Wybory prezydenckie w Libanie zostały zawieszone, a zostały jeszcze trzy miesiące (+ zdjęcia)

Jeden apel legislacyjny, bezprecedensowa dewaluacja narodowej waluty, podział w sądownictwie, powrót pracowników do strajku i zamknięcia dróg w związku z pogłębieniem się kryzysu, tak opisują rzeczywistość gospodarczą, polityczną i społeczną pierwszego miesiąca roku w narodzie lewantyńskim.

Po ponad czterotygodniowej przerwie parlament libański powtórzył ten sam tekst co na poprzednich sesjach dziewiętnastej i żaden kandydat z maronickiej wspólnoty chrześcijańskiej nie uzyskał poparcia większości 128 deputowanych, aby utrudnić wybór nowego przewodniczącego parlamentu. .

W tym kontekście bloki, liderzy, organizacje, partie i przywódcy religijni nalegają na konieczność niemarnowania więcej czasu i podjęcia dialogu w celu wyłonienia kolejnego prezydenta, z dala od indywidualnych interesów i zewnętrznych nacisków.

Na froncie gospodarczym funt libański przekroczył na rynku nieoficjalnym próg 60 000 dolarów za dolara amerykańskiego, a początek 2023 roku przyniósł wzrost inflacji, wzrost cen i spadek siły nabywczej obywateli.

Zamknięcie dróg, bulwarów i rond w różnych częściach kraju wymagało rozwiązania zapaści gospodarczej. Tymczasem nauczyciele i urzędnicy wznowili strajk, domagając się lepszych warunków pracy, godziwych płac i zadośćuczynienia socjalnego.

Powrót sędziego Tariqa Al-Bitara po 13 miesiącach do zbadania sprawy zamachu bombowego w porcie w Bejrucie 4 sierpnia 2020 r. wywołał podział w sądownictwie w związku z oskarżeniami o łamanie prawa i wpływanie na zewnątrz.

Jednocześnie eksperci z Francji, Niemiec i Luksemburga w Libanie zakończyli pierwszy etap dochodzeń w sprawach transferów finansowych prowadzonych w tych krajach, w celu poszukiwania dowodów dotyczących majątku prezesa Banku Centralnego, Riada Salameha, według raporty lokalne.

W tym kontekście armia izraelska potępiła izraelskie naruszenia morskie i powietrzne i przez kilka dni mobilizowała swoje siły, aby zapobiegać naruszeniom lądowym na niebieskiej linii w pobliżu terytoriów okupowanych.

Podczas trzydniowej wizyty minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir Abdollahian ponowił poparcie dla Libanu i potwierdził gotowość jego kraju do budowy i odbudowy elektrowni oraz przekazania paliwa w celu złagodzenia kryzysu w sektorze.

Pod rządami przejściowymi i przy braku porozumienia politycznego Liban przeżywa czwartą próżnię władzy po uzyskaniu niepodległości, po zakończeniu kadencji prezydenckiej Michela Aouna od nocy 31 października.

L / yma

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *