Z powodu luki kursowej eksport usług ucieka na rynek nieformalny

Istnieją dwa rodzaje informacji, które są sprzeczne. Z jednej strony pandemia i związany z nią proces cyfryzacji spowodowały skokowy wzrost znaczenia gospodarki opartej na wiedzy w światowym handlu. Z drugiej strony, pod prąd tego scenariusza, Argentyna zmniejszyła eksport sektora w latach 2019-2020. Jak to wytłumaczyć? Przedsiębiorcy z branży mają więcej niż trafną odpowiedź:Uczucie„: Znaczna część eksportu kierowana była przez rynek nieformalny. Obwód równoległy, który ma na celu uniknięcie skutków luki kursowej, przez którą usługi opuszczają Argentynę, ale nie wchodzą do waluty obcej.

Według danych dostarczonych przez Izbę Argencon i zaczerpniętych ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), Pod koniec 2020 r. gospodarka usługowa oparta na wiedzy osiągnęła rekordowy udział w światowym eksporcie. W ciągu roku wzrosła o około 1 punkt procentowy i stanowiła 11,2% całości.

W Argentynie, według danych Indec, Eksport sektora zmniejszył się o 7,5% w latach 2019-2020, Chociaż „reakcja centrów operacyjnych na warunki epidemii była dobra z technicznego punktu widzenia”, według izby. Z drugiej strony udział gospodarki opartej na wiedzy w krajowym eksporcie według stanu na czerwiec br. spadł do 8,2%, co stawia go daleko od rekordu udziału 9,6% odnotowanego w grudniu 2017 r., kiedy to eksport wyniósł 7,335 mln US dolarów. Od tego szczytu nastąpiło dziesięć kolejnych kwartałów spadku, z odbiciem w ostatnim kwartale, osiągając roczną wartość 5 776 mln USD w czerwcu 2021 r.

Oficjalne dane pokazują, że duża część gospodarki opartej na wiedzy przestała eksportować przez rynek formalny i przeniosła się na rynek nieformalny. Dlatego jest część działalności sektora, której nie ma w oficjalnych statystykach. Sektor nie upadł. Spadło sformalizowanie eksportu sektora”Luis Galeazzi, dyrektor generalny Argencon, powiedział w odpowiedzi na pytanie od Diario W trasie z reporterami.

Według różnych ludzi biznesu z branży, którzy uczestniczyli w wirtualnej rozmowie, tę sytuację tłumaczy: „Bieg talentów” która wzrosła w ostatnich latach. „Dostawca, który pozostawia moją firmę wynajętą ​​z zagranicy i nie rozlicza waluty po odebraniu, jest eksportem, który nie jest już zarejestrowany” – powiedział Santiago Mignone, partner w PWC Argentina. Jeśli sektor rósł, a eksport spadał, jaka jest różnica? Dodał w tym transferze osoby, które wcześniej były zatrudnione i oficjalnie wywiezione.

Ten „wyciek”, jak wyjaśnił Gleazzi, opiera się na tym, czym jest dzisiaj Główna przeszkoda w sektorze: duża przepaść między oficjalnym dolarem (w ten czwartek 104,8 dolarów) a niebieskim (189 dolarów). Podczas gdy firmy likwidują swój eksport po oficjalnym kursie, profesjonaliści, którzy decydują się na pracę w własne konto Osoby postronne mogą zasilić je bezpośrednio na zagraniczne konto lub wprowadzić je alternatywną drogą, taką jak kryptowaluta, i dzięki temu manewrowi uzyskać znacznie wyższy rzeczywisty dochód.

„Toczy się wielka globalna bitwa o talenty i dobrych profesjonalistów, dla których Argentyna ma tendencję do pracy bezpośrednio za granicą. W tym kontekście Argentyna daje przewagę, ponieważ nie może płacić swoim profesjonalistom w prawdziwych dolarach. To jest obecnie główny problem sektora co niszczy podstawę ekosystemu”, w skrócie Galeazzi.

Ta podróż obejmuje również firmy, które decydują się na lokalizację swojej działalności w krajach o najkorzystniejszych kontekstach regulacyjnych, giełdowych i podatkowych, Gdzie mogą uzyskać „pełną” wartość swojego eksportu.

Choć z zadowoleniem przyjął jako „przesłanie” zniesienie zakazu dla sektora od 2022 r., który został niedawno ustanowiony przez rząd, uznał, że nie zmienia to równania z ekonomicznego punktu widzenia. Podczas gdy anulowane odliczenia wynoszą 5%, luka powodująca problemy w sektorze wynosi około 80%

„W ostatnim półroczu wartość otrzymana ze sprzedaży zagranicznej różniła się między 70 a 85 pesos w stosunku do dolara, co stanowi około 45% całkowitej zafakturowanej kwoty” – czytamy w przedstawionym raporcie.

Według Mignone z PwC to opóźnienie między wzrostem sektora a bilansem eksportu pozwala nam dostrzec „ogrom” problemu drenażu mózgów. To nie jest anegdota, wyjątek. Nie można tego udowodnić, ponieważ nieformalności nie można udowodnić, ale jest to bardzo trafne założenie, gdy w statystykach jest błąd.

Nestor Nossetti, jeden z założycieli giganta Globant, uważał go za gospodarkę, która ma tendencję do uberyzacja Nie jest źle, gdy profesjonaliści decydują się na samodzielną pracę w innym kraju. „obecnie, Pole musi być równe i w argentyńskiej firmie będzie można pracować na tych samych warunkach płacą podatki, które są wykorzystywane na kształcenie i szkolenie tych specjalistów” – powiedział.

Rynek pracy w branżach wiedzy rekompensuje odpływ talentów starszych specjalistów poprzez integrację młodych ludzi, dzięki czemu całkowite zarejestrowane zatrudnienie (436 000 pracowników, stan na marzec 2021 r.) pozostaje na poziomie przedakademickim, odbudowując się po niewielkim spadku obłożenia odnotowanym pod koniec z 2020 r. Wartości te wskazują, że procent udziału w całkowitym zarejestrowanym prywatnym zatrudnieniu prywatnym osiąga historyczne maksimum na poziomie 7%, wartość tę tłumaczy się raczej spadkiem ogólnego poziomu obłożenia, niż wzrostem prywatnym.

Kierownictwo podkreśliło wyniki Polski, kraju, który uznali za „porównywalny” pod względem wskaźników z Argentyną, która eksportuje więcej usług opartych na wiedzy niż argentyński eksport soi.

Zdaniem Galeazziego Argentyna nie „wykorzystuje” szansy, jaką stwarza pandemia, zwłaszcza ze względu na niestabilność makroekonomiczną kraju, która utrudnia przewidywanie biznesu nawet w krótkiej . Korzystne jak w innych krajach.

„Najbardziej rozwinięte kraje, które potrafiły wykorzystać to tsunami, mają politykę publiczną poświęconą gospodarce opartej na wiedzy na wszystkich poziomach: inwestycje, regulacje, programy edukacyjne”; wskazany.

Prezes opublikował dane ostrzegające przed przesunięciem gospodarki opartej na wiedzy z Azji do innych regionów. Przede wszystkim z Europą Wschodnią, która jest „bardzo dobrze skomunikowana”. Kierownictwo podkreśliło wyniki Polski, kraju, który uznali za „porównywalny” pod względem wskaźników z Argentyną, która eksportuje więcej usług opartych na wiedzy niż argentyński eksport soi.. W 2020 roku było to 30 miliardów dolarów.

Mignone zauważył, że Argentyna zajmuje uprzywilejowaną pozycję na świecie, co pozwala jej dzielić strefy czasowe z największym konsumentem tych usług, czyli Stanami Zjednoczonymi. „Możemy być Polską Ameryką”, Powiedziała.

DT

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *