Polska gospodarka jest jedną z najbardziej perspektywicznych gospodarek w Europie. Ten kraj szybko się jednoczy Z resztą krajów Unii Europejskiej dzięki rozwijającemu się przemysłowi i usługom. Ta dobrze wyposażona seria ma jednak jedno słabe ogniwo: moc. Polska w dalszym ciągu w dużym stopniu opiera się na zanieczyszczającym środowisko węglu. Rząd zrobił jednak wszystko, co konieczne, aby położyć kres tej zależności. Choć jego plan budzi kontrowersje, Polacy jasno wyrażają się: ich największym zainteresowaniem jest energetyka jądrowa. Budowa wielu reaktorów położy kres klątwie lat 80. XX w., kiedy podejmowano próby realizacji kilku planów, które z różnych powodów zakończyły się niepowodzeniem.
Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy Środkowej, który nie posiada energetyki jądrowej. Próby budowy elektrowni w latach 80. XX w. zostały udaremnione Katastrofa w Czarnobylu w 1986 r I przez Problemy finansowe Polskiktórego gospodarka bardzo ucierpiała we wczesnych stadiach fazy kapitalistycznej.
Te początkowe wahania przekształciły się obecnie w gigantyczne kroki, które doprowadziły kraj do intensywnego wzrostu, aż do osiągnięcia dochodu na mieszkańca na poziomie równym krajowi. Siła nabywcza: 36 000 dolarów, bardzo blisko Hiszpanii. Stopa bezrobocia spadła z 20% w 2005 r. do 5,5% obecnie. Co więcej, Polacy przestali emigrować do Hiszpanii, aby wrócić do swojego kraju. Wszystko to jest odzwierciedleniem sukcesu kraju Kto porzucił komunizm, aby cieszyć się dobrodziejstwami, jakie daje kapitalizm. Teraz przejście na energię jądrową stanowi nowy krok w tym kierunku.
Wszystko do energii nuklearnej
Obecne plany nuklearne Warszawy są ambitne. Oficjalna strategia zakłada budowę sześciu reaktorów w dwóch lokalizacjach Do połowy lat 40. XX wMorawiecki powiedział jednak, że trzecia lokalizacja nie jest wykluczona, ponieważ oprócz rządowego programu z Westinghouse równoległe są wysiłki komercyjne z Koreą Południową. Polskie przedsiębiorstwa energetyczne ZE PAK i PGE podpisały w poniedziałek list intencyjny z koreańską firmą KHNP w sprawie omówienia budowy elektrowni w centralnej Polsce.
Minister Energii i Środowiska, Anna Moskwaogłosiła w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie, że faktycznie zacznie działać za dziesięć lat Pierwsza elektrownia jądrowa w PolsceJednocześnie rząd kończy zakup kopalni węgla kamiennego.
Postępu nie było zbyt wiele
Według Moskwy „projekt nuklearny nigdy nie był tak zaawansowany jak teraz”. którym rozpoczną się rozmowy na temat wpływu na środowisko. Lokalizacja pierwszego reaktora jądrowego.
W grudniu 2021 roku na miejsce budowy elektrowni wybrano Choczewo, niewielkie miasteczko w północnej Polsce, jednak wnioski z badań geologicznych, sejsmicznych i środowiskowych mogły wskazywać, że ostatecznie powinno to być Kopalino-Lubiatowo (północ) lub Żarnowiec (południe). ) Wybrane miejsca.
W wywiadzie, który opublikował Super expresso tejodnikMinister wyjaśnił, że pierwsze etapy finansowania projektu będą realizowane ze środków publicznych, później jednak zastosowany zostanie model finansowania z udziałem amerykańskiego kapitału prywatnego, którego szczegóły – jak stwierdziła Moskwa – są „poufne”.
Pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej
22 lutego podczas oficjalnej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie państwo polskie oficjalnie zawarło umowę z Westinghouse na zaprojektowanie i rozpoczęcie w 2026 roku budowy elektrowni jądrowej zdolnej zapewnić „Co najmniej 3,75 gigawatów (GW).
Jego produkcja połączy się z innym reaktorem o podobnych możliwościach, który został zbudowany we współpracy z Koreą Południową w celu uzyskania „6 do 9 gigawatów” energii elektrycznej rocznie, począwszy od 2023 roku.
Z kolei Minister Dobra Publicznego Jacek Sassen ogłosił w poniedziałek, że jego rząd ma nadzieję na sfinalizowanie „w lipcu tego roku” zakupu zlokalizowanej pod Lublinem (wschód) kopalni „Bogdanka”, która zatrudnia 55 tys. pracowników.
Sassen podkreślił, że choć Polska zamierza stopniowo odchodzić od energetycznego uzależnienia od węgla, z którego pozyskuje około 70% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną, to „strategiczny charakter” tej kopalni powoduje, że wskazane jest jej przejęcie przez państwo.
Minister zwrócił uwagę, że w związku z nałożonym na Rosję embargiem Polska musiała sprowadzić 20 mln ton węgla W zeszłym roku z Ameryki Południowej, Afryki Południowej i Australii.
„Nie możemy ryzykować, że nasza energetyka będzie uzależniona od paliwa, które musimy importować i na którego ceny nie mamy wpływu. W Polsce mamy kopalnie (węgielSassine podkreślił: „Jesteśmy w stanie utrzymać, a nawet zwiększyć naszą produkcję i będziemy to robić nadal”.
Polska zużywa obecnie około 33 gigawatów rocznie, z czego dwie trzecie pochodzi z węgla.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”