wtorek 3 sierpnia 2021 (11:00 GMT)

Ta treść została opublikowana 03 sierpnia 2021 – 10:46

============

Korona wirus

============

Chiny

Chiny próbują opanować najgorszy wybuch epidemii od początku epidemii

Pekin (EFE). – Chiny rozpoczęły dziś intensywne kampanie próbne i zadekretowały częściowe odosobnienie w kilku miastach, aby położyć kres ostatniej epidemii choroby, która zainfekowała już ponad 300 osób, co jest uważane przez oficjalne media za najgorsze od początku II wojny światowej. epidemia. Wysoka zakaźność wariantu delta wystawia na próbę ścisłą kontrolę i środki zapobiegawcze podjęte przez władze chińskie w celu powstrzymania wirusa, chociaż lokalni eksperci są przekonani, że wskaźnik szczepień i zgromadzone doświadczenie zapobiegną epidemii na dużą skalę. Wśród miast, które przeprowadziły już testy kwasów nukleinowych na wszystkich swoich mieszkańcach, jest Wuhan, gdzie pierwsze infekcje odnotowano w 2019 roku.

Birma

Liczba ofiar śmiertelnych Birmy przekracza 10 000 podczas niekontrolowanej fali pandemicznej

Bangkok (EFE). – Według oficjalnych danych Birma przekroczyła 10 000 zgonów podczas epidemii, podczas gdy kraj jest świadkiem niekontrolowanej fali wirusa dodanego do głębokiego kryzysu politycznego i społecznego w wyniku przewrotu wojskowego. Organy służby zdrowia zgłosiły 3689 nowych infekcji i 330 zgonów, co stanowi nowe maksimum w dziennej liczbie zgonów, co daje łącznie 306 354 przypadki, w tym 10 061 zgonów. Jednak grupy birmańskich lekarzy ostrzegają, że oficjalne zapisy nie odzwierciedlają katastrofalnej rzeczywistości w kraju z powodu załamania się systemu opieki zdrowotnej i ograniczonej zdolności do przeprowadzania testów na wirusa. Według najnowszych oficjalnych danych prawie 30% z 12 394 testów wykonanych w poniedziałek było pozytywnych, co według Myanmar Medical Network for Human Rights wskazuje, że epidemia wymknęła się spod kontroli.

Stany Zjednoczone Ameryki

Stany Zjednoczone spóźniły się z osiągnięciem celu szczepień Bidena, a teraz to nie wystarczy

Waszyngton (EFE). Stany Zjednoczone dotarły do ​​70% dorosłej populacji z co najmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 w poniedziałek, miesiąc po dacie wyznaczonej przez prezydenta Joe Bidena i kiedy to nastąpi. Cel jest wyraźnie niewystarczający ze względu na rozprzestrzenianie się nowych infekcji. Właśnie z tego powodu Biały Dom przekonywał dziś, że „nadszedł czas” na rozszerzenie zobowiązań w zakresie szczepień, co rząd federalny już zrobił z własnym personelem i rozważa również zastosowanie do sił zbrojnych. Na konferencji prasowej zespołu ds. reagowania na pandemię koordynator wspomnianego zespołu, Jeff Zentes, podkreślił potrzebę rozszerzenia wymagań dotyczących szczepień, podobnie jak niektóre firmy, takie jak Google czy Walmart, a także sam rząd.

————————————————

Ukraina Białoruś

Białoruski aktywista znaleziony powieszony w kijowskim parku

MOSKWA (EFE): Zaginiony od wczoraj lider organizacji humanitarnej Casa de Belarus na Ukrainie, Witalij Sziszow, został znaleziony powieszony w parku w Kijowie, poinformowała dziś ukraińska policja metropolitalna. „Policja wniosła sprawę karną zgodnie z art. 115 Kodeksu Karnego Ukrainy (zabójstwo z premedytacją) i zbada wszystkie możliwe relacje, w tym zabójstwo uznane za samobójstwo” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ukraińskiej Policji Narodowej. . Koledzy Shechoffa poinformowali, że nie mieli od niego wiadomości od poniedziałku rano, kiedy nie wrócił do domu po biegu.

Tokio 2020 Białoruś

MKOl bada próbę repatriacji białoruskiego sportowca

Tokio (EFE). Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) bada okoliczności, w których Białoruś rzekomo próbowała zmusić biegaczkę Kristinę Tsimanską do powrotu do kraju, zanim sportowiec znalazł schronienie w Tokio. Tsimanoskaya szukał ochrony u policji tokijskiego lotniska w Haneda w poniedziałek i od tego czasu jest „w bezpiecznym miejscu” i czeka na podróż z Japonii do Polski, która przyznała mu wizę humanitarną, powiedział we wtorek. Rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Mark Adams. „Rozmawialiśmy z nią dwa razy w ciągu ostatnich godzin i zapewniła nas, że czuje się dobrze i jest w bezpiecznym stanie” – powiedział Adams na wtorkowej konferencji prasowej w Tokio, zapytany, czy MKOl pomaga sportowcowi.

Tokio 2020 Białoruś

Polska oskarża Białoruś o „przestępczą próbę porwania” Tsimanoskaya

Kraków (Polska) (EFE): Premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył Białoruś o „przestępczą próbę porwania” biegaczki Kristiny Tsimanowskiej, której kraj przyznał wizę humanitarną. „Atakowi przeprowadzonemu przez białoruskie siły bezpieczeństwa na ziemi japońskiej” musi towarzyszyć „stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej” – powiedział premier w komentarzu zamieszczonym na Facebooku. Białoruski biegacz przebywa w polskiej ambasadzie w Tokio, otrzymał wizę humanitarną i w najbliższych dniach ma przenieść się do Warszawy. Tsimanoskaya, która wyraziła poparcie Tokio dla protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, zwróciła się o ochronę japońskich władz na lotnisku japońskiego miasta, gdy miał wracać na Białoruś z powodu żądań swojego rządu.

Prezydent Iranu

Raisi angażuje się w poprawę gospodarki kraju bez polegania na zewnątrz

Teheran (EFE). – Ultrakonserwatywny duchowny Ebrahim Raisi potwierdził dziś jako nowy prezydent Iranu, że wybrał poprawę gospodarki kraju bez polegania na zewnątrz, w czasie, gdy trwają negocjacje z Zachodem w celu uratowania porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Podkreślił w przemówieniu podczas ceremonii ratyfikacji: „Oczywiście będziemy dążyć do zniesienia sankcji. Ale nie dostosujemy gospodarki i potrzeb ludności do woli cudzoziemców”. Wspomniane negocjacje, zawieszone w związku z przejściem władzy w Iranie, mają na celu sprowadzenie Stanów Zjednoczonych z powrotem do porozumienia nuklearnego i zniesienie sankcji wobec Teheranu, a także ponowne wypełnienie przez Islamską Republikę wszystkich swoich zobowiązań.

konflikt afgański

Afganistan jest świadkiem ciężkich walk z talibami w co najmniej 11 prowincjach

Kabulu (EFE). W ciągu ostatnich 24 godzin afgańskie siły bezpieczeństwa i talibowie toczyli ciężkie walki w co najmniej 11 z 34 prowincji Afganistanu, w których zginęło prawie 400 powstańców, a tysiące cywilów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Afgańskie Ministerstwo Obrony stwierdziło w dzisiejszym oświadczeniu, że „co najmniej 375 bojowników talibskich zginęło, a 193 zostało rannych w starciach i kontratakach afgańskich sił bezpieczeństwa” w ciągu ostatnich 24 godzin, podczas gdy walki trwają. Większość strat wśród bojowników talibskich miała miejsce w prowincjach Kandahar (południe), Helmand (południowy zachód) i Herat (zachód), gdzie w ostatnich dniach powstańcy naciskali na zdobycie stolic tych trzech prowincji. .

Pożary w Turcji

Turcja siódmy dzień z rzędu walczy z pożarami na południowym wybrzeżu

Stambuł (EFE). Turcja kontynuuje we wtorek, siódmy dzień z rzędu, walkę o położenie kresu trzynastu pożarom, w większości w obszarach turystycznych na południu i zachodzie kraju, donosi NTV. A dziś o świcie władze ewakuowały inną dzielnicę Manavgat w prowincji Antalya, która jest zagrożona pożarami, które wybuchły w ubiegłą środę, powodując śmierć siedmiu z ośmiu odnotowanych do tej pory przypadków. Ostatniej nocy ujawniono nową epidemię w Gündogmus, mieście położonym 76 kilometrów od Manavgat, które rozprzestrzeniło się na sześć dzielnic miasta. Mieszkańcy wyjechali własnymi samochodami lub ciężarówkami z gmin, które również starały się trzymać zwierzęta z dala od obszarów zagrożonych pożarami.

Wybory w Brazylii

Sąd wyborczy wszczyna śledztwo w sprawie Bolsonaro za atakowanie systemu głosowania

Brazylia (EFE). Brazylijski Najwyższy Sąd Wyborczy (TSE) wszczął w poniedziałek dochodzenie administracyjne przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro za jego zniesławiająca kampanię przeciwko elektronicznemu systemowi głosowania i zwrócił się do Sądu Najwyższego o włączenie go w inny proces dotyczący rozpowszechniania podróbki. Biuletyn Informacyjny. Trybunał Wyborczy zadał Bolsonaro dwie równoczesne brutalne porażki na swoim pierwszym posiedzeniu po przerwie sądowej w lipcu, w odpowiedzi na powtarzające się groźby prezydenta w obliczu wyborów w 2022 r., o które ma zamiar ubiegać się o reelekcję. W dokumencie przesłanym do Sądu Najwyższego, Prezes Sądu Najwyższego, sędzia Luis Roberto Barroso, wyraźnie zażądał „dochodzenia w sprawie możliwego postępowania przestępczego” głowy państwa podczas jego ostatniej transmisji na żywo w czwartek online, w której ostro zaatakował władze wyborcze i legalność obecnego elektronicznego systemu liczenia.

Wybory w Nikaragui

Ortega ubiega się o swoją piątą i czwartą kadencję z rzędu, a drugą z żoną

Managua (EFE). – Prezydent Nikaragui Daniel Ortega, który sprawuje władzę od 2007 roku, został zarejestrowany przed organem wyborczym jako kandydat do reelekcji w nadchodzących wyborach 7 listopada i po raz drugi z rzędu ze swoim odpowiednikiem. Żona Rosario Murillo jako kandydata na wiceprezydenta. Ortega, były partyzant sandinistów, który powrócił do władzy 14 lat i sześć miesięcy temu po koordynowaniu rządowej junty w latach 1979-1985 i przewodniczeniu krajowi po raz pierwszy w latach 1985-1990, będzie ubiegał się o swoją piątą kadencję przez pięć lat. czwarty w kolejce i drugi z żoną. Narodowa Konwencja Sandinisty National Liberation Front (FSLN) potwierdziła w poniedziałek kandydatury Ortegi, która ma wkrótce skończyć 76 lat, i Murillo, 70, w hipotetycznej akcji prowadzonej przez parę prezydencką, a następnie zarejestrowanej we władzach wyborczych przez prawników tej grupy przedstawiciel Edwin Castro, przewodniczący Bloku Parlamentarnego Sandinistów. EFE

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *