Zmarł artysta plastyk Miguel von Dängel

Miguel von d'Angel
Wywiad

Wenezuelski artysta plastyk Miguel von D’Angel zmarł w niedzielę rano 25 lipca w Szpitalu Uniwersyteckim w Caracas.

Informacje zostały opublikowane przez innych artystów wizualnych w sieci społecznościowej Twitter. „Dzisiaj, 25 lipca 2021 r. o godzinie 1:35, w Hospital Clinico Universitario de Caracas zmarł nasz wielki przyjaciel i wenezuelski artysta Miguel von D’Angel. Pokój niech będzie nad jego szczątkami” – powiedziała artystka i ilustratorka Keila Holmquist.

Miguel von D’Angel, Narodowa Nagroda Sztuki, zmarł na starym łóżku, bez pościeli, w Szpitalu Uniwersyteckim, to jest dzisiejsza Wenezuela. Jednak ich chwała nie zostanie im odebrana” – ubolewała Corina Briceño, artystka wizualna i pedagog.

«Dzisiaj odszedł Miguel von Dängel, grafik i kultowy kolekcjoner. Spotkałem go w jego warsztacie w Petari, gdzie witał i przeprowadzał wywiady z wszystkimi zainteresowanymi jego odkryciem. Udało mi się zadedykować mu krótki film dokumentalny i zrozumieć jego metodę. Pokój niech będzie nad szczątkami nauczyciela ”- dedykowana profesorowi uniwersyteckiemu, krytykowi i dokumentalistowi Sergio Monsalve.

„Niestety jego śmierć i jego stan. Pamiętam go z bardzo wyjątkowym charakterem, ale ważne jest to, że jego wkład w sztukę pozostał” – napisał na Twitterze Omar Brito Montella, publicysta i grafik.

Von D’Angel urodził się w Bayreuth w Niemczech w 1946 roku. Wyemigrował wraz z rodzicami, polskim zoologiem Felixem von Dängel i Niemką Susan Hirtrich do Wenezueli w 1950 roku. Od tego czasu mieszka w Petari w stanie Miranda.

W rzeczywistości uważał się za najbardziej bittarańskiego w historii. „Jestem bardziej Petarinho niż Wenezuelczykiem. To związek oporu. Petari i pochodzący z Petariño, którzy byli marginalni z Caracas, byli wielokrotnie traktowani z pogardą, wcześniej byli „Monte i Culebra”; Dzisiaj zastraszanie i kule – powiedział w wywiadzie dla Tydzień ABC.

Betarinho ma tożsamość oporu w stosunku do miasta, co nie jest złe, ponieważ rewolucje mogą być również pozytywne. W Petari opracowaliśmy rodzaj zbroi, aby bronić naszych korzeni i naszej tożsamości w bardzo subtelny, ale bardzo specyficzny sposób. Znamy się nawet ze sposobu, w jaki rozmawiamy. Wyda mu się to dziwne, ale kiedy przybywa La Pastora, od razu wiemy, że nie jest z Petary.

Demokracja umiera, gdy panuje cenzura. Dziś możesz pomóc w utrzymaniu niezależnego dziennikarstwa za jedyne 3 dolary miesięcznie. Wnieś swój wkład i bądź częścią rozwiązania!


You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *