Hiszpański przemysł płynie po morzu pełnym wyzwań. Po przetrwaniu burzy Covid-19 nadeszła potężna fala w postaci gwałtownego wzrostu cen paliw i surowców oraz załamania się łańcuchów dostaw. Później burza nasiliła się wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę, co było wisienką na torcie dla tego sektora, który stracił na znaczeniu w krajowym PKB i który pośród wzburzonego morza przechodzi obecnie proces dekarbonizacji .
Przejście branży na bardziej zrównoważoną działalność ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. wyznaczonego w Europejskim Zielonym Ładzie, odpowiadającego za 24% końcowego zużycia energii i 22% końcowego zużycia paliw kopalnych (biorąc pod uwagę jedynie (zużycie energii (liczono) I 21% całkowitej emisji gazów cieplarnianych, jak wynika z danych Ministerstwa Transformacji Środowiskowych i Wyzwań Demograficznych. Jednak osiągnięcie celu nie jest łatwe. „Firmy z tego sektora muszą dostosować swoje procesy produkcyjne (zarówno technologiczne, jak i energetyczne) do w ustalonych już terminach, które są bardzo restrykcyjne i wymagają dużych inwestycji oraz wymagają opłacalności i czasu. [de ejecución]powiedziała Begonia Cristito, partner odpowiedzialny za branżę motoryzacyjną, przemysłową i chemiczną w KPMG w Hiszpanii.
Na spotkaniu, które odbyło się w biurze KPMG w Madrycie, Cristito wyjaśnił, że w obliczu tej zmiany paradygmatu głównym wyzwaniem stojącym przed tym sektorem – reprezentującym ponad 15% krajowego PKB – jest zapewnienie jego rentowności ekonomicznej, ponieważ w grze jest konkurencyjność i delokalizacja wielu firm. „Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale stoimy przed wielką szansą” – dodał. Pojawienie się europejskich pieniędzy nowej generacji będzie miało kluczowe znaczenie. Co najważniejsze, Cristito podkreślił zasoby, jakich oczekuje się od Strategicznego Projektu Odbudowy i Transformacji Gospodarczej (PERTE) na dekarbonizację przemysłu, który został zatwierdzony w grudniu ubiegłego roku i którego szczegóły poznamy po raz pierwszy w nadchodzących tygodniach. Pomoc o wartości 1 miliarda euro.
Zasoby te są jednak niewystarczające na potrzeby firm z branży, co potwierdzają eksperci zebrani w piątek na wydarzeniu pt Przyszłość sektora przemysłowego: klucze PERTE do dekarbonizacji. „Potrzebne są znacznie większe inwestycje” – stwierdziła Carmen Diaz Canabal, dyrektor generalna Holcim Spain. W dyrektywie wyjaśniono, że przemysł cementowy wymaga wydania 1 miliona dolarów na wychwytywanie, składowanie i wykorzystanie dwutlenku węgla. „Tylko na proces kompletacji potrzeba 300 milionów euro, a jeśli przejdziemy do całego łańcucha wartości, mówimy o 1 000 milionach euro na zakład. To zajmie cały region PERTE” – dodał. „Co więcej, jesteśmy konkurować na rynku, na którym nie ma równych warunków.” „Europa chce być punktem odniesienia dla wolnego rynku i wolnej konkurencji, ale to kraje łamią zasady gry przy pomocy swoich krajowych firm” – uważa José Antonio Jaenaga, prezes Sidenor.
Jainaga zauważył, że Niemcy, Francja i Włochy wpompowały w ostatnich latach „miliardy” w swój przemysł. Ostatni przykład miał miejsce w związku ze wzrostem cen gazu. „Hiszpania zgodziła się na plan pomocowy o wartości 400 mln euro dla swojego przemysłu i maksymalnie 4 mln euro dla przedsiębiorstw. Czechy, których PKB jest prawie pięciokrotnie niższy od PKB Stanów Zjednoczonych, przekazały 800 mln euro; Polska 1 miliard, Francja 7 000.” A Niemcy 49 000 milionów. „To pieniądze niezgodne z wolną konkurencją” – potępił. „W Hiszpanii się spóźniliśmy” – powiedział Fernando Kohnen, dyrektor operacyjny Solvay. Podkreśliła, że w bardziej rozwiniętych gospodarkach regionu dwa lata temu zaczęły zapewniać swoim przedsiębiorstwom zasoby niezbędne do dotrzymania terminów dekarbonizacji i Zielonego Ładu.
Uczestniczący eksperci potwierdzili, że publikacja Połączenia docierają z opóźnieniem w porównaniu z tym, co dzieje się w innych krajachs, gdzie pieniądze już są. Opracowanie zrównoważonego projektu w branży zajmuje od czterech do pięciu lat, wyjaśniła Christina Pallister, wiceprezes ds. dużych gałęzi przemysłu w Europie w Air Liquide, firmie realizującej piętnaście projektów w zakresie sekwestracji dwutlenku węgla, elektrolizerów wodoru i produkcji wodoru. „Kiedy już dadzą ci pieniądze, jest to długi proces” – powiedział. W tym sensie ostrzegł, że fundusze na dekarbonizację PERTE są „zaległe”. „Nie dotrzymamy terminu wyznaczonego na rok 2030… Przemysł hiszpański musi konkurować z innymi gałęziami przemysłu, które pojawiły się wcześniej i są lepiej wspierane” – podkreślił. „Terminy realizacji stanowią duże wyzwanie do rozwiązania” – zgadza się Antonio Latorre, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji technologicznych w firmie Porcellanosa. „Złożenie projektu wymaga realistycznego czasu i terminów realizacji” – dodał Latorre.
Firmy podejmują „ogromne” wysiłki, aby zbliżyć te zasoby do siebie, zgodziła się Elisabet Aller, prezes Aller. „Jest wiele projektów, których nie da się zrealizować bez tej pomocy, są to bardzo duże inwestycje, w czasach rosnącej inflacji, przy wysokich stopach procentowych, niskim popycie i wysokich cenach energii… Jeśli środki PERTE nie dotrą, niektóre projekty pozostanie wdrożone” – powiedział przedstawiciel firmy papierniczej.
Oprócz tej działalności istnieją duże obiekty spalania w innych sektorach, które mają szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym i napojów. „Gdybyśmy mieli mówić o konkretnych wyzwaniach, jakie stoją przed PERTE w zakresie dekarbonizacji, podkreśliłbym szeroki zakres sektorów, do których jest ona skierowana, oraz wiele procesów i technologii związanych z różnym stopniem dojrzałości” – wyjaśnił. W nocie przesłanej do EL PAÍS (nie mogącej uczestniczyć w wydarzeniu) pełniący obowiązki Ministra Przemysłu, Handlu i Turystyki Hector Gomez. „Terminy realizacji inwestycji, wahania w łańcuchu dostaw oraz duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę to aspekty, które bierzemy pod uwagę z wyprzedzeniem, aby PERTE rozwijało się w jak najbardziej odpowiedni sposób i osiągało jak największy sukces.” on dodał. Planowane działania będą realizowane w latach 2023-2026, choć realizacja projektów może nastąpić w późniejszym terminie. Pełny rozwój PERTE wymaga inwestycji publicznych o wartości 3,1 miliarda dolarów.
Śledź wszystkie informacje Gospodarka I Praca W Facebook I Slub w naszym Cotygodniowy biuletyn
Program pięciodniowy
Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich zakres.
Pobierz go na swój e-mail
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”