Wszystko, co musisz wiedzieć o ETIAS dla odwiedzających kraje UE

Prawny proces zatwierdzania ETIAS rozpoczął się w 2016 r., a system ma być gotowy w 2024 r. Procedura ta dotyczy 62 krajów spoza Unii Europejskiej.

Przez estrategiaynegocios.net

Około 62 krajów, które nie należą do Unii Europejskiej (UE), będzie potrzebować specjalnego zezwolenia, a nie wizy, aby móc przebywać na tych obszarach.

Ustanowiono go, ponieważ „musimy wiedzieć, kto przekracza nasze granice. W ten sposób będziemy wiedzieć, kto jedzie do Europy, jeszcze zanim przybędzie” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, gdy ogłoszono wprowadzenie środka.

Strefa Schengen, w której obowiązuje ETIAS, to obszar 26 krajów europejskich, które nie mają granic wewnętrznych i umożliwiają swobodne przemieszczanie się między nimi, w tym takie kraje jak Hiszpania, Francja, Grecja, Niemcy, Włochy i Polska.

Obecnie obywatele kilku krajów Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych mogą podróżować do Europy do 90 dni bez jakiegokolwiek zezwolenia na podróż.

ETIAS znacznie ograniczy problemy związane z bezpieczeństwem dzięki gromadzeniu danych i systemom informacyjnym. Oznacza to, że ETIAS wykryje, czy dana osoba stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa krajów strefy Schengen. Wiąże się to z odmową dostępu do danej osoby i unikaniem zagrożeń, które istnieją w granicach Unii Europejskiej.

Strona schengenvisainfo.com Udziel odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w tym temacie.

Oto, co powinieneś wiedzieć:

Długo wyczekiwany plan miał ukazać się jeszcze w tym roku. Ale zostało to opóźnione do 2024 roku.

– Dane, które będą wymagane to: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, dane dotyczące narodowości, adres, e-mail, numer telefonu, a także wykształcenie i doświadczenie zawodowe, pierwszy kraj UE, który planujesz odwiedzić, pochodzenie oraz pytania kwalifikacyjne dotyczące Twojej historii medycznej, podróży do krajów ogarniętych wojną lub miejsc, które nakazano im opuścić lub odmówiono im wjazdu, a także historii kryminalnej.

-Jeśli informacje, które wypełniłeś w formularzu wniosku są prawidłowe, a także spełniają wymagania i nie stwarzają ryzyka dla uzyskania zezwolenia na podróż od ETIAS, Twój wniosek zostanie zatwierdzony.

Koszt to 7 euro za zamówienie. Nieletni nie płacą.

ETIAS oznacza europejski system informacji o podróży i zezwoleń na podróż.

Jest to system elektroniczny, który umożliwia i śledzi gości z krajów, które nie wymagają wizy, aby uzyskać dostęp do strefy Schengen.

Procedury prawne dotyczące zatwierdzenia ETIAS rozpoczęły się w 2016 r., a system ma być gotowy w 2024 r.

Ten system zezwoleń na podróż będzie gromadził, śledził i aktualizował niezbędne dane dotyczące odwiedzających w celu ustalenia, czy wjazd do krajów strefy Schengen jest bezpieczny.

– ETIAS, oprócz wykorzystania do celów turystycznych i biznesowych, umożliwi także odwiedzanie krajów strefy Schengen w celach medycznych i tranzytowych. Ponadto będzie ona obowiązkowa dla wszystkich krajów zwolnionych z obowiązku wizowego w strefie Schengen.

Kraje, które wymagają ubiegania się o ETIAS (w kolejności alfabetycznej)

Albania, Antigua, Barbuda, Argentyna, Australia, Bahamy, Barbados, Bośnia, Brazylia, Brunei, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Dominika, Salwador, Gruzja, Grenada, Gwatemala, Honduras, Hongkong SAR, Izrael, Japonia, Kiribati, Makau, Malezja, Wyspy Marshalla, Mauritius, Meksyk, Mikronezja, Mołdawia, Czarnogóra, Nauru, Nowa Zelandia, Nikaragua, Macedonia Północna, Palau, Panama, Paragwaj i Peru.

Dodaj do listy Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent, Samoa, Serbia, Seszele, Singapur, Wyspy Salomona, Korea Południowa, Tajwan, Timor Wschodni, Tonga, Trynidad i Tobago, Tuvalu, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone Ameryki, Urugwaju i Wenezueli.

Do czasu uruchomienia systemu, które planowane jest na 2024 rok, do listy można by dodać kolejne kraje, ale obecnie wszyscy obywatele wyżej wymienionych krajów muszą uzyskać zezwolenie na podróż ETIAS przed wjazdem do dowolnego kraju UE.

Jak długo ważne jest zezwolenie na podróż ETIAS?? Po zatwierdzeniu Twoje zezwolenie na podróż ETIAS może być ważne przez 3 lata lub do wygaśnięcia ważności paszportu. Uzyskanie pierwszego lub drugiego okresu ważności zależy od oceny przez system Twoich danych i ryzyka.

Co się stanie, jeśli mój wniosek o zezwolenie na podróż ETIAS zostanie odrzucony? Kilka minut po złożeniu wniosku otrzymasz od ETIAS odpowiedź dotyczącą statusu Twojego zezwolenia na podróż. Jeśli zostałeś zatwierdzony, gratulacje!

W przeciwnym razie otrzymasz list odmowny. To pismo odmowne będzie zawierało przyczynę odmowy wydania zezwolenia na podróż ETIAS. Możesz odwołać się od tej decyzji lub przyczyny odmowy, możesz uporządkować swoją aplikację i spróbować ponownie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *