Wyszukiwarka twarzy budzi obawy dotyczące prywatności użytkowników

Wyszukiwarka twarzy budzi obawy dotyczące prywatności użytkowników

Gobronidze powiedział, że wierzy, że PimEyes może być narzędziem do czegoś pozytywnego, takiego jak pomaganie ludziom w monitorowaniu ich reputacji w Internecie. Na przykład dziennikarz, któremu nie spodobało się zdjęcie użyte przez fotografa, może teraz poprosić go o usunięcie go ze swojej strony Yelp.

Gopronidze powiedział, że użytkownicy PimEyes powinni przeszukiwać tylko swoje twarze lub twarze osób, które się na to zgodziły. Zauważył jednak, że polega ona na „etycznym” zachowaniu ludzi, co w niewielkim stopniu chroni przed technologiczną erozją możliwości zachowania anonimowości w tłumie. PimEyes nie ma żadnych kontroli, aby uniemożliwić użytkownikom szukanie twarzy innej niż ich i nakłania użytkownika do zapłacenia ogromnej kwoty, aby zapobiec szkodliwym obrazom wynikającym ze złych decyzji jednej nocy, aby ich prześladować na zawsze.

„Wzorowali go jako oprogramowanie szpiegujące, bez względu na to, co ktokolwiek mówi” – ​​powiedziała Ella Jakubowska, doradca ds. Polityki w European Digital Rights, grupie zajmującej się ochroną prywatności.

Gopronidze dorastał w cieniu konfliktu zbrojnego. Jej przedszkole zostało zbombardowane podczas wojny domowej, która rozpoczęła się, gdy Gruzja ogłosiła niepodległość od Związku Radzieckiego w 1991 roku. Kraj został praktycznie odcięty od świata w 2008 roku, kiedy Rosja dokonała inwazji i odcięto internet. Doświadczenia te zainspirowały go do zbadania roli dominacji technologicznej w bezpieczeństwie narodowym.

Po krótkich okresach jako prawnik i służba w gruzińskiej armii, Gopronidze zdobył tytuł magistra stosunków międzynarodowych. Karierę pedagogiczną rozpoczął w 2014 roku, następnie dołączył do Europejskiego Uniwersytetu w Tbilisi w Gruzji, gdzie nadal wykłada.

W 2017 r. Gobronidze twierdził, że był na programie wymiany studiując przedmiot w Polsce, kiedy jeden z jego uczniów przedstawił go dwóm hakerom (Lucaszowi Kowalczykowi i Denisowi Tatinie), którzy pracowali nad wyszukiwarką twarzy. Gopronidze opowiadał, że byli „genialnymi umysłami”, ale „całkowicie zamkniętymi w sobie” i niezainteresowanymi uwagą opinii publicznej.

Ekspert stwierdził, że zgodzili się porozmawiać z nim o jego stworzeniu, które ostatecznie stało się… Oczydla twoich badań naukowych. Powiedział, że powiedziano mu, jak ich wyszukiwarka wykorzystuje technologię sieci neuronowych do mapowania rysów twarzy w celu porównania ich z dopasowanymi twarzami o podobnej wielkości, i że z czasem oprogramowanie może nauczyć się identyfikować dokładniejsze dopasowanie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *