ponieważ w różnych celach również zdecydowały się na udział w kampanii destabilizacji lub napaści na partie”, Felix Artega, główny badacz w Royal Elcano Institute for Defense and Security, wyjaśnił EFE, że „państwa nie mają już monopolu na konflikty i są zagrożone przez innych aktorów”.

Dla Arteagi kwestia białoruskiego wyzwania dla Unii Europejskiej na granicy z Polska zakłada pętlę „Wojna hybrydowa„w zakresie, w jakim siły zbrojne i siły bezpieczeństwa są wykorzystywane” do kierowania generowanymi politycznie przepływami migracyjnymi z państwa (BiałoruśSą „skierowane przeciwko państwu (Polsce)”, a więc przeciwko Unii Europejskiej.

Różni się od konwencjonalnych wojen

różnica od Wojny hybrydowe W przypadku konwencjonalnych wrogości te występują teraz w okresach, gdy nie było wcześniejszego wypowiedzenia wojny, balansując w próżni między pokojem a wojną, którą geopolityczni eksperci nazwali „szarą strefą”.

„W większości przypadków nie można odpowiedzieć środkami wojskowymi, ponieważ znajduje się to w szarej strefie, gdzie nie ma spójnej kombinacji wielkości komponentu wojskowego i wielkości komponentu pozamilitarnego” – zdefiniował Artega.

Kapitan fregaty Federico Aznar, również analityk w Hiszpańskim Instytucie Studiów Strategicznych, podkreśla, że ​​„charakter wojna Niekoniecznie wojskowe” i w tym „nie należy mylić władzy i autorytetu”.

„Wojna jest działalnością polityczną” – powiedział i zrozumiał to jako interes stron zaangażowanych w „tworzenie programów zarządzania konfliktem”.

Gdyby wrogie manewry między państwami polegały, poza rozmieszczeniem wojska, na cofnięciu wiz dyplomatycznych lub na embargu gospodarczym, to takie manewry nadal by istniały, ale z wykorzystaniem presja imigracyjnalub cyberataki lub wykorzystanie Internetu jako narzędzia kampanii, które umieszcza opinię publiczną w „fałszywych wiadomościach” w tym samym wspólnym celu historycznym: destabilizacji wrogich państw, dopóki nie eksplodują. (EFE – Guillermo Azábal)

RPP Noticias oferuje kilka opcji aktualizowania się w ciągu tygodnia na tematy, które Cię interesują, od bieżących informacji politycznych i sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem w związku z COVID-19 po zalecenia dotyczące technologii i rozrywki. Zapisz się do wybranego przez siebie newslettera.

Nasza transmisja

Raporty RPP | Zespół dziennikarzy RPP przedstawia najnowsze badania i osiągnięcia w dziedzinie zdrowia, kultury, nauki, ekonomii, usług i społeczeństwa.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *