Zabij Reagana, pierwszy atak, który sparaliżował świat i teorie spiskowe

30 marca 1981 r. John Hinckley próbował przeciwko prezydentowi Ronaldowi Reaganowi (Associated Press)

Zaletą teorii paranoidalnych jest to, że są bardzo atrakcyjne. Złą rzeczą jest to, że nie można tego udowodnić. Ale to nie sprawia, że ​​tracą swoją atrakcyjność. Czterdzieści jeden lat temu osoba była psychicznie niestabilna, John Hinckley oddał sześć strzałów w ciągu trzech sekund do nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana., przed Washington Hilton w Waszyngtonie, na T Street NE. Reagan, który objął urząd 20 stycznia, zjadł lunch z przedstawicielami AFL-CIO, Federacji Pracy i Kongresu Organizacji Przemysłowych.

Agent Secret Service Jerry Barr zdołał wepchnąć go do prezydenckiego samochodu pancernego i przykryć ciałem. Nadia zauważyła kontuzję Reagana. Samochód jechał w kierunku Białego Domu, a prezydent poczuł ciężar agenta na swoim ciele i ból w klatce piersiowej. „Myślę, że złamałeś żebro, a żebro przebiło moje płuco.” Natychmiast zakaszlał i splunął krwią. Następnie Barr podjął decyzję, która uratowała życie Reagana: nakazał kierowcy udać się do szpitala George Washington University Hospital. Tam uratowali mu życie.

John Hinckley Jr. (AFP)
John Hinckley Jr. (AFP)

Paranoja i ciekawość. W czasie ataku Reagana żaden prezydent Stanów Zjednoczonych wybrany w latach kończących się na zero nie opuścił Białego Domu żywy. William Harrison, wybrany w 1840 roku, zmarł na zapalenie płuc miesiąc po objęciu urzędu. Abraham Lincoln, wybrany w 1860 r., został zamordowany w swojej drugiej kadencji i wznowiony w 1864 r., pod koniec wojny secesyjnej. James Garfield, wybrany w 1880 r., został zastrzelony w lipcu 1881 r. i zmarł we wrześniu; W 1900 William McKinley wygrał wybory, został zastrzelony przez anarchistę 6 września 1901 i zmarł osiem dni później; Warren H. zmarł. Harding, który wygrał wybory w 1920 r. z zapaleniem płuc, a także miał problemy z sercem, 2 sierpnia 1923 r.; W 1940 Franklin Roosevelt został ponownie wybrany po raz trzeci z rzędu, aw 1944 został wybrany po raz czwarty: zmarł w kwietniu 1945; W 1960 roku John F. Kennedy wygrał wybory w listopadzie tego samego roku i został zamordowany w Dallas w listopadzie 1963 roku. Kolejnym prezydentem wybranym w roku zerowym był Reagan.

Do czasu strzelaniny w Waszyngtonie ambasada USA w Buenos Aires sugerowała dziennikarzom, którzy analizowali zwycięstwo wyborcze republikanów i pierwsze kroki Reagana w rządzie, nie mówiąc już o tych mitach, które złamał George Bushzostał wybrany w 2000 roku.

Zabójca Reagana nie wiedział nic o gangach, nekromancji i fetyszyzmie. Chciał, przynajmniej tak powiedział, zaimponować aktorce Jodie FosterCo widziałem niesamowite w filmie kierowca taksówkiwystępując razem Robert De Niro i wynos Martin Scorsese.

Jodie Foster w filmie Taksówkarz (Getty)
Jodie Foster w filmie Taksówkarz (Getty)

Aby zabić Reagana, wybrał pistolet Röm RG-14, kaliber 22, naładowany wybuchowymi pociskami Devastator zawierającymi niewielki ładunek azydku ołowiu, nieorganicznego związku bardziej wybuchowego niż inne azydki: chciał spowodować jak najwięcej szkód. Działać.

Jego pierwsza kula trafiła sekretarza prasowego Reagana w głowę, Jim Bradyktóry został trwale niepełnosprawny, aż do śmierci w dniu 4 sierpnia 2014 r. Drugi cios z powrotem Thomas Dellant, Policjant. trzeci przeleciał nad głową Reagana i wpadł przez okno budynku naprzeciwko hotelu; Czwarty cios trafił w klatkę piersiową agenta wywiadu Timothy McCarthyKto stanął przed kulami, by chronić Reagana. Piąta kula trafiła w jedną z szyb pancernych prawych tylnych drzwi prezydenckiego samochodu. Szósty i ostatni odbił się od samochodu i Reagan został uderzony w lewą pachę: prezydent podniósł rękę, by powitać lud. Kula trafiła w żebro i zatrzymała się w osłabionym odrzutem płucu, Dwa i pół centymetra od serca.

Pierwsza kula Hinckleya trafiła sekretarza prasowego Reagana, Jima Brady'ego, w głowę, pozostawiając go trwale ubezwłasnowolnionym aż do śmierci 4 sierpnia 2014 r. (AFP)
Pierwsza kula Hinckleya trafiła sekretarza prasowego Reagana, Jima Brady’ego, w głowę, pozostawiając go trwale ubezwłasnowolnionym aż do śmierci 4 sierpnia 2014 r. (AFP)

Lekarze z George Washington University Hospital zostali poinformowani, że trzy obrażenia Brady’ego pojawią się w głowie, a agenci Delahnty i McCarthy w plecy i klatkę piersiową. Ale nagle i wcześniej niż się spodziewali, zobaczyli prezydencki samochód z flagami wywieszonymi na boku. Stamtąd zszedł Reagan, zdecydowany stanąć na nogi. Lekarze widzieli go z bladymi, medycznymi oczami, nadciśnieniem, dyszeniem i potwornym bólem w klatce piersiowej: myśleli o zawale serca. Dopiero gdy się rozebrali, zobaczyli po lewej stronie półtoracentymetrowy otwór na kulę. Nie było włazu wyjściowego. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie ujawniło kawałek metalu po lewej stronie serca. Drugie zdjęcie rentgenowskie wykazało, że kula była nienaruszona. Dopiero gdy agent McCarthy przybył do szpitala, lekarze wiedzieli o tym Kula, która trafiła w prezydenta, była wybuchowa iz jakiegoś powodu nie wybuchła. cud.

Drugi cud, podsycany wiedzą medyczną, pozwolił na usunięcie kuli z ciała Reagana i przekazanie jej w ręce Secret Service. Zostaw rannych w moich rękach Józef GiordanoSzef zespołu urazowego w Szpitalu Uniwersyteckim Jerzego Waszyngtona. W dobrym nastroju Reagan zwrócił się do niego w drodze na salę operacyjną: „Mam nadzieję, że wszyscy są Republikanami”.Powiedz mu. Giordano, zagorzały liberalny Demokrata, odpowiedział: „Dzisiaj wszyscy jesteśmy republikanami, panie prezydencie”.

Dramatyczna sekwencja ataku na Reagana (Associated Press)
Dramatyczna sekwencja ataku na Reagana (Associated Press)

Hinckley, morderca, został pochowany pod górą tajnych agentów wywiadu, którzy, gdyby kiedykolwiek tam byli, w porę zapobiegliby zamachowi. Lee Harvey Oswalddomniemany zabójca John Kennedy w 1963 roku. Wiadomo było o nim, że był cichym chłopcem lub pochodził z Oklahomy. że dorastał w Dallas i uczęszczał na Texas Tech University; Że jego osobowość z nastolatka w młodego człowieka niewiele się zmieniła, zdystansowana, zdystansowana, milcząca, może skąpo wypowiedziana, nie ma o czym pisać w domu. Więc był zdenerwowany kierowca taksówki I Jodie Foster: Widziałam ten film nie mniej niż piętnaście razy. Wiele osób widziało już kilka razy kierowca taksówki Był pod wrażeniem, zdumiony, pochłonięty, zafascynowany, podziwiany lub zafascynowany filmem i jego bohaterką. Nikt nie zastrzelił prezydenta Stanów Zjednoczonych ani nikogo innego z powodu zdumienia jego oszałamiających widoków.

Z Reaganem na chirurgii, generał Aleksandra Haiga, Szef sztabu prezydenta chciał uspokoić społeczność i powiedział, że kieruje Białym Domem. Zapomniał, że w samolocie z Teksasu i szykującym się do lądowania w Waszyngtonie przyleciała już osoba odpowiedzialna: wiceprezydent George Bush. Haig, główna postać w ostatnich dniach Richard Nixon Jako prezydent w 1974 r. jego śmiałość kosztowała go życie polityczne. Rok później został mediatorem w sporze o Malwiny, jako prawa ręka Reagana, ale nie więcej.

Atak na Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra
Atak na Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra

Gdy życie Reagana zawisło na włosku, neokonserwatywna rewolucja rozpoczęta przez Reagana przy wsparciu brytyjskiego premiera była również zagrożona. Margaret Thatcher i jeden z Papież Juan Pablo II: Utworzyli trójkąt, który postawił sobie polityczne zadanie wyeliminowania komunizmu w Europie.

Pomysł uczynienia z Watykanu oryginalnej politycznej kotwicy nie był pomysłem Reagana. W 1962 roku, po kryzysie sowieckich rakiet nuklearnych na Kubie, wszystkie wycelowane w Stany Zjednoczone i po tych ekscytujących trzynastu dniach, w których świat stanął w obliczu groźby wojny atomowej, jak nigdy dotąd, jak nigdy wcześniej. Prezydent Rosji Władimir Putintrzeba powiedzieć, John F. Kennedy, Nikita Chruszczow i papież Jan XXIII Wymyślili „trójkąt pokojowy”, którego głównym celem jest przypadkowe uniknięcie niebezpieczeństw wojny atomowej, obsesji Kennedy’ego, porażki dyplomacji lub polityki. Juan XXIII zmarł w czerwcu 1963, Kennedy został zamordowany w listopadzie tego roku, a Chruszczow został odsunięty od władzy w 1964, właśnie za wycofanie rakiet z Kuby. Żegnaj trójkąt pokoju.

13 maja 1981, półtora miesiąca po ataku na Reagana, Jan Paweł II został zastrzelony na Placu Świętego Piotra przez tureckiego terrorystę Mehmeta Ali Agcę. Człowieka, który nie miał obsesji na punkcie żadnego filmu, a sekret swojego ataku uczynił płotem nie do przebycia. W ciągu kilku dni dwa filary Reagana Konserwatywnej Rewolucji walczyły o swoje życie: Reagan w powolnej rekonwalescencji w Białym Domu, Papież w Klinice Gemelli w Rzymie.

Jan Paweł II odwiedza Mehmeta Ali Agcę w więzieniu
Jan Paweł II odwiedza Mehmeta Ali Agcę w więzieniu

ten teorie spiskowe Gratulacje, wszystkie są retrospektywne i zawsze tak jest. Nie można było nie połączyć faktóws, a nie wskazywać na rzadką okoliczność, że dwie dekady bez zamachów i nagle dwie dekady w półtora miesiąca. 1 stycznia tego roku, dziewiętnaście dni przed tym, jak Reagan został prezydentem Stanów Zjednoczonych, Jan Paweł II został przyjęty w Watykanie. dlaczego valisa i dla jego rodziny. Wałęsa był założycielem w stoczni gdańskiej niezależnego związku zawodowego Solidarność o chrześcijańskich korzeniach w sowieckiej Polsce. Impulsem dla unii była prywatna wizyta Wałęsy u papieża Polaka. Dwa lata wcześniej Jan Paweł II, dziś patron Kościoła, odwiedził swoją ojczyznę i podczas mszy w Warszawie wygłosił krótkie przesłanie ewangelizacyjne: „Nie bój się”.

amerykański magazyn NEWSWEEK W wydaniu Tygodnia Ataku w Rzymie na okładce znalazł się wizerunek Papieża upadającego na lewy bok w „papomobile”, z gestem nieusuwalnego bólu i Jednowyrazowy tytuł, który łączył Watykan z Waszyngtonem: „Znowu” („znowu”).

Okładka Newsweeka
Okładka Newsweeka

Reagan i Juan Pablo doszli do siebie po odniesionych obrażeniach. Papież ma dramatyczną twardość w swoim życiu. Reagan, nie zaniedbując żartu: „Wszystko to kosztowało mnie najlepszy garnitur”, powiedział córce o kuli wystrzelonej przez Hinckleya. Obaj zobaczyli, że skutki ataków w jakiś sposób wpłynęły na ich zdrowie.

Hinckley, wówczas 25-letni, kiedy zaatakował Reagana, spędził trzydzieści pięć lat w szpitalu św. Elżbiety w stanie Waszyngton dla chorych psychicznie. Obecnie mieszka w Williamsburgu w Wirginii, 130 mil od Waszyngtonu. Ma 67 lat, a sąsiedzi twierdzą, że często karmi zdziczałe koty.

64-letni Agca miał 23 lata, kiedy zastrzelił papieża i spędził ponad dwadzieścia pięć lat we włoskich i tureckich więzieniach. W 2020 mieszkał na obrzeżach Stambułu. Sąsiedzi opisują go jako miłego faceta, który codziennie karmi uliczne psy i koty. „Czuję się jak papa zbłąkanych zwierząt w Stambule” – powiedział brytyjskiej gazecie. codzienna poczta.

Reagan zmarł 5 czerwca 2004 roku w Los Angeles w wieku 93 lat. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat.

Czytaj:

Katastrofa Three Mile Island, eksplozja nuklearna, która przeraziła Stany Zjednoczone i zapowiedziała katastrofę w Czarnobylu
Krwawa droga do władzy Władimira Putina: zrujnowane miasta, śmiertelne ratunki i tajemnicze zbrodnie

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.