„Wszystko, co nie było zakazane, było grzechem”.


Absolwent nauk biologicznych, magister scenopisarstwa telewizyjnego i dyrektor drugiego laboratorium scenariuszowego Fundacji SGAE, Rosa Sanchez de la Vega Spotyka się z autorem w jednym z pokoi hotelowych.

Ciszę przerwał głos kilku dzieci, którym usunięto języki i zmuszono do wyparcia się swojej tożsamości.

Przybyli do Barcelony powitani przez pierwszą polską szkołę, a setki z nich zostali porwani przez niemieckich nazistów w celu poddania się procesowi germanizacji i osiągnięcia dominacji aryjskiej podczas II wojna światowa. Wśród nich podróżuje Ludka Novak. biegający generał 1946.

Jak wyglądało twoje ratowanie?

Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Konsulat RP w Barcelonie zaprosiły Franco na powitanie. Zaangażowany był w to również Watykan, który pośredniczył między rządem polskim na uchodźstwie, który znajdował się w Londynie, a Franco, która była katolicka.

Dominacja germańska poprzez zakazanie jak największej liczby aborcji niezamężnym kobietom i zabranie tych dzieci na farmy „idealnych stworzeń”.

Bądź częścią projektu Lebensborn Co stworzył Hitler? Jego pragnieniem było mieć wiele dzieci rasy aryjskiej, aby być najlepszymi. Nie przyniosło to pożądanego rezultatu, bo było ich za mało i stworzyli coś w rodzaju „fabryki dzieci”. Na okupowanych przez siebie terytoriach Niemcy porwali tysiące niebieskookich, jasnowłosych dzieci.

W tym stanie „sieroctwa” ich tożsamość, pamięć i język zostają wymazane.

w pełni. Gdy dziecko spełniało wszystkie cechy aryjskie, rozpoczęto rygorystyczny program germanizacji. Po tej operacji poczuli dumę z przynależności do najlepszej rasy. Populizm czysty i twardy.

Czy dziewięć lat wystarczy, by zrobić czterdzieści łóżek dla dzieci z Europy Środkowej?

Emma to dziewczyna z Barcelony, która pomogła swojej mamie w tym zadaniu. Nienawidził tych dzieci, które zabierały uwagę i czas jego matce i dziadkom. Przypuszcza się, że jego ojciec został zabity. Emma poczuje atrakcyjność Ludki i krok po kroku zawiąże się wieczna przyjaźń.

Izabela. Wdowa, matka, powojenna krawcowa.

Dzięki Isabelle odrywam się od dziecięcego świata i mogę opisać rozwój kobiety, która w bardzo młodym wieku straciła partnera. W całej swojej historii angażuje się i kocha. Kochający. Nie miłość narzucona przez frankizm. Miłość, która sama sobie zaprzecza, bo wie, że nie powinna czuć. Z drugiej strony grawitacja nie może tego powstrzymać.

No le puedes decir a nadie tu verdadero nombre. ¿Tienes que decir que eres huérfana? Te llamas Ludka Nowak y el silencio ha de ser tu mejor aliado.

Eso se lo dice su madre adoptiva. Ella sabe que ha sido adoptada por un capitán nazi de la SS. Su mujer tiene una buena relación con la niña. La quiere muchísimo. Ella sabe que si se descubre de quién es hija, puede ocurrirle algo. La madre alemana empieza a sospechar que esta niña viene de otro lugar porque en sueños repite su nombre.

[Elisenda Roca en el nuevo podcast de magasIN: „Las cicatrices hacen más atractiva a la pieza rota”]

Wanda Morbiter.

Stworzył siatkę ucieczkową dla Polaków prześladowanych przez nazistów w całej Francji. Potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy, aby założyć pierwszą polską szkołę publiczną. Prawdziwa osoba i bardzo ją szanuję.

Brązowa plama po kilkukrotnym wytarciu i praniu oraz schowaniu skarpetek przed matką. I niezatarte wspomnienie czegoś strasznego.

Zakrwawione skarpetki, które zakopuje na podwórku po tym, jak był świadkiem okrucieństwa swojego przybranego ojca, makabrycznie zabijającego kilka kotów. Ta wizja odpowiada obrazowi…

[Greta Alonso: „Revestimos la realidad con el disfraz de la ocultación y el exhibicionismo”]

Bieda i nędza w okresie powojennym, gdy kobiety wychowują rodzinę.

Tak, to był czas, kiedy wszystko, co nie było zakazane, to grzech. Kobiety zostały zmuszone do rodzenia dzieci, przebywania w domu, opieki i bez żadnych praw. Choć był to bardzo szary czas, z wieloma niedoskonałościami, wierzę, że ludzie szukali również chwil szczęścia w codziennym życiu.

Kobiety w latach 80., z którymi rozmawiałam, dały mi prawdziwy obraz tego, jak to było w tamtych czasach.

Kiedy znowu zaczęło rosnąć, znowu mnie wyrwali i przenieśli w inne miejsce.

Bardzo dobrze ilustruje to zakończenie powieści: „Byliśmy jak małe drzewka z korzeniami na wietrze i nie wiedzieliśmy, skąd przychodzimy ani dokąd zmierzamy”.

Muzyka harmonizuje życie. zatrzymać cię.

Dla mnie muzyka jest sztuką par excellence. Dotyk uczuć. Pracowałem nad odkryciem pamięci o tych dzieciach. Piosenki z jego dzieciństwa powoli się otwierały. Ludka jest solistką w chórze.

Skąd ich krewni znają ich, skoro ich tożsamość została wymazana?

Niektórzy pamiętali, że ich mama miała sklep spożywczy. Co im zaśpiewali? Luźna nazwa. Wiele z nich wróciło do swoich rodzin, a inne zostały ostatecznie adoptowane.

Co pozostaje w Giseli z tej historii?

Musimy zobaczyć wszystkie twarze postu. Chcemy pomóc tym, którzy mieszkają nie wiem gdzie, a obok domu jest samotny staruszek, którego ignorujemy. Brakuje nam empatii dla koloru skóry. położenie geograficzne. Przynależność do organizacji pozarządowej jest bardzo dobra. Przeżywasz własną przygodę, ale zacznijmy od najbliższej rzeczy, a następnie rozwiń.

Lektura powinna mieć trzy nogi: rozrywkę. Informacje historyczne. A najważniejszą rzeczą, główną, jest skłonić cię do myślenia. Stwórz świadomość i krytycznego ducha.

Odcinka możesz posłuchać na swojej ulubionej platformie:

Spotify | rozszerzacz | iVoox | manzana | Google | Amazonka

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *