Wyniki wyborów prezydenckich w Chile 2021: giełda w Santiago upada po zwycięstwie Borka | EL PAÍS America Edition: The World Newspaper

Wyniki wyborów prezydenckich w Chile 2021: giełda w Santiago upada po zwycięstwie Borka |  EL PAÍS America Edition: The World Newspaper

Kluczowe momenty:

Oficjalne obliczenia dostarczone przez okręg wyborczy wskazują na miażdżące zwycięstwo lewicowego kandydata Gabriela Borka. Licząc 99,97% głosów polityk, który obstawia zerwanie z przeszłością, wygrywa ze skrajnie prawicowym Jose Antonio Caste, zwolennikiem powrotu do obecna sytuacja Przed protestami w 2019 r. z dużym marginesem: 55,87% wobec 44,13%. Sondaże zamykają się w Chile o 18:00 czasu lokalnego po obchodach II tura wyborów Ustali nazwisko nowego prezydenta. borowy Jako faworyt, według najnowszych sondaży zaczął z nim walczyć Skarbiec, Zwycięzca pierwszej rundy to minimum. Od wyborów 21 listopada obaj kandydaci złagodzili swoją retorykę, próbując zdobyć głosy centrum, co jest sprzeczne z polaryzacją charakteryzującą większość kampanii.

Borek, polityczny spadkobierca powstań październikowych 2019 r., proponuje wzmocnienie roli państwa w gospodarce, zwiększenie podatków w celu finansowania wydatków socjalnych i zakończenie prywatnego systemu emerytalnego odziedziczonego po dyktaturze. Kasta jest liberałem, który obiecuje mniejszy udział państwa i większy udział sektora prywatnego w świadczeniu usług publicznych. Jest bardzo konserwatywny w sferze społecznej, kandydatem, który nie zerwał całkowicie ideologicznych więzi z reżimem Pinocheta.

Obaj kandydaci zagłosowali na „La Moneda” wcześnie w niedzielę. Borek był przekonany o swoim zwycięstwie, a Caste obstawiało, że będą to „wąskie wybory” z marginesem zespołów „mniej niż 50 000 głosów”. Dzień upłynął pod znakiem doniesień o opóźnieniach w transporcie publicznym i braku autobusów do transportu wyborców, zwłaszcza w Santiago de Chile. Przybyli z lewicy, aby oskarżyć rząd Sebastiana Pinery o „bojkot”, ale jego zespół utrzymuje, że każdego dnia tygodnia jeździ tyle samo autobusów.

W wyborach wzięło udział ponad 8,3 miliona Chilijczyków, około 55% uprawnionych do głosowania, najwyższy odsetek od czasu, gdy głosowanie było dobrowolne w kraju Ameryki Południowej w 2012 roku.

Kolejna minuta po wyborach do EL PAÍS w niedzielę 19 grudnia:

Antonia Laborde

Prezydent-elekt Gabriel Borek ma przybyć do La Moneda o godzinie 14:00 (czasu lokalnego), aby wziąć udział w roboczym obiedzie z ustępującym rządem Sebastiana Pinery. Celem spotkania jest rozpoczęcie koordynowania przekazywania przywództwa.

Antonia Laborde
Antonia Laborde

Dzień dobry w Ameryce. W poniedziałek niewiadomą była reakcja rynków na zwycięstwo Gabriela Borka. We wczesnych godzinach porannych dolar zanotował 3% wzrost do 872,61 chilijskich pesos, najwyższego poziomu w historii. To dzienny skok w maju od 6 listopada 2008 r. podczas kryzysu finansowego.

Ze swojej strony giełda w Santiago rozpoczęła działalność ze spadkiem o 7,45%. Rynki w pełni wchłonęły zwycięstwo lewicy, ale nie zapewniły jej wygodnej marży.

Antonia Laborde
Kraj

Giełda w Chile spadła o 5,34% po wygranej Borka

Chilijska giełda, która dobrze zareagowała na zwycięstwo gubernatora Jose Antonio Caste w pierwszej turze, spadła w poniedziałek o 5,34% po drugiej turze wyborów prezydenckich. Zwycięstwo lewicowego Gabriela Borka uderzyło w rynki, które podejrzliwie reagują na progresywną propozycję oszukańczego kandydata pośród żądań społecznych rewolucji 2011 i 2019 r. Informacje z Reuters.

Francesco Manitou

O godzinie 1.30 czasu lokalnego okręg wyborczy Chile uzyskał 99,98% głosów. Pozostało tylko 7 kart do głosowania z 46 887 dostępnych stołów. Liczenie było szybkie, typowe i odbywało się w miłej atmosferze. progresywny Gabriel Borek Kolejny prezydent kraju będzie miał 55,87% preferencji, w porównaniu do 44,13% jego skrajnie prawicowego rywala. Jose Antonio Obsada.

Dziękujemy za przeczytanie i śledzenie naszej relacji. Dobranoc w Ameryce, dzień dobry w Europie.

Francesco Manitou
Francesco Manitou

Prezydent-elekt Chile Dziś wieczorem przemawiał przed dziesiątkami tysięcy ludzi Na scenie ustawionej w La Alameda obiecał „rząd stojący na ulicy”. „Decyzje nie będą podejmowane w obrębie czterech ścian La Moneda” – kontynuował Gabriel Borek. Młody postępowy polityk poprosił swoich zwolenników, aby zachowali swój niedzielny zapał przez całą swoją kadencję, sięgając do swojego rywala, José Antonio Caste, i wzywając do „budowania mostów, aby nasi współobywatele mogli żyć lepiej”.

Historia Federico Rivasa Moliny i Antonii Laborde.

Francesco Manitou
Francesco Manitou

Zróbmy krótką recenzję pliku wyjazd wyborczy w Chile. Do urn, by wybrać kolejnego prezydenta w drugiej turze, wezwano około 15 mln obywateli. Kraj udał się do głosowania na partię na dwie części, pośród głębokiej polaryzacji, do której zachęcały dwa wrogie modele, Progressive Project. Gabriel Borek I zobacz skrajną prawicę Jose Antonio Obsada. A napięcie rosło wraz z upływem godzin między wzajemnymi oskarżeniami ekip terenowych. Cast potwierdził nawet, że pójdzie do sądu, jeśli różnica będzie mniejsza niż 50 000 głosów.

Wreszcie, z rekordową frekwencją ponad ośmiu milionów osób, Borek zdobył prawie milion głosów i z dużą przewagą 55,87% do 44,13%, według danych oficjalny licznik Służba wyborcza. Panujące dziś napięcie kontrastowało z klimatem szybkiego liczenia. Przegrany natychmiast przyznał się do porażki i pogratulował wybranemu prezydentowi, który obiecał rządzić za wszystkich Chilijczyków.

Francesco Manitou
Francesco Manitou

Nasza koleżanka Antonia Laborde jest w La Alameda w Santiago de Chile. W tym momencie Gabriel Borek wysiada z samochodu pośród tłumu widzów.

Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou

– Znajdziesz we mnie prezesa, który chce słuchać i łączyć różne wizje – potwierdził właśnie Gabriel Borek. 35-letni postępowy polityk zdobył 55,8% głosów w drugiej turze niedzielnej, w porównaniu do 44,1% dla skrajnie prawicowego kandydata Jose Antonio Caste.

Francesco Manitou
Francesco Manitou

„Moim zobowiązaniem jest dbanie o demokrację w każdym dniu naszego rządu” – mówi. Gabriel Borek W swoim pierwszym przemówieniu jako wybrany na prezydenta Chile. Lewicowy polityk przekonywał, że „znaczny postęp” wymagałby kompleksowych porozumień i wysłał jasny sygnał przeciwko bezkarności. „Ofiarom naruszeń praw człowieka wszechczasów: zmęczymy się poszukiwaniem prawdy, sprawiedliwości, zadośćuczynienia i niepowtórzenia”.

Zwycięzca wyborów podkreślił znaczenie zmniejszenia przepaści społecznej i godziwych emerytur. Podkreślił, że „wzrost i sprawiedliwy podział bogactwa idą w parze”. „Nie chcemy, aby nadal zajmowali się naszymi emeryturami”.

Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou

Prezydent Ekwadoru Guillermo Laso, który na początku roku pokonał kandydata lewicy Andresa Arauza, życzył Gabrielowi Borkowi „sukcesów w jego administracji dla dobra jego narodu”.

Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou
Francesco Manitou

Zapisz się tutaj Dla mnie wiadomości Z EL PAÍS America i otrzymaj wszystkie klucze informacyjne dotyczące aktualnej sytuacji w regionie

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.