Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka wzywa do wznowienia dialogu w sprawie Strefy Gazy

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka wzywa do wznowienia dialogu w sprawie Strefy Gazy

Brutalne wznowienie działań wojennych i ich przerażający wpływ na ludność cywilną po raz kolejny uwydatnia potrzebę położenia kresu przemocy i osiągnięcia rozwiązania politycznego opartego na jedynym realnym długoterminowym fundamencie: pełnym poszanowaniu praw człowieka Palestyńczyków i Izraelczyków”, – oznajmił przedstawiciel w oświadczeniu.

„Wycisz broń i wróć do dialogu: cierpienia ludności cywilnej są zbyt wielkie, aby je znieść. Większa przemoc nie jest rozwiązaniem. To nie zapewni pokoju ani bezpieczeństwa” – powiedział Türk, wyrażając ubolewanie z powodu impasu w negocjacjach w sprawie kontynuacji pomocy humanitarnej rozejm, który został osiągnięty. Do niej w zeszłym tygodniu.

Wysoki Komisarz ostrzegł, że wznowienie i intensyfikacja działań wojennych po siedmiodniowym rozejmie może doprowadzić do większej liczby ofiar śmiertelnych, chorób i zniszczeń, niż widzieliśmy do tej pory.

„W wyniku działań wojennych Izraela i jego rozkazów dla mieszkańców opuszczenia północy i części południa, setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do przebywania na coraz mniejszych obszarach południowej Gazy, bez odpowiednich urządzeń sanitarnych lub dostępu do odpowiedniej żywności , zaopatrzenia w wodę i urządzeń sanitarnych, nawet gdy wokół nich spadają bomby”.

Ostrzegł, że w północnej Gazie przebywają setki tysięcy ludzi zagrożonych bombardowaniami oraz pozbawionych żywności i innych podstawowych artykułów.

Dodał, że ta straszna sytuacja i nakazy ewakuacji na południe zmuszają ludzi do przemieszczania się, co wydaje się być próbą opróżnienia północnej Gazy z Palestyńczyków.

Podkreślił, że „międzynarodowe prawo humanitarne i standardy praw człowieka wyraźnie stanowią, że ochrona ludności cywilnej jest na pierwszym miejscu i że należy wszelkimi możliwymi środkami ułatwić szybki i niezakłócony dostęp do pomocy humanitarnej, aby złagodzić cierpienia ludności cywilnej”.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od wznowienia działań wojennych w piątek w wyniku izraelskich bombardowań zginęło setki mieszkańców Strefy Gazy.

Ponadto tego dnia całkowicie zabroniono wwozu pomocy do Gazy przez przejście w Rafah, ograniczono ją także w sobotę.

W rezultacie i tak już ograniczone operacje humanitarne w Strefie Gazy zostały w dużej mierze wstrzymane, co spowodowało nowy upadek napiętych podstawowych usług.

nbg/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *