Wyniki referendum w Chile 2022, na żywo | Borek przygotowuje się do zmiany rządu, aby odnowić administrację po zwycięstwie odrzucenia

Wyniki referendum w Chile 2022, na żywo |  Borek przygotowuje się do zmiany rządu, aby odnowić administrację po zwycięstwie odrzucenia

Odrzucenie nowej konstytucji było w Chile surowo egzekwowane. Po przeliczeniu 99,98% tabel odrzucenie proponowanego tekstu poddanego publicznemu referendum zdobyło 61,87% głosów. Zatwierdzenie uzyskało 38,13%.

odmowa

zgadzam się

w kolorze białym

nic

Prezydent Gabriel Borek przyznał w przekazie telewizyjnym, że „naród chilijski nie był zadowolony z proponowanej konstytucji i dlatego postanowił wyraźnie ją odrzucić w wyborach”. Powiedział, że prezydent ogłosił zmiany w rządzie i wezwał wszystkie siły polityczne do uzgodnienia nowych terminów realizacji.

Ponad 13 milionów ludzi głosowało w weekend Great Call. 15,1 miliona Chilijczyków wezwano do głosowania w referendum, w którym partia „Nie” ostatecznie wygrała z dużą przewagą, we wszystkich regionach kraju, które wygrały „Nie”. Prezydent wezwał wszystkie strony na spotkanie w poniedziałek, aby przeanalizować „ciągłość procesu założycielskiego”.

Śledź ostatnią godzinę EL PAÍS:

Antonia Laborde

Po udziale w spotkaniu z Komitetem Politycznym La Moneda, Prezydent Partia Komunistyczna Guillermo Tellier potwierdził, że partia będzie uczestniczyć w procesie założycielskim. „Bylibyśmy gotowi porozmawiać ze wszystkimi, nawet z Partią Republikańską i skrajną prawicą, gdyby jutro zasiadł do tego, co nazwał prezydent”.

Antonia Laborde
Antonia Laborde

Założyciel hiszpańskiej Partii Podemos, Juan Carlos Monedero przyjechał do Chile w ten weekend Aby być świadkiem, jak naród południowoamerykański głosował za „wycofywaniem się z konstytucji Pinocheta”, ogłoszono. W nocy udał się do rozkazu zgody, aby poczekać na wyniki, jak twierdzi La Terceira, ponieważ jego udział był praktycznie niezauważony.

Sędzia śledczy Najwyższego Sądu Krajowego w połowie lipca nakazał wszczęcie postępowania w sprawie Mondero pod zarzutem prania pieniędzy i fałszowania dokumentów, w zamian za przekazanie 425.000 euro otrzymanego przez świat polityczny w 2013 r. za doradzanie kilku osobom z Ameryki Łacińskiej rządy za pośrednictwem firmy Resistance. Pudełko Motiva 2 Producciones SL.

Sally Palomino

Rzeczniczka rządu Camila Vallejo potwierdziła kluczową rolę, jaką Kongres odegra na otwartej drodze do ponownego przemyślenia propozycji konstytucyjnej. „Dialog jest centralny Minister dodał, który krótko zaznaczył: „Dzięki dialogowi zostaną osiągnięte fundamenty nowego procesu”. Na kontrowersyjnym Twitterze prezydenta Kolumbii Gustavo PetroPo naleganiu prasy. „My, nalegał, czytaliśmy o tym, że większość obywateli przemawiała i To, czego on chce, to Okazja do zredagowania i zredagowania nowego tekstu konstytucyjnego w systemie demokratycznym”.

Sally Palomino

Rzeczniczka rządu podkreśliła, że ​​pomimo przegranej oficjalnej propozycji Chilijczycy chcą zmian i że sposobem na rząd jest kontynuowanie prac nad ich osiągnięciem.Nie możemy dłużej czekać na przyzwoite emerytury, Przyzwoity stan zdrowia i brak zmiany. Dlatego nadal będziemy pracować nad programem przekształceń”.

Według ministra podwaliny pod proces założycielski zostały położone, który powiedział, że dla jego członków będą demokratyczne wybory i znów będzie równy.

Sally Palomino

Rzeczniczka rządu Camila Vallejo przemawia z La Moneda po posiedzeniu komisji politycznej. „Chcemy zacząć od oceny wczorajszego procesu. Cichy i bezbłędny proces demokratyczny & lpar… & rpar; Chilijscy mężczyźni i kobiety domagali się nowej szansy Spotkanie, druga szansa na uchwalenie nowej konstytucji, która będzie reprezentować nas wszystkich”.

Antonia Laborde

Michelle Bachelet, jedyna z byłych prezydentów Chile, która jest na dobrej drodze do zatwierdzenia, powiedziała głośne zwycięstwo odrzucenia „To odkrycie, które musimy uważnie przeczytać”.. Była prezydent z Genewy dodała, że ​​czuła się „całkowicie anonimowa” po wczorajszym przemówieniu zjednoczeniowym Gabriela Borka do obywateli.

Sally Palomino

Na zakończenie posiedzenia Komitetu Politycznego w La Moneda Patricio Morales, przewodniczący Partii Liberalnej przyznał, że zwycięstwo Odrzucenia nie było scenariuszem, którego chcieli, ale zaakceptowali, ponieważ „Przemawiali ludzieW sprawie spotkania z prezydentem Gabrielem Borkiem polityk potwierdził, że partie poparły poparcie dla prezydenta i zadeklarowały gotowość „dalszego marszu razem”.Wynik otrzymujemy z pokorąChilijczycy mówią nam, że chcą zmian. Wczoraj ponieśliśmy porażkę i to była porażka, którą jako całość uznajemy – przyznał prasie.

Sally Palomino
Sally Palomino
Sally Palomino

Unia Europejska „odnotowuje” zobowiązanie Chile do dążenia do konstytucji, która cieszy się większym poparciem

Unia Europejska powiedziała w poniedziałek, że „odnotowuje” zaangażowanie sił politycznych Chile w poszukiwanie nowego „układu konstytucyjnego”, który ma poparcie znacznej większości obywateli, po odrzuceniu proponowanego tekstu. do głosowania w niedzielę.

„UE przyjmuje do wiadomości zobowiązanie wyrażone przez prezydenta (Gabriela) Borka i wszystkich przedstawicieli świata politycznego dotyczące konieczności kontynuowania procesu konstytucyjnego, zgodnie z pragnieniem narodu chilijskiego nowego rozwiązania konstytucyjnego, które łączyłoby poparcie zdecydowanej większości obywateli” – stwierdziła w oświadczeniu Służba Działań Zewnętrznych UE, wyrażając zamiar dalszego zacieśniania stosunków z Chile „w oparciu o nasze wieloletnie partnerstwo oraz nasze wspólne wartości i interesy, i jest gotowa do dzielą się swoimi doświadczeniami w budowaniu bardziej integracyjnych i zamożnych społeczeństw demokratycznych”.

Z informacjami z Efezu.

Sally Palomino

Chile: 30 lat zmagań

Carlos Peña napisał, analizując to, czego Chile doświadczyło wczoraj.

Przeczytaj cały tekst tutaj.

Na zdjęciu z Reuters konwój świętuje odrzucenie nowej konstytucji.

Sally Palomino

Dlaczego Chilijczycy powiedzieli „nie” nowej propozycji konstytucji?

Jednym z głównych pytań kryjących się za wczorajszymi wynikami jest dlaczego Tekst sporządzony przez najbardziej demokratyczny organ w historii Chile „Wspólna, z miejscami zarezerwowanymi dla rdzennej ludności, z niezależnymi – nie była popierana przez obywateli” – wyjaśnia dziennikarz Rossio Montes W tym kawałku Pięć kluczy wyjaśniających, co się stało i dlaczego większość zdecydowała się odrzucić propozycję.

Na zdjęciu z agencji Agence France-Presse wyborcy opozycji świętują na ulicach Santiago.

