Wzrost gazu może spowodować, że 337 000 Niemców będzie bez pracy

Wzrost gazu może spowodować, że 337 000 Niemców będzie bez pracy

Badanie opublikowane przez Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) w czwartek (08.11.2022) wskazuje, że jeśli ceny gazu podwoją się następnej jesieni, inflacja wzrośnie o 4% w 2023 r., wynika z symulacji ekspertów instytutu, którzy zauważają, że koszty życia wzrośnie „dla wielu Niemców”.

Instytut stwierdza w oświadczeniu, że ceny energii wzrosły w lipcu o 35%, a ceny żywności o 15% rok do roku. Ostrzega, że ​​skutki inflacji nie były zbyt zauważalne ze względu na działania państwa na rzecz obywatelstwa, ale efekty te będą przejściowe.

Jeśli ceny gazu podwoją się w trzecim kwartale 2022 r., bezrobocie wzrośnie o 0,1%, czyli o 30 tys. osób. Scenariusz IW zakłada, że ​​dalszy wzrost cen paliw do 2023 r. zwiększy liczbę bezrobotnych o 307 tys. Niemców.

Wzrost ceny gazu wpłynie również na PKB: według eksperta IW Thomasa Obsta, jeśli podwoi się w tym roku, obniży go o 0,2%, a w 2023 r. obniżka wyniesie 2%, co jest równoznaczne ze stratą PKB 70 000 milionów euro.

Raport przyznaje, że wyższe ceny gazu dla firm przeniosą się na konsumentów i ostrzega, że ​​konsekwencje całkowitego zakłócenia dostaw gazu w łańcuchach produkcyjnych nie zostały wzięte pod uwagę.

Według Obst, ten ostatni wywoła „dodatkowy szok cenowy” w łańcuchach tworzenia wartości. Niemiecki instytut spodziewa się, że zwiększa to również ryzyko recesji dla największej potęgi gospodarczej Unii Europejskiej.

Chociaż większość ekonomistów w zasadzie liczy na ożywienie w 2023 r., Obst przyznaje, że może to pójść na marne: „Kluczowe będzie to, jak przypuszczamy, że zmniejszymy dostawy gazu z Rosji”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.