Wybory, Covid i Kuba, ośrodki dezinformacji w Ameryce Łacińskiej w 2021 r.

Wybory, Covid i Kuba, ośrodki dezinformacji w Ameryce Łacińskiej w 2021 r.

(EFE). Wybory w jedenastu krajach, protesty na Kubie i Kolumbii oraz masowe szczepienia przeciwko wirusowi Covid-19 skupiły dezinformację, która wyciekła do sieci społecznościowych w Ameryce Łacińskiej w 2021 r., gdzie krążyły również niebezpieczne porady dotyczące fałszywych metod leczenia choroby. Zakażenie SARS-CoV-2.

Meksyk świętować 6 czerwca największe wybory w jego historii miały odnowić Izbę Reprezentantów, 15 z 32 gubernatorów, 35 lokalnych konferencji i 1900 rad miejskich.

Na kilka dni przed głosowaniem szeroko rozpowszechniło się rzekome oświadczenie, w którym Państwowy Instytut Wyborczy (INE) ogłosił, że zainstaluje ukryte kamery, aby „odkryć wyborców, którzy sprzedali swoje głosy” i – w tym przypadku – ich zatrzymać, osądzić i ukarać. Z „karami cielesnymi, przewidzianymi przez prawo”.

Meksykańskie Kolegium Elektorów zaprzeczało temu fałszowi wszystkimi swoimi kanałami i przypomniało, że głosowanie było tajne, jak stanowi konstytucja.

To oszustwo zbiegło się w czasie z nieporozumieniami między Narodowym Instytutem Wyborczym a prezydentem Meksyku Andrésem Manuelem Lopezem Obradorem, który oskarżył Kolegium Elektorów o cenzurę i organizowanie oszustw wyborczych w przeszłości.

Na kilka dni przed głosowaniem szeroko rozpowszechniło się rzekome oświadczenie, w którym Państwowy Instytut Wyborczy ogłosił, że zamierza zainstalować ukryte kamery

W Kolumbii wprowadzające w błąd treści dotyczące wyborów zyskują na popularności w związku z: Wybory prezydenckie Maj 2022 r. W tym kontekście w sieciach społecznościowych rozpowszechniono, że obywatele Wenezueli, którzy zostali zorganizowani do tymczasowej ochrony ogłoszonej przez rząd Kolumbii w lutym, mogą głosować w wyborach.

Tym argumentem dziesiątki skrytykowały decyzję prezydenta Ivana Duque, uznając, że odpowiada ona interesom politycznym i wyborczym, podejrzewając, że zrobił to, by zdobyć głosy Wenezuelczyków.

W rzeczywistości ten środek legalizuje status imigracyjny Wenezuelczyków w Kolumbii, ale nie przyznaje im obywatelstwa, co jest podstawowym warunkiem głosowania w wyborach prezydenckich.

Nie jest też prawdą, że rząd ówczesnego prezydenta Peru Francisco Sagaste w kwietniu nakazał „absolutne zatrzymanie” peruwiańskich sił zbrojnych i policji (PNP), aby uniemożliwić im głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich 11 kwietnia. . Ministerstwa Obrony i Spraw Wewnętrznych zaprzeczyły autentyczności tego przesłania.

Z drugiej strony, minęło półtora miesiąca, aby kandydat lewicy Pedro Castillo został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w związku z oskarżeniami drugiego kandydata, Keiko Fujimori, bez dowodów popełnienia „oszustwa”.

Środek ten reguluje status imigracyjny Wenezuelczyków w Kolumbii, ale nie przyznaje im obywatelstwa, podstawowego wymogu głosowania w wyborach prezydenckich.

przynajmniej 47 milionów obrażeń i 1,5 miliona zgonówW Ameryce Łacińskiej dezinformacja na temat epidemii nadal rozprzestrzeniała się wirusowo. W kilku publikacjach cytowano metody leczenia bez poparcia naukowego, takie jak hydroksychlorochina, iwermektyna lub dwutlenek chloru.

Grupa ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdecydowanie” odradzała stosowanie hydroksychlorochiny, natomiast amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w sprawie iwermektyny gwarantuje na swojej stronie internetowej, że „przyjmowanie dużej dawki tego leku jest niebezpieczne i może spowodować poważne szkody.”

Dwutlenek chloru również nie działa przeciwko COVID-19. Niektóre z niepożądanych skutków związanych z jego spożywaniem to niewydolność oddechowa, zmiany w aktywności elektrycznej serca i niedociśnienie spowodowane odwodnieniem.

Z drugiej strony nie jest prawdą, że szczepionki Messenger RNA Covid-19, takie jak te od Pfizera czy Moderny, powodują wzrost piersi kobiet, jak twierdzi użytkownik z tysiącami wyświetleń w sierpniu w filmie TikTok.

Według ekspertów może to być przejściowy obrzęk węzłów chłonnych pod pachą.

W kilku publikacjach cytowano metody leczenia bez wsparcia naukowego, takie jak hydroksychlorochina, iwermektyna lub dwutlenek chloru

Powołując się na dane z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), stan ten „może wystąpić u około 11,6% ludzi po podaniu pierwszej dawki szczepionki Moderna i u 16% po drugiej”.

Ponadto „tabela warunków skrajnych” rozpowszechniana w sieciach społecznościowych jest błędna, co rzekomo ujawnia cały kalendarz spisku mającego na celu rozprzestrzenienie około dwudziestu różnych typów wirusa Covid-19 w określonych datach, począwszy od szczepu Delta, do lutego 2023 roku.

W rzeczywistości tabela jest niczym innym jak reprodukcją alfabetu greckiego z litery delta, wraz z listą łatwych do umieszczenia kolejnych dat, które nie odpowiadają ewolucji wirusa.

Kalendarz ostatnio znów stał się wirusowy po odkryciu zmienna omikronowa.

Niepokoje społeczne w regionie wybuchły w Kolumbii, gdzie rozprzestrzenił się fałsz, że jeśli dojdzie do miesiąca strajku, konstytucja zostanie zmuszona do zmiany, a Kuba historycznie. Wielkie antyrządowe wiece.

EFE Verifica zaprzeczyła dziesiątkom publikacji związanych z Kubą, które w wielu przypadkach robiły zdjęcia poza kontekstem innych demonstracji z ostatnich lat lub w różnych miejscach.

Ani naukowcy, ani światowe organy ds. zdrowia nie znaleźli zmian genetycznych w wyniku szczepienia przeciwko Covid-19

Opublikowano również zdjęcie trupa fałszywie zidentyfikowanego jako Jovenel Moise, prezydent Haiti, który został zastrzelony we wczesnych godzinach 7 lipca w swojej rezydencji w Port-au-Prince.

To zdjęcie zrobione w 2020 roku, odpowiadające innej zbrodni.

Oprócz politycznej dezinformacji, EFE Verifica znalazła również kłamstwa, które zwróciły uwagę swoją ekstrawagancką oryginalnością. Na przykład osoba, która powiedziała, że ​​szczepionki antycoid-19 zamieniają zaszczepionych ludzi w wilkołaki, które pożerają ludzi w Boliwii.

Ani naukowcy, ani światowe organy ds. zdrowia nie znaleźli zmian genetycznych w wyniku szczepienia COVID-19.

________________________

Współpraca z naszą firmą:

drużyna 14 mediów Jest zaangażowany w prowadzenie poważnego dziennikarstwa, które odzwierciedla prawdziwe głębie Kuby. Dziękujemy za przyłączenie się do nas na tej długiej drodze. Zapraszamy do dalszego wsparcia, ale tym razem Zostań członkiem naszego magazynu. Razem możemy dalej zmieniać prasę na Kubie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.