Zgony i ataki w Gazie, aktualności i nie tylko

Zgony i ataki w Gazie, aktualności i nie tylko

Armia izraelska twierdzi, że posunie się naprzód wszędzie tam, gdzie znajdzie się Hamas. To podstawowe informacje, które powinieneś znać

Rzecznik IDF, admirał Daniel Hagari oświadczył, że siły izraelskie będą posuwać się naprzód wszędzie tam, gdzie obecny jest Hamas, łącznie z południową Gazą.

W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej dowodów na to, że atak naziemny w południowej części Strefy może być nieuchronny.

Izraelscy przywódcy ogłosili, że północna część Gazy, w tym miasto Gaza, znajduje się teraz pod izraelską kontrolą. Premier Izraela Benjamin Netanjahu po operacji wojskowej przekazał niewiele informacji na temat swojego planu dla Gazy.

Z drugiej strony w piątek do Gazy wpuszczono więcej paliwa, ponieważ sieci wodociągowe i kanalizacyjne są na skraju załamania, powiedział izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi. Brak paliwa przyczynił się także do pogorszenia fatalnej sytuacji w szpitalach, gdzie według lekarzy pacjenci zmarli na oddziałach intensywnej terapii, a operacje wstrzymywano z powodu braku prądu.

Gdzie indziej negocjatorzy pracują nad osiągnięciem porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników w Gazie. Według armii izraelskiej w ciągu ostatnich dwóch dni w Strip znaleziono zwłoki co najmniej dwóch zakładników.

Oto najważniejsza rzecz, którą powinieneś wiedzieć:

Najnowsze wydarzenia w szpitalach w Gazie: Według Ministerstwa Zdrowia palestyńskiego rządu w Ramallah, powołującego się na źródła medyczne w kontrolowanej przez Hamas enklawie, spośród 35 szpitali w Gazie 26 zostało zamkniętych z powodu zniszczeń spowodowanych bombardowaniami lub niedoborami paliwa. Lekarz w szpitalu powiedział Al Jazeerze, że większość pacjentów na oddziale intensywnej terapii szpitala Al-Shifa, podłączonych do respiratorów z powodu braku paliwa i tlenu, zmarła. Doktor Ahmed Mufid Al-Makhalati powiedział, że szpital, który jest największy w Gazie, boryka się z poważnymi niedoborami artykułów pierwszej potrzeby, w tym brakiem wody i prądu w głównych budynkach kompleksu.

Paliwo trafia do Gazy: Izraelska agencja rządowa poinformowała, że ​​w piątek dwie cysterny z paliwem wjechały do ​​Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah. Wiadomość ta pojawia się wkrótce po zatwierdzeniu przez izraelski gabinet obrony środka umożliwiającego regularne dostarczanie dostaw do oblężonego Strefy, po tygodniach nacisków ze strony urzędników amerykańskich i innych światowych przywódców. Według urzędnika Departamentu Stanu USA większość paliwa zostanie zrzucona do zbiornika w Rafah, gdzie zostanie wykorzystana przez ciężarówki agencji ONZ oraz do wsparcia systemów wodociągowych i sanitarnych, wywozu śmieci, piekarni i szpitali w południowej Gazie. Mniejsza część zostanie wykorzystana do zasilania generatorów telefonii komórkowej i Internetu. Część członków izraelskiego rządu skrytykowała już tę decyzję.

Ogranicz wodę pitną: Urzędnik ONZ ds. praw człowieka wezwał Izrael do zaprzestania używania wody jako „broni wojennej” w Gazie. Pedro Araujo Agudo, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka do bezpiecznej wody pitnej i urządzeń sanitarnych, powiedział, że w enklawie rośnie liczba susz i chorób przenoszonych przez wodę. Od wielu dni organizacje humanitarne, w tym Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich, podkreślają potrzebę paliwa do obsługi zakładów odsalania i pomp wodnych w Gazie. Według organizacji prawie 70% populacji Gazy pije obecnie „soloną i zanieczyszczoną” wodę.

Znaleźli ciała zakładników: Armia izraelska ogłosiła w piątek, że odnalazła ciało drugiego izraelskiego zakładnika z budynku w pobliżu szpitala Al-Shifa w mieście Gaza. Wcześniej armia izraelska ogłosiła w czwartek, że znalazła ciało Yehudit Weiss, 65-letniej Izraelki, które również znaleziono w pobliżu szpitala. Tymczasem w Internecie pojawiło się nowe wideo, które wydaje się pokazywać izraelskiego zakładnika przetrzymywanego w Gazie. Pojawiło się na kanale Telegramu Brygad Al-Kassam, wojskowego skrzydła ruchu Hamasu.
Wezwanie do działania: Izraelskie wojsko szacuje, że w Gazie przetrzymuje się 237 zakładników. Niektóre rodziny osób zaginionych i porwanych przez Hamas zorganizowały w piątek marsz z Tel Awiwu do Jerozolimy, żądając od rządu zapewnienia bezpiecznego powrotu zakładników. Biuro prasowe Watykanu poinformowało w piątek, że papież Franciszek zamierza spotkać się z krewnymi izraelskich i palestyńskich zakładników. Papież będzie przemawiał do tych grup oddzielnie, a Watykan stwierdził, że spotkania mają „czysto humanitarny charakter”.

Najnowsze osiągnięcia w negocjacjach w sprawie zakładników: Izrael, Hamas i Stany Zjednoczone pracują, przy mediacji Kataru, nad osiągnięciem porozumienia w sprawie szeregu punktów spornych dotyczących uwolnienia zakładników. Według izraelskich urzędników i trzeciego źródła zaznajomionego z toczącymi się negocjacjami Hamas zażądał, aby Izrael zaprzestał latania dronami zwiadowczymi nad Gazą w ramach żądania wstrzymania przez Izrael operacji wojskowych. Źródła wskazywały, że Izrael raczej nie zgodzi się na tę prośbę, ponieważ oznaczałoby to utratę śledzenia ruchów działaczy Hamasu, w tym wszelkich wysiłków mających na celu transfer zakładników do Gazy.

Żądania wyszukiwania: Według prokuratora MTK Karima Khana Republika Południowej Afryki, Bangladesz, Boliwia, Komory i Dżibuti zwróciły się do Międzynarodowego Trybunału Karnego z petycją o zbadanie, czy na terytoriach palestyńskich popełniono przestępstwa. Grupa niezależnych ekspertów ONZ ds. praw człowieka stwierdziła w czwartek, że działania Izraela w Gazie „sugerują, że miało miejsce ludobójstwo”. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło to oskarżenie, stwierdzając w oświadczeniu, że to Hamas „naraził mieszkańców Gazy na ryzyko”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *