Źródło AP: Rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę, która zaatakowała Ukrainę

Źródło AP: Rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę, która zaatakowała Ukrainę

Rosja zaatakowała we wtorek ukraińskie obiekty energetyczne intensywną salwą rakiet, uderzając w cele w całym kraju i powodując powszechne przerwy w dostawie prądu. Wyższy rangą urzędnik wywiadu USA powiedział, że rakiety trafiły w Polskę, członka NATO, zabijając dwie osoby.

Druga osoba potwierdziła Associated Press, że podejrzane rosyjskie rakiety uderzyły w miejsce w Polsce, około 24 km (15 mil) od granicy z Ukrainą.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson powiedziała na Twitterze, że agencja zapoznała się z raportami z Polski i współpracuje z polskim rządem, aby zebrać więcej informacji.

Ataki pozostawiły znaczną część Ukrainy bez prądu.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller nie potwierdził od razu tej informacji, ale powiedział, że wysocy urzędnicy spotykają się ze względu na „sytuację kryzysową”.

Polskie media podały, że we wtorek po południu dwie osoby zginęły w wyniku trafienia pocisku w obszar suszenia zboża w polskim mieście Przewodów, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Dotknięta została także sąsiednia Mołdawia. Według urzędnika zgłoszono powszechne przerwy w dostawie prądu po tym, jak ataki zniszczyły główną linię energetyczną zaopatrującą mały kraj.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja wystrzeliła co najmniej 85 rakiet, większość z nich w kierunku obiektów elektrycznych w kraju, powodując przerwy w dostawie prądu w wielu miastach.

„Działamy i wszystko odzyskamy. Wszystko odzyskamy” – obiecał prezydent.

Minister energetyki Herman Hałoszenko powiedział, że atak był „kolejną próbą zemsty terrorystów” po tym, jak Kreml poniósł niepowodzenia militarne i dyplomatyczne. Oskarżył Rosję o „próbę wyrządzenia jak największych szkód naszemu systemowi energetycznemu w przededniu zimy”.

Atak, w wyniku którego zginęła co najmniej jedna osoba w apartamentowcu w stolicy Kijowie, nastąpił po dniach euforii na Ukrainie wywołanej jednym z jej największych sukcesów militarnych: odbiciem południowego miasta Chersoń.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie skomentował wycofania się Chersoniu, odkąd jego żołnierze wycofali się w obliczu ukraińskiego ataku. Jednak oszałamiająca skala wtorkowych ataków mówi sama za siebie i wskazuje na wściekłość Kremla.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *