Yellen widzi „postęp” w relacjach amerykańsko-chińskich, spodziewa się większej liczby kontaktów Reuters

Yellen widzi „postęp” w relacjach amerykańsko-chińskich, spodziewa się większej liczby kontaktów Reuters
© Reutera. Niedzielne zdjęcie sekretarz stanu USA Janet Yellen na konferencji prasowej w ambasadzie USA w Pekinie, 9 lipca 2023 r. REUTERS/Thomas Peter

Napisane przez Andreę Shalala

PEKIN (Reuters) – Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​jego 10-godzinne spotkania z chińskimi urzędnikami w ostatnich dniach były „bezpośrednie” i „produktywne”, pomagając ustabilizować często chwiejne relacje między wielkimi mocarstwami pod koniec jego podróży. do Pekinu.

Przed wyjazdem z Chin w niedzielę Yellen powiedziała, że ​​kraje pozostają w sprzeczności w różnych kwestiach, ale jest przekonana, że ​​jej wizyta zachęciła do podjęcia wysiłków na rzecz „bezpieczniejszej podstawy” stosunków.

„Istnieją znaczne różnice między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”, powiedziała Yellen na konferencji prasowej w ambasadzie USA w Pekinie, powołując się na zaniepokojenie Waszyngtonu tym, co nazwała „nieuczciwymi praktykami gospodarczymi” i niedawnymi środkami karnymi wobec chińskich firm.

„Ale prezydent (Joe) Biden i ja nie postrzegamy relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w ramach wielkiej walki o władzę. Wierzymy, że świat jest wystarczająco duży, aby nasze dwa kraje mogły się rozwijać”.

W sytuacji, gdy stosunki amerykańsko-chińskie są na niskim poziomie w kwestiach bezpieczeństwa narodowego, w tym Tajwanu, amerykańskich zakazów eksportu zaawansowanych technologii i polityki przemysłowej rządu Chin, Waszyngton próbuje naprawić stosunki między dwiema największymi gospodarkami świata.

Sekretarz stanu Antony Blinken odwiedził Pekin w zeszłym miesiącu, była to pierwsza wizyta czołowego amerykańskiego dyplomaty pod rządami Bidena. W tym miesiącu spodziewana jest wizyta wysłannika ds. klimatu Johna Kerry’ego.

Amerykański nacisk dyplomatyczny wyprzedza potencjalne spotkanie Bidena z prezydentem Xi Jinpingiem na wrześniowym szczycie G-20 w New Delhi lub zaplanowanym na listopad spotkaniu współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco.

Yelin powiedziała, że ​​jej wizyta ma na celu nawiązanie i pogłębienie relacji z nowym chińskim zespołem gospodarczym, zmniejszenie ryzyka nieporozumień i utorowanie drogi do współpracy w obszarach takich jak zmiany klimatu i zadłużenie.

„Myślę, że poczyniliśmy pewne postępy i że możemy mieć zdrowe stosunki gospodarcze, które przynoszą korzyści nam i światu” – powiedział, dodając, że nie może się doczekać coraz bardziej regularnych kontaktów na poziomie personelu.

Na konferencji prasowej po wizycie wysoki urzędnik skarbowy stwierdził, że zgodnie z oczekiwaniami wyjazd nie przyniósł wymiernego postępu politycznego, ale był „bardzo produktywny” pod względem „odbudowy kontaktów” i budowania relacji.

Yellen powiedziała, że ​​chińscy urzędnicy wyrazili zaniepokojenie rozporządzeniem, które ograniczy amerykańskie inwestycje za granicą, ale zapewnili ich, że każdy taki środek będzie miał ograniczony zakres i zostanie uchwalony w przejrzysty sposób.

Twierdził również, że powiedział chińskim urzędnikom, że mogą wyrazić zaniepokojenie działaniami USA, aby Waszyngton mógł wyjaśnić i „być może w niektórych przypadkach zareagować na niezamierzone konsekwencje naszych działań, jeśli nie zostaną one dokładnie ukierunkowane”.

katastrofa byłaby katastrofą

Yelin spotkała się z urzędnikami, w tym premierem Li Qiangiem i wiceprezesem Ludowego Banku Chin Panem Gongshengiem, którego nazywała szefem banku centralnego, i wydawali się potwierdzać jej długo oczekiwany awans. Spotkał się także z amerykańskimi firmami działającymi w Chinach, ekspertami ds. finansowania klimatu i ekonomistami.

Podczas spotkań z urzędnikami wzywał do zacieśnienia współpracy między obiema stronami w kwestiach gospodarczych i klimatycznych oraz krytykował to, co nazwał „środkami karnymi” wobec amerykańskich firm w Chinach.

Powtórzył, że Waszyngton nie zamierza dystansować się od chińskiej gospodarki, ponieważ byłoby to „katastrofalne dla obu krajów i zdestabilizowałoby świat”.

Stany Zjednoczone wprowadziły kontrole eksportu mające na celu ograniczenie możliwości Chin do kupowania zaawansowanych technologicznie mikroczipów, które według Waszyngtonu mają zastosowania wojskowe, i rozważają wydanie dekretu wykonawczego w celu ograniczenia inwestycji USA we wrażliwych obszarach.

Yellen oświadczyła, że ​​nalegała na swoich chińskich odpowiedników, aby wszelkie ograniczenia inwestycyjne były „bardzo selektywne i wyraźnie ukierunkowane, wąsko, na kilka sektorów, w których mamy szczególne obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego”, aby uniknąć niepotrzebnych skutków.

(Reportaż autorstwa Andrei Shalal; scenariusz: Andrea Shalal i John Geddy. Redakcja w języku hiszpańskim: Javier Lira)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *