Wysoka śmiertelność nastolatków w Stanach Zjednoczonych z powodu nadużywania substancji

Liczba zgonów związanych z narkotykami i alkoholem wzrosła z 788 w 2018 r. do 1755 w 2021 r. wśród młodzieży w wieku od 15 do 19 lat, wynika z danych Centers for Disease Control and Prevention, zestawionych przez The Hill.

Raport obfituje w informacje, że część tego wzrostu jest spowodowana fentanylem.W latach 2010-2021 liczba zgonów nastolatków spowodowanych używaniem tego syntetycznego opioidu wzrosła ponad dwudziestokrotnie, z 38 do 884, wynika z badania przeprowadzonego w 2022 r. Journal of Medical Association, amerykański.

Drugą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych przedawkowaniem w tej grupie demograficznej jest klasa środków depresyjnych znanych jako benzodiazepiny, które zabiły 152 osoby w 2021 r.

W notatce ostrzegano, że fentanyl, który obecnie rozprzestrzenia się na podziemnym rynku fałszywych pigułek, może spowodować śmiertelne przedawkowanie w znacznie mniejszych ilościach niż mniej skuteczne leki.

W dużej mierze z powodu jego skutków liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych podwoiła się w ciągu sześciu lat, z 52 404 w 2015 r. do 106 699 w 2021 r.

W tekście stwierdzono, że zgony spowodowane tym lekiem opioidowym odzwierciedlają większy kryzys śmiertelności niemowląt, który zaskoczył społeczność zdrowia publicznego.

Zauważył, że śmiertelność niemowląt wzrosła o prawie 20% w latach 2019-2021, odwracając trwający od dziesięcioleci trend spadkowy wśród bardzo młodych, zgodnie z niedawnym artykułem w Journal of the American Medical Association.

Liczba zgonów w tej grupie rośnie w tempie niespotykanym od co najmniej pół wieku, czyli epoki, w której poczyniono stały postęp w zapobieganiu wypadkom samochodowym i chorobom.

Autorzy badania przypisywali ten wzrost „patogenom stworzonym przez człowieka”, w szczególności broni i narkotykom.

rgh/ifs

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *