Brutalne wznowienie działań wojennych i ich przerażający wpływ na ludność cywilną po raz kolejny uwydatnia potrzebę położenia kresu przemocy i osiągnięcia rozwiązania politycznego opartego na jedynym realnym długoterminowym fundamencie: pełnym poszanowaniu praw człowieka Palestyńczyków i Izraelczyków”, – oznajmił przedstawiciel w oświadczeniu.
„Wycisz broń i wróć do dialogu: cierpienia ludności cywilnej są zbyt wielkie, aby je znieść. Większa przemoc nie jest rozwiązaniem. To nie zapewni pokoju ani bezpieczeństwa” – powiedział Türk, wyrażając ubolewanie z powodu impasu w negocjacjach w sprawie kontynuacji pomocy humanitarnej rozejm, który został osiągnięty. Do niej w zeszłym tygodniu.
Wysoki Komisarz ostrzegł, że wznowienie i intensyfikacja działań wojennych po siedmiodniowym rozejmie może doprowadzić do większej liczby ofiar śmiertelnych, chorób i zniszczeń, niż widzieliśmy do tej pory.
„W wyniku działań wojennych Izraela i jego rozkazów dla mieszkańców opuszczenia północy i części południa, setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do przebywania na coraz mniejszych obszarach południowej Gazy, bez odpowiednich urządzeń sanitarnych lub dostępu do odpowiedniej żywności , zaopatrzenia w wodę i urządzeń sanitarnych, nawet gdy wokół nich spadają bomby”.
Ostrzegł, że w północnej Gazie przebywają setki tysięcy ludzi zagrożonych bombardowaniami oraz pozbawionych żywności i innych podstawowych artykułów.
Dodał, że ta straszna sytuacja i nakazy ewakuacji na południe zmuszają ludzi do przemieszczania się, co wydaje się być próbą opróżnienia północnej Gazy z Palestyńczyków.
Podkreślił, że „międzynarodowe prawo humanitarne i standardy praw człowieka wyraźnie stanowią, że ochrona ludności cywilnej jest na pierwszym miejscu i że należy wszelkimi możliwymi środkami ułatwić szybki i niezakłócony dostęp do pomocy humanitarnej, aby złagodzić cierpienia ludności cywilnej”.
Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od wznowienia działań wojennych w piątek w wyniku izraelskich bombardowań zginęło setki mieszkańców Strefy Gazy.
Ponadto tego dnia całkowicie zabroniono wwozu pomocy do Gazy przez przejście w Rafah, ograniczono ją także w sobotę.
W rezultacie i tak już ograniczone operacje humanitarne w Strefie Gazy zostały w dużej mierze wstrzymane, co spowodowało nowy upadek napiętych podstawowych usług.
nbg/ebr
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”