Zmieniają się wytyczne ludności tubylczej dla 48 kantonów w Totonicapán w Gwatemali

Zmieniają się wytyczne ludności tubylczej dla 48 kantonów w Totonicapán w Gwatemali

Wiceprezydent-elekt kraju Karen Herrera i zastępca Partii Ruchu Semela Roman Castellanos uczestniczyli w tym symbolicznym akcie, udając się jako epicentrum trzęsienia ziemi do centralnego parku miasta.

Przed zmianą kierunku zastępca zwycięzcy ostatnich wyborów Bernardo Arévalo podziękował za wsparcie Zarządu 48 Kantonów Totonicapán, który przewodził protestom przeciwko działaniom Ministerstwa Publicznego (MP). Od października ubiegłego roku.

Podobnie Herrera stwierdziła, że ​​czuje się podekscytowana i dumna z zaproszenia do pracy w departamencie, podkreślając organizowanie społeczności i oferując współpracę z nimi na rzecz rozwoju demokracji.

Dodał, że rok 2023 „z pewnością reprezentuje wielkie wyzwania i wielkie możliwości, a władze przodków zrobiły krok naprzód” – stwierdził.

Obecny wiceprezydent 48 kantonów Totonicapán, Basilio Boac, określił pracę wykonaną w ubiegłym roku jako żmudną i podkreślił, że „walka się nie kończy”.

Te prastare władze, stróże majątku ludowego i zasobów naturalnych, zostały ustalone pod koniec listopada w głosowaniu przedstawicieli gminy.

„Jestem bardzo wdzięczna za wolę ludzi i postaram się co do joty wypełnić to, co mi odpowiada” – powiedziała Zabetta po zgromadzeniu w tym czasie, które uznano za ważny i zaangażowany akt dziedzictwa kulturowego.

Przed chwilą w swoim przemówieniu inauguracyjnym zwrócił się do nowego rządu o zapewnienie dobrobytu i promowanie sprawiedliwego rozwoju w 22 prowincjach kraju. Z drugiej strony ujawniono także, że nowy burmistrz gminy Solola, Simeon Palax, otrzymał pałeczkę, tytuły własności gminnej, kopię Anales de los Kaqchikeles oraz klucze do siedziby, którą pozostał w swoim dom. rezerwacja.

Lokalny przywódca oznajmił, że mają wiele do zrobienia przy wytyczaniu granic, od zapewnienia im praw po nadzór nad rządem.

Poseł wywołał głęboki kryzys w tym narodzie śledztwami przeciwko Naczelnemu Sądowi Wyborczemu i Partii Semela, które opierały się na rzekomych nieprawidłowościach, a nawet sugerowały unieważnienie wyborów.

Różne partie lokalne zgodziły się potwierdzić, że manewry te mają charakter zamachu stanu, który ma uniemożliwić nowej administracji krajowej objęcie prezydentury 14 stycznia.

Władze tubylcze kontynuują protesty przed prokuratorem generalnym Gwatemali przez 92 kolejne dni w obronie demokracji i rezygnacji prokuratora generalnego Consuelo Porrasa.

JHA/CYNK

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *