Wybory w Ekwadorze: Luisa González i Daniel Noboa w drugiej turze

Wybory w Ekwadorze: Luisa González i Daniel Noboa w drugiej turze

Kandydat z tradycyjnej lewicy i przedsiębiorca nowy w polityce to dwaj kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze w niedzielę. Ten cykl wyborczy koncentrował się na frustracji wyborców z powodu rosnącej przemocy gangów i karteli narkotykowych w kraju.

Luisa González, popierana przez byłego socjalistycznego prezydenta i kandydata intruz Daniel Noboa otrzymał najwyższy procent głosów z 84 procentami zliczonych list. Zmierzą się ze sobą w drugiej rundzie 15 października.

Wszystko wskazywało na to, że gospodarka i bezpieczeństwo będą głównymi tematami przed drugą turą, w czasie gdy lokalne gangi uliczne i więzienne wraz z zagranicznymi kartelami narkotykowymi rozpętały falę przemocy bez precedensu w najnowszej historii kraju. , co spowodowało wzrost liczby morderstw do rekordowych poziomów, co ma wpływ na branżę turystyczną, która jest sektorem o kluczowym znaczeniu.

Obawy o rosnącą niepewność nasiliły się na początku tego miesiąca, kiedy kandydat na prezydenta Fernando Villavicencio został zamordowany w trakcie kampanii.

Gonzalez poprowadził głosowanie, otrzymując 33 procent głosów, z 84 procentami oddanych głosów, a następnie Noboa, który był mało prawdopodobnym drugim, z 24 procentami. Zaledwie kilka tygodni temu Noboa pojawił się w sondażach z jednym procentem poparcia.

Ekwador głosował również w niedzielę za wstrzymaniem wierceń naftowych w jednym z najbardziej bioróżnorodnych zakątków Amazonii, co było zwycięstwem nad dziesięcioletnim wysiłkiem grupy działaczy na rzecz ochrony środowiska, aby przeprowadzić referendum przed wyborcami.

Pierwsza tura wyborów w niedzielę była odpowiedzią na wezwanie prezydenta Guillermo Lasso do przyspieszonych wyborów w maju, w trakcie procesu impeachmentu w sprawie zarzutów defraudacji i rosnącego niezadowolenia wyborców z powodu kryzysu bezpieczeństwa narodowego.

Ekwador – kraj liczący 18 milionów ludzi – był oazą spokoju w porównaniu z sąsiednią Kolumbią, nękaną przez dziesięciolecia przemocą grup partyzanckich, uzbrojonych bojówek i karteli narkotykowych. Ponieważ zmieniło się to w ostatnich latach po zawarciu przez Kolumbię porozumienia pokojowego, przemysł farmaceutyczny w Ekwadorze rozrósł się coraz bardziej.

Dzięki wiadomościom regularnie opisującym obcinanie głów, zamachy samochodowe, zabójstwa policjantów, młodych mężczyzn zwisających z mostów oraz dzieci zastrzelone przed ich domami i szkołami, Ekwadorczycy mają nadzieję, że nowe przywództwo przywróci pokojowe współistnienie, które kiedyś uważali za oczywiste.

Wyniki, które przemawiają na korzyść Gonzaleza i Noboa, pokazują, że „wciąż istnieje wystarczająco silna baza popierająca Curismo, aby popchnąć Gonzaleza do drugiej rundy” – powiedziała Risa Grace Targo, dyrektor ds. Ameryki Łacińskiej w Eurasia Group, firmie dochodzeniowej. Nawiązując do lewicowego ruchu byłego prezydenta Rafaela Correi, który rządził w latach 2007-2017.

Powiedział jednak, że „jest duża część populacji, która tak naprawdę chce czegoś zupełnie innego. Chcą nowej twarzy”.

Drugie miejsce Noboa było niespodzianką wieczoru, ponieważ sondaże jeszcze kilka tygodni temu stawiały go na dole grupy ośmiu kandydatów.

„Młodzież wybrała Daniela Noboa” – powiedział Noboa na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem. To nie byłby pierwszy raz, kiedy odrzucił nową propozycję instytucja do wyboru”, odnosząc się do siebie.

35-letni biznesmen należy do jednej z najbogatszych rodzin w Ameryce Łacińskiej, znanej większości Ekwadorczyków jako bananowe imperium. Jego ojciec pięć razy bezskutecznie ubiegał się o urząd, ale kariera polityczna młodego Noboa sięga dopiero w 2021 roku, kiedy to został wybrany do Zgromadzenia Narodowego Ekwadoru.

„Ma zaznajomiony głos z marką Noboa, z nazwiskiem Noboa, a teraz została zrewitalizowana z wielkim sukcesem, również odnowiona z nową twarzą” – powiedziała Caroline Avila, ekwadorska analityczka polityczna. Przyciąga uwagę młodych ludzi, którzy stanowią zdecydowaną większość wyborców niezdecydowanych. To oni postawili go w drugiej rundzie.”

Najwyraźniej kampania Noboa rozpoczęła się dopiero w ostatnią niedzielę, kiedy swoim udziałem w debacie zaimponował wielu Ekwadorczykom.

„On przoduje w debacie. Mówi dobrze, mówi płynnie, bez zbytniego skomplikowania, bez waleczności” – powiedział Avila, analityk polityczny. „I wywołało to duże zainteresowanie w tygodniach po debacie”.

Noboa, jako zgromadzeniowa i członkini ruchu politycznego Akcji Narodowo-Demokratycznej, popierała przepisy mające na celu przyciągnięcie międzynarodowych inwestycji i obniżenie podatków, powiedziała Grace Jaramillo, ekwadorska profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

Jego propozycje obejmują zobowiązania do tworzenia miejsc pracy, obniżania podatków i cen energii elektrycznej oraz dążenia do większej liczby międzynarodowych umów o wolnym handlu.

„To duże zaskoczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że debata miała wpływ” – powiedział Arturo Moscoso, profesor nauk politycznych w Quito. Dodał jednak, że „dla wielu Ekwadorczyków jest to nieznana ilość”.

Noboa przedstawił się jako „szef rekrutacji”, a nawet umieścił na swojej stronie formularz podania o pracę, wśród innych bardziej ogólnych obietnic dotyczących bezpieczeństwa i ekonomii. Jako biznesmen i obywatel amerykański, który dorastał w Stanach Zjednoczonych, Grace-Targo powiedziała, że ​​jest bardziej otwarty na interesy rynku amerykańskiego.

Chociaż analitycy oczekiwali, że bezpieczeństwo będzie najważniejszą kwestią w wyborach po zamachu, sukces Noboa pokazuje, że w kraju, w którym tylko 34% Ekwadorczyków ma odpowiednią pracę, według danych rządowych, kluczową kwestią pozostaje gospodarka.

Carlos Andres Eras, lat 31, powiedział, że głosował na Noboa, ponieważ widział w nim dobrze wyposażonego polityka z jasnymi propozycjami.

„To nie jest improwizowany projekt, jako polityk składał go krok po kroku” – powiedział Iras, który jest właścicielem sklepu jubilerskiego w Guayaquil. „Skupił się na przedstawieniu swoich punktów i odpowiedział na pytanie, które padło w pytaniu, nikogo nie atakując”.

Noboa zajął drugie miejsce, bardzo blisko tradycyjnego kandydata lewicy, Gonzalesa.

Wspierany przez potężną partię byłego prezydenta Correi, 45-letni Gonzalez odwołał się do nostalgii wyborców za sytuacją gospodarczą i sytuacją w zakresie bezpieczeństwa pod rządami Correi, kiedy wskaźniki morderstw były niskie, a towary kwitły.Pomógł wyciągnąć miliony ludzi z ubóstwa.

W swoim przemówieniu powyborczym González powiedziała: „Po raz pierwszy w historii Ekwadoru kobieta otrzymała tak wysoki odsetek w pierwszej turze”. „Znowu będziemy mieli tę ojczyznę z nadzieją, godnością i bezpieczeństwem”.

German Montoya, wyborca ​​i właściciel firmy produkującej tworzywa sztuczne w Guayaquil, największym mieście Ekwadoru, powiedział, że wymuszenia, których żądają gangi, zaszkodziły jego biznesowi i skłoniły go do głosowania na Gonzaleza.

„Panie Montoya, nie mogę iść tu ani tam, ponieważ mnie obciążają” – powiedział jego personel. 37-letni Montoya powiedział, że dostawa ciężarówek do różnych miejsc w Guayaquil kosztuje 50 dolarów.

Jordi Gonzalez, 23-letni pracownik budowlany, miał podobne odczucia. Powiedział, że koncert w Korei „sprawował się dobrze i zobaczymy, czy tym razem, jeśli Bóg pozwoli, wróci do tego, co było wcześniej”.

Jeśli Gonzalez wygra wybory w październiku, pokaże to przetrwanie Correi jako dominującej siły politycznej Ekwadoru, pomimo jej sześcioletniej nieobecności.

Correa mieszka w Belgii od czasu odejścia ze stanowiska, uciekając przed ośmioletnim wyrokiem więzienia za naruszenie zasad finansowania kampanii. Eksperci przewidują jednak, że jeśli Gonzalez wygra, prawdopodobnie wróci do kraju i ponownie spróbuje ubiegać się o prezydenturę, gdy kolejna kadencja prezydencka zakończy się w maju 2025 roku.

Ekwador głosował również za zaprzestaniem wierceń ropy naftowej w jednym z najbardziej bioróżnorodnych zakątków Amazonii, zadając cios rządowi, który zwiększa działalność naftową.

Głosowany obszar dżungli, który jest częścią Parku Narodowego Yasuni, jest jednym z najbardziej bogatych ekologicznie miejsc na planecie i jest domem dla rdzennych społeczności, które nie chcą kontaktu z obcymi.

Państwowa spółka naftowa Petroecuador będzie miała około półtora roku na zamknięcie działalności na tym obszarze, chociaż eksperci uważają, że zamknięcie pola naftowego może zająć od sześciu do dziesięciu lat.

Według Andresa Martineza Moscoso, profesora prawa na Uniwersytecie San Francisco de Quito, ani prezydent, ani Zgromadzenie Narodowe, ani nowe referendum nie mogą odwrócić niedzielnych wyników.

Według Caroline Avila, ekwadorskiej analityczki politycznej, decyzja ta oznaczałaby „bardzo wyraźny sygnał, zwłaszcza dla społeczności międzynarodowej, o pragnieniu ludności zmiany tej wydobywczej gospodarki”. Zmusiłoby to również przyszłe rządy do „pomyślenia o innych przestrzeniach, innych sposobach generowania dochodów innych niż wyłącznie z ropy”.

Genevieve Glatsky Zgłoszono z Bogoty w Kolumbii; José Maria Leon Cabreraz Quito w Ekwadorze i Thali PonceZ Guayaquil w Ekwadorze.


You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *