Wybory w Chile 2021: druga tura bezpośrednia i bezpośrednia | Chile zaczyna liczyć głosy w wyborach prezydenckich | EL PAÍS America Edition: The World Newspaper

Wybory w Chile 2021: druga tura bezpośrednia i bezpośrednia |  Chile zaczyna liczyć głosy w wyborach prezydenckich |  EL PAÍS America Edition: The World Newspaper
Gabriel Borek i Jose Antonio Kasta.

ważne chwile

Sondaże zamykają się w niedzielę w Chile o 18:00 czasu lokalnego po ceremonii II tura wyborów Ustali nazwisko nowego prezydenta. Lewicowiec Gabriel Borek Jako faworyt, według najnowszych sondaży zaczął z nim walczyć Prawicowy ekstremista Jose Antonio Caste, Zwycięzca pierwszej rundy wąskim marginesem. Od wyborów 21 listopada obaj kandydaci złagodzili swoją retorykę, próbując zdobyć głosy centrum, co jest sprzeczne z polaryzacją charakteryzującą większość kampanii.

Borek, polityczny spadkobierca powstań październikowych 2019 r., proponuje wzmocnienie roli państwa w gospodarce, zwiększenie podatków w celu finansowania wydatków socjalnych i zakończenie prywatnego systemu emerytalnego odziedziczonego po dyktaturze. Kasta jest liberałem, który obiecuje mniejszy udział państwa i większy udział sektora prywatnego w świadczeniu usług publicznych. Jest bardzo konserwatywny w sferze społecznej, kandydatem, który nie zerwał całkowicie ideologicznych więzi z reżimem Pinocheta.

Obaj kandydaci zagłosowali na „La Moneda” wcześnie w niedzielę. Borek był przekonany o swoim zwycięstwie, a Caste obstawiało, że będą to „wąskie wybory” z marginesem zespołów „mniej niż 50 000 głosów”. Dzień upłynął pod znakiem doniesień o opóźnieniach w transporcie publicznym i braku autobusów do transportu wyborców, zwłaszcza w Santiago de Chile. Przybyli z lewicy, aby oskarżyć rząd Sebastiana Pinery o „bojkot”, ale jego zespół utrzymuje, że każdego dnia tygodnia jeździ tyle samo autobusów.

Kolejna minuta po wyborach do EL PAÍS w niedzielę 19 grudnia:

Kraj

Z 6188 tabelami naliczonymi z łącznej liczby 46.887, co odpowiada 13,19% ogólnej liczby głosów (Chile i za granicą).

Borek 53,39%

szafa 46,61%

Antonia Laborde
Francesco Manitou

Gdy audyt zbliża się do 240 000 minut, korzyść Grabriel Borek Został jednak skrócony, ponieważ kandydat lewicy z łatwością wygrałby 53,4% ze skrajnie prawicowym Jose Antonio Caste. Jednak dane obecnie ledwo zbierają karty do głosowania dla 3,6% tabel.

Francesco Manitou
Kraj

Wszyscy głosują z Chile i zagranicy, z liczbą 3,67%, która nie jest jeszcze reprezentowana.

53,44% dla Borka i 46,56% dla Kasty, okręg wyborczy podaje swoje wyniki online.

Antonia Laborde
Antonia Laborde
Francesco Manitou

liczenie zaczyna się

Rozpoczęło się liczenie drugiej kadencji prezydenckiej. Pierwsze dane, z mniej niż 40 000 kart do głosowania, dały Gabrielowi Boricowi 64,5% głosów w porównaniu do 35,4% dla José Antonio Caste. Za około 45 minut okręg wyborczy ogłosi pierwszą obniżkę, która może być również pierwszym znaczącym odwróceniem trendu.

Francesco Manitou
Antonia Laborde

Pół godziny po zamknięciu sondaży Okręg Wyborczy (Servel) publikuje swój pierwszy ogólnokrajowy wynik z wynikiem zaledwie 0,64%. Obejmuje to głosowanie zagraniczne, w którym Gabriel Boric wypadł lepiej niż José Antonio Caste. Tradycyjnie lewica jest lepsza od prawicy poza granicami kraju.

Antonia Laborde
Antonia Laborde
Antonia Laborde
Kraj

Działalność prowadzona przez José Antonio Caste w gminie Las Condes rozpoczyna się od interwencji dwóch kobiet, które odegrały największą rolę w tej drugiej rundzie kampanii: Evelyn Mate i Pauli Dazy.

Antonia Laborde
Antonia Laborde
Francesco Manitou

Zdjęcia z dnia wyborów

Piętnaście milionów obywateli wezwano do urn, aby zadecydować o przyszłości Chile między dwoma przeciwstawnymi paradygmatami. Był to dzień głosowania z bezprecedensową polaryzacją między tymi, którzy chcą zmiany reżimu, a tymi, którzy sprzeciwiają się zmianom i dążą do powrotu do status quo sprzed wybuchu społeczeństwa społecznego w 2019 roku.