Sally Palomino

Witamy! Pozdrawiam was z Santiago, gdzie wczoraj odbyło się bezprecedensowe głosowanie, co kilka minut temu potwierdził prezydent chilijskiego okręgu wyborczego Andres Tagle: „Zakończyliśmy ten historyczny dzień bezprecedensową frekwencją: 1 302 063 osób wzięło udział w głosowaniach w aby wyrazić swój wybór w spokoju, tak jak było Nowa Partia Demokratyczna”.

Zgodnie z najnowszym biuletynem jednostki, w 99,99% zbadanych tabel wyniki Opcja odmowa Osiągnął 7 882 958 głosówco odpowiada 61,86%, podczas gdy zgadzam się Zdobył 4 860 093 głosów, czyli 38,14%.

Antonia Laborde

Przewodniczący Izby Reprezentantów Raul Soto po spotkaniu z Borichem:

„Izba, Senat i Wydział Wykonawczy będą współpracować. Nadszedł czas na politykę układów. Aby przywrócić zdolność rozumienia”. „Niezbędne jest wezwanie do wielkiego, wszechstronnego porozumienia w celu zjednoczenia Chile. Położyć podwaliny pod nową mapę drogową zmian konstytucyjnych. Mamy drugą szansę. Prawdopodobnie będzie ostatni. I nie możemy tego schrzanić”.

Antonia Laborde

Alvaro Elisalde, przewodniczący Senatu, po spotkaniu z Borkiem w La Moneda:

Prezydent poprosił nas o zainicjowanie dialogu, który pozwoli na to w Kongresie Stwórz instytucjonalną ścieżkę dla nowego procesu założycielskiego. Wraz z przewodniczącym Izby Reprezentantów wezwiemy do kontynuowania procesu wszystkie partie mające reprezentację parlamentarną, wszystkie mandaty oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego”.

„Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się stało. Wypełnianie mandatu powierzonego nam przez obywateli poprzez otwarty dialog. W Kongresie musimy prowadzić dialog, który pozwoli nam przedstawić propozycję krajowi, który stanie na wysokości zadania”.

Antonia Laborde

Borek próbuje przekierować fundamentalny proces

Prezydent Gabriel Borek spotyka się w La Moneda z przewodniczącym Senatu Alvaro Elizalde i przewodniczącym Izby Reprezentantów Raulem Soto, aby nakreślić trasę nowego lotu założycielskiego.

W swoim wczorajszym przemówieniu prezydent powiedział, że wraz z Kongresem i społeczeństwem obywatelskim zbuduje nową drogę, która „dostarczy scenariusz, który, gromadząc wnioski wyciągnięte z procesu, może wyjaśnić znacznej większości obywateli”.

Antonia Laborde

Odejmij przysięgę od spotkania z Borkiem

Prezydent Gabriel Borek zaprosił dziś po południu liderów wszystkich partii do La Moneda. Ale prezydenci Narodowej Odnowy i Niezależnej Unii Demokratycznej, obaj z prawej strony, nie będą uczestniczyć. Przeprosili się mówiąc, że spędzą dzień na myśleniu o wynikach referendum.

U bram Pałacu Rządowego przewodniczący Senatu Alvaro Elizalde stwierdza, że ​​„nie może to być w żaden sposób interpretowane jako pogarda dla Prezydenta Republiki” z powodu nieuczestniczenia przywódców Prawicy w spotkaniu.

Antonia Laborde

Analiza decyzji o głosowaniu i uczestnictwie podjęta przez Miguela Angela Fernandeza i Eugenio Guzmana z Kolegium Rządu – Universidad del Desarolo.

Preferencja do odrzucenia była większa w gminach należących do najniższego kwintyla dochodów. Zwrócili się też bardziej do sondaży.

Antonia Laborde

Według Pabla Iglesiasa odrzucenie propozycji konstytucji nie wynikało z tego, że była „zbyt daleko od lewicy”, ale z powodu „sił medialnych”. W niezbyt odległej przeszłości to Borek i pokolenie nowej chilijskiej lewicy bacznie obserwowali ślady Podemosa.

Zapisz się tutaj Przejdź do biuletynu EL PAÍS America i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje na temat bieżących wydarzeń w regionie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *