Na piątym spotkaniu redaktorów mediów z Europy i Ameryki Łacińskiej podpisana została Deklaracja Madrycka, która zostanie wysłana do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, gdzie domagają się gwarancji wolności wypowiedzi, walki z „fałszywymi wiadomościami” i uznania praw autorskich , między innymi.
Spotkanie odbyło się w Madrycie, Hiszpania, w dniach 9-12 listopada, aw ciągu tych dni odbyła się seria dyskusji i pomysłów pomiędzy niektórymi z najważniejszych profesjonalistów z sektora mediów w UE i Ameryce Łacińskiej.
Wśród obecnych mediów są redaktorzy gazet Clarín i La Nación de Argentina. Boliwia powód; Brazylijska odmiana Folha; El Mercurio de Chile; kolumbijskie media El Tiempo i La República; Grupa uzupełniająca Kostaryki; Najnowsze wiadomości z Ekwadoru; Prasa graficzna Salwadoru; meksykańskie media La Reforma i Grupo Milenio; gwiazda i labrensa z Panamy; kraj Urugwaju; ABC Color z Paragwaju; niemiecki Axel Springer; Agencja Europa i Europa tutaj w Brukseli; Il Sole-24 Ore i włoska agencja Ansa; Gazeta Wyborcza z Polski; Journal de Notícias de Portugal; Hiszpańskie media Agencia EFE, Europa Press, ABC, El Mundo i inne.
Deklaracja Madrycka stwierdza potrzebę obrony wolności słowa i prawa do informacji „w obliczu powtarzających się ataków na specjalistów telekomunikacyjnych, zarówno w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, jak iw Unii Europejskiej, i potwierdzamy siebie w obronie prawa do informacji i wolność informacji”. Wyrażenie jako uniwersalne i niezbywalne prawo.
Dodaje się, że „komunikacja jest światową awangardą i musi odpowiadać w czasie rzeczywistym na potrzeby transformacji i adaptacji gospodarczej, handlowej, społecznej lub technologicznej, zachowując jednocześnie swoje zasady w obronie demokracji i wolności, zwłaszcza tych dotyczących opinii i/lub wyrażenie., równość lub sprawiedliwość i ogólnie ogólnie, wszystkie prawa człowieka”.
Podczas jednej z dyskusji Minister Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej i Współpracy, José Manuel Alparís, powiedział, że te czasy nie są łatwe dla prasy, ale że wciąż są „podstawowym filarem wolności i demokracji”, który na w tej chwili „są zagrożone w wielu krajach”.
Natomiast pierwsza wiceprzewodnicząca hiszpańskiego Senatu Cristina Narbona podkreśliła, że „dziennikarze muszą uczciwie informować i że w tym celu potrzebna jest solidarność przedstawicieli różnych krajów” oraz że instytucje demokratyczne są zagrożone z powodu „rosnącego niezadowolenia obywateli, coraz częściej poprzez „fałszywe wiadomości”” .
las „fałszywe wiadomości”
Deklaracja Madrycka precyzuje, że „przyspieszone rozprzestrzenianie się tak zwanych 'fałszywych wiadomości’ naraża nas na ryzyko dalszej dezinformacji, co w konsekwencji zagraża prawu do informacji i instytucjonalnej stabilności demokracji”.
Wzywa on wyzwanie dla niezależnych mediów: „W tym przypadku musimy walczyć z problematycznymi faktami, propagandą itp. Musimy odpierać oszustwa, zboczeńcy stworzeni przez celebrytów i działania antydemokratyczne. Musimy stymulować rządy interesu publicznego. „
Uściśla się, że interes publiczny sektora medialnego jest niepodważalny, który nabiera fundamentalnej wartości w czasach, gdy „obfitość informacji, które nie mają znanego źródła, złośliwe, zainteresowane, i które w wielu przypadkach niosą ze sobą nieodwracalne szkody dla ludzi i społeczeństwa. grupy, nawet do krajów.”wygody jasności linii wydawniczych i podpisów jest narzędziem do ustalania prestiż i jedyną gwarancją rzetelnej informacji.”
Przed nimi 36 członków Kongresu zwróciło się do instytucji europejskich oraz rządów ich państw członkowskich i Ameryki Łacińskiej o zatwierdzenie publikacji na zasadach przejrzystości i za pośrednictwem systemów łatwego dostępu do informacji publicznej „i podobnie jest zalecane dla władze publiczne do systematycznego potępiania publikacji fałszywych wiadomości z rzetelną wiedzą”.
„Zbieg masowego rozpowszechniania dezinformacji (fałszu, kłamstwa i oszczerstwa), promowanej przez cyfrowe supermocarstwa, oraz nieostrożne wykorzystanie władzy i sił autorytarnych w celu manipulowania wolą obywateli stanowi atak na obalenie „res publica”. „(rzecz publiczna) i liberalna demokracja oparta na podziale władzy”, jak wspomniano.
Prawa autorskie
Podczas konferencji zaapelowano do stowarzyszeń redaktorów i przedstawicieli mediów z Unii Europejskiej oraz Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) o zintensyfikowanie działań na rzecz wprowadzenia mechanizmów obrony prawnej w celu promowania praw autorskich do informacji. Nadużycia niektórych kolekcjonerów informacji cyfrowych.
„Jako alternatywę dla tych praktyk nadużywania pozycji dominującej, fundamentalne są inicjatywy zmierzające do tworzenia nowych modeli biznesowych i agregacji treści generujących ruch cyfrowy do wizyt w mediach informacyjnych, które rządzą się zasadą płacenia praw i autorstwa informacji” dokument końcowy.
Podkreślono również, że „zapewnienie trwałości mediów informacyjnych, a wraz z nimi prawa do informacji i wolności wypowiedzi oraz obrona informacji o prawach autorskich osób i firm jest podstawowym i niezbywalnym celem”.
Deklaracja Madrycka
Wniosek przesłany do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego zawiera 10 interesujących punktów. Oto niektóre z podniesionych kwestii.
1. Wolność wypowiedzi
W obliczu powtarzających się ataków na specjalistów ds. komunikacji, zarówno w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, jak iw Unii Europejskiej, potwierdzamy, że bronimy prawa do informacji i wolności słowa jako uniwersalnego i niezbywalnego.
2. „Fałszywe wiadomości”
Masowe rozpowszechnianie się tak zwanych „fałszywych wiadomości” naraża nas na ryzyko dalszej dezinformacji, aw konsekwencji zagrożenie dla prawa do informacji i instytucjonalnej stabilności demokracji. W tym przypadku musimy walczyć ze sztucznymi faktami, propagandą itp.
3. Prawa autorskie
Zapewnienie trwałości mediów, a wraz z nimi prawa do informacji i wolności wypowiedzi oraz obrona praw autorskich do informacji dla osób fizycznych i firm, jest podstawowym i niezbywalnym celem.
4. Zaangażowanie
Profesjonalna i niezależna komunikacja jest niezbędna dla społeczeństwa, przyczynia się do demokracji, wolności, legitymizacji, równości, współistnienia i dobrobytu społecznego. Jest podstawowym filarem rządów prawa i społeczeństw demokratycznych. Podobnie jest sprzymierzeńcem sprawiedliwości i podziału władzy.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”