Polecamy tę galerię

Francesco Manitou
Antonia Laborde
Antonia Laborde
Kraj

Daniel Zovato z Międzynarodowego Instytutu na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej przypomina, że ​​w Chile nie wolno ujawniać wyników sondaży na dwa tygodnie przed wyborami i nie ma wyjścia. „Jedyną opcją jest czekanie” – mówi. Wyniki są znane dość szybko. Między trzydziestym siódmym a trzydziestym ósmym musimy wiedzieć, kto będzie następnym prezydentem.

Kraj

Prezydent Sebastian Pinera czeka na wyniki w La Moneda ze swoimi ministrami i agentami. W międzyczasie w różnych lokalach wyborczych w Chile rozpoczęło się już liczenie głosów.

Francesco Manitou

Lokale wyborcze zaczynają się zamykać

O godzinie 18:00 czasu lokalnego sondaże zaczynają się zamykać po dniu, w którym Chile głosowało na dwa sposoby między dwoma przeciwstawnymi modelami, lewicowym Gabrielem Borkiem i skrajnie prawicowym Jose Antonio Caste. Minione godziny były naznaczone oskarżeniami i skargami krzyżującymi się między obiema kampaniami. Zespół Borka przyszedł oskarżyć rząd ustępującego prezydenta Sebastiana Pinery o „bojkot”. Ale kandydat zdystansował się od tych oskarżeń. Cast zapowiedział, że pójdzie do sądu, jeśli wynik będzie zbyt wąski, mniej niż 50 000 głosów. O wpół do siódmej poznamy pierwsze dane z liczenia, które według okręgu wyborczego będą reprezentować kierunek tych wyborów prezydenckich.

Francesco Manitou
Kraj

Ponieważ w Chile jest godzina 18:00, wciąż jest tak gorąco, że stoliki na terytorium Chile zaczynają się zamykać. Rozpoczyna się liczenie głosów. O 19:30 będzie już wiadomo, według okręgu wyborczego, kto będzie kolejnym prezydentem na kadencję 2022-2026.

Antonia Laborde

Dowodzimy już Gabrielem Borkiem. W tej chwili jest tylko prasa. Oczekuje się, że w ciągu kilku minut zaczną przybywać postacie z Szerokiego Frontu i Partii Komunistycznej, aby przeżyć hrabiego. Chile wyróżnia się szybkością, z jaką znane są wyniki wyborów. Dla porównania w pierwszej rundzie zaledwie dwie godziny po zamknięciu stołów był już wyraźny trend zwycięzców.

Antonia Laborde

Dobry wieczór z centrum Santiago. W Alamedzie, głównej arterii chilijskiej stolicy, rozpoczął się już etap, na którym zabierze głos lewicowy Gabriel Borek, jeśli zostanie wybrany na prezydenta. Znajduje się kilka przecznic od polecenia, w którym będzie kontynuowane liczenie. Do zamknięcia stołów pozostało niecałe pół godziny, chociaż władze już dały jasno do zrozumienia, że ​​osoby stojące w kolejce w czasie zamknięcia będą mogły oddać swój głos. Kwestia ta jest szczególnie delikatna w dniu braku komunikacji miejskiej.

Federico Rivas

Pozycje pozostaną otwarte, dopóki nie będzie ludzi w kolejce do głosowania.

40 minut przed zamknięciem sondaży władze ogłosiły, że drzwi pozostaną otwarte, dopóki nie będzie więcej ludzi w kolejce. W ten sposób będzie starał się uniknąć obrazów zarejestrowanych w pierwszej turze 21 listopada, kiedy to setki osób pozostały bez głosowania, gdy zegar wybił godzinę 18:00.

Różnica między tym dniem a tym dniem polega na tym, że proces jest tym razem znacznie szybszy. W pierwszej turze członkowie Kongresu zostali również wybrani na prezydenta. Duża liczba opcji w połączeniu z dużą liczbą głosów spowodowała opóźnienia w głosowaniu. Tym razem wystarczyło zaznaczyć głos Borica lub Kasta na małej kartce i umieścić ją w urnie wyborczej.

Federico Rivas

Borek jest już w Santiago i zdystansował się od skarg powiatowych

Kandydat lewicy, Gabriel Borek, zdystansował się od bojkotowych skarg swojego zespołu wyborczego na opóźnienia w transporcie publicznym.

„To, co widzieliśmy i informacje, które do nas dotarły, to to, że jest wiele osób, które nie mają dostępu do komunikacji miejskiej w szczególnie ważnym dniu, kiedy powinny. Nie mam najlepszych intencji, co później się zgodzi Chcę, żebyście wierzyli w dobrej wierze” podczas lądowania w Santiago, gdzie przybyłem z Magallanes, najbardziej wysuniętego na południe regionu Chile, gdzie głosowałem dziś rano.

Zapisz się tutaj Dla mnie wiadomości EL PAÍS America i otrzymaj wszystkie klucze informacyjne dotyczące aktualnej sytuacji w regionie

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *