„Zrównoważony rozwój musi być całkowicie powiązany z biznesem”

„Zrównoważony rozwój musi być całkowicie powiązany z biznesem”

zeszłej dekady, Newris Ugruntowała swoją pozycję lidera we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych i transformacji technologicznej dla różnych branż, w tym usług finansowych, produkcji, energetyki, telekomunikacji i innych.

Firmie udało się wyróżnić między innymi dzięki skupieniu się na sztucznej inteligencji, Internecie rzeczy (IoT), analizie danych i chmurze, a także łączy doświadczenie w doradztwie strategicznym z tworzeniem oprogramowania i niestandardowymi rozwiązaniami technologicznymi.

Ponadto w ostatnich latach międzynarodowa firma skupiła się na tworzeniu rozwiązań technologicznych zwiększających efektywność energetyczną i zmniejszających ślad węglowy, towarzysząc firmom w wydobywaniu maksymalnej możliwej wartości z ich danych. O tym wszystkim mieliśmy okazję porozmawiać z Luisem Alvarez-Satore, prezesem Neoris EMEA. Oto co nam powiedział.

[MCPRO] Jaka jest równowaga między zeszłym rokiem dla Norrisa?

[Luis Álvarez Satorre] Prawda jest taka, że ​​jesteśmy bardzo zadowoleni z ubiegłorocznych wyników, ponieważ wybiliśmy się ponad rynek, a także zdobyliśmy nowych klientów, wygraliśmy kilka przetargów na ogólne zarządzanie i nadal rozwijaliśmy się w projektach i ludziach.

W pierwszym kwartale roku założyliśmy spółkę 100 nowych specjalistów Mamy około 150 stypendystów rozmieszczonych w całej Hiszpanii. Prawda jest taka, że ​​jesteśmy na dobrej drodze do dalszego rozwoju i zdobywania zaufania naszych klientów.

[MCPRO] Co sądzisz o wielkim trendzie technologicznym 2023 roku? O co proszą Cię Twoi klienci?

[Luis Álvarez Satorre] Myślę, że najbardziej interesującą rzeczą jest gniew lub emocje AI i to, co staramy się zrobić w tym zakresie z naszymi klientami.

Nazywamy to Augmented Intelligence i mamy już konkretne projekty wykorzystania narzędzi typu ChatGPT lub GPT-3 na wielu klientach jako rozwiązania wspomagające procesy biznesowe, centra obsługi telefonicznej i zainteresowań, a nawet w edukacji.

[MCPRO] Widzimy jednak, jak dalekie są od doskonałości te „inteligencje”, że mają „halucynacje” i że potrzebują ciągłego nadzoru ze strony firm, zanim wszystko powierzą AI…

[Luis Álvarez Satorre] Dla nas sztuczna inteligencja jest pomocą, a nie zamiennikiem. Uważamy, że pozwala uzyskać więcej informacji, filtrować je lub przeglądać szybciej, ale zawsze istnieje opinia eksperta.

Na przykład pisząc umowę kupna lub sprzedaży firmy, a nawet zajmując się tworzeniem oprogramowania, oczywiście będziesz cieszyć się większą szybkością, produktywnością i tak dalej. Ale w końcu musisz przetestować narzędzie, w ten sam sposób, w jaki możesz sprawdzić bezpieczeństwo rozwoju. W tym sensie mogą przyspieszyć niektóre procesy, ale nie zastąpią (na razie) przeglądu przez człowieka ani zdefiniowania strategii, która będzie za tym stała.

W naszym przypadku wykonujemy testy pod rozwój oprogramowania, jak wykonać określone integracje, na przykład na platformach chmurowych, lub w niektórych procesach wewnętrznych w naszym dziale prawnym. Naszym celem jest, abyśmy przed czerwcem tego roku mieli już kilka przypadków użycia, które moglibyśmy przekazać naszym klientom.

[MCPRO] W tej dziedzinie wielu ekspertów uważa, że ​​rozwój tego typu sztucznej inteligencji prawdopodobnie powinien zostać wstrzymany na pół roku (lub nawet dłużej). Co sądzisz o składaniu takich roszczeń?

[Luis Álvarez Satorre] To prawda, że ​​toczy się interesująca debata etyczna i wiele jeszcze musimy zrozumieć, zanim będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji.

Ponieważ myślę, że jest to zmiana prawie tak istotna, jak wtedy, gdy narodził się Internet, który był dosłownie rewolucją zmieniającą życie pod względem dostępu do informacji. Teraz zmienia się sposób przetwarzania danych i informacje o przetwarzaniu. Należy jednak pamiętać, że obecnie narzędzia takie jak ChatGPT nie są jeszcze w stanie same zrozumieć treści ani dokonać oceny ich treści, ale zamiast tego wykorzystują posiadane informacje do odtworzenia ludzkiego języka. Na razie nie zastępują naszej zdolności do myślenia czy przetwarzania emocji.

Oczywiście istnieje ryzyko, że podczas interpretacji danych stworzą nową narrację. To, że tak wiele danych pochodzących z wielu czujników i których firmy nie wiedzą zbyt dobrze, jak je interpretować, pozostaje w rękach systemów AI, które generują pewne narracje, które mogą być inne niż ja, gdybym mógł skutecznie przetwarzać te informacje inny sposób. Uważam, jak zawsze, że bardzo dobre narzędzie źle użyte może mieć nieprzewidziane konsekwencje.

[MCPRO] Wspominałeś kilka miesięcy temu, że prowadzisz rozmowy, aby zwiększyć swoją obecność w Europie poprzez przejęcia niektórych firm. Na jakim etapie jest ten proces?

[Luis Álvarez Satorre] Kontynuujemy ten proces z tą samą ambicją, prowadzimy ostatnio rozmowy z firmą w tych krajach (Wielka Brytania i Niemcy), które bardzo dobrze uzupełniają to, co robimy.

Pozyskaliśmy kilku paneuropejskich klientów, dla których utworzyliśmy centrum serwisowe w Hiszpanii do operacji w Polsce, Finlandii czy Belgii. Są też klienci, którzy proszą nas o utworzenie zespołów programistycznych i serwisowych w innych krajach europejskich. Dlatego jesteśmy zaangażowani w połączenie oparte na wzroście organicznym w różnych krajach europejskich, ze wzrostem nieorganicznym na niektórych priorytetowych rynkach, które bardzo dobrze uzupełniają to, co robimy.

[MCPRO] Optymalizacja kosztów staje się coraz ważniejsza w chmurze. Czy po początkowym entuzjazmie związanym z outsourcingiem prawie wszystkiego do chmury publicznej wiele firm uznało, że rachunek jest wyższy niż są skłonni zapłacić? Jak ważne są usługi FinOps?

[Luis Álvarez Satorre] Jest to usługa, którą świadczymy naszym klientom iw której bardzo dobrze współpracujemy z różnymi praktykantami przelewowymi. Niektóre z tych platform oferują ponad 300 różnych usług, więc nie zawsze łatwo jest wiedzieć, co kupić i jak z tego korzystać.

FinOps umożliwia firmom maksymalne wykorzystanie chmury. Hiperwspinacz uwielbia to, ponieważ klient przywiązuje do tego większą wagę i decyduje, za co płaci. Co jest dobre dla klienta, ponieważ ma on lepszą widoczność i wie, że płaci za rzeczy, z których korzysta. Mamy więc grupę certyfikowanych profesjonalistów, którzy pomagają klientom w tym procesie.

Pierwszą rzeczą, którą robimy w tym obszarze, jest identyfikacja potrzeb klienta, co zazwyczaj obejmuje przeniesienie w środowisko chmury hybrydowej. Następnie określamy, jakich usług naprawdę potrzebujesz i porównujemy je z istniejącą infrastrukturą. W większości przypadków umożliwiamy oszczędności od 10% do 20%.

[MCPRO] Inną kwestią, która wydaje się zyskiwać na znaczeniu w firmach, jest zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Jakie jest zapotrzebowanie w tej dziedzinie?

[Luis Álvarez Satorre] Uważamy, że zrównoważony rozwój powinien być całkowicie powiązany z biznesem. Nie tylko ze względu na kwestię zarządzania lub presję regulacyjną, co również jest ważne, ale dlatego, że firmy, które najlepiej zarządzają swoim zrównoważonym rozwojem, osiągają najlepsze wyniki.

Innymi słowy, oprócz wpływu tych polityk na środowisko istnieje również aspekt ekonomiczny, który zasługuje na uwzględnienie. Jeśli prowadzisz zrównoważoną firmę, być może źródła energii, z których korzystasz, pozwolą Ci zaoszczędzić dodatkowe koszty energii. Jeśli jesteś również zaangażowany w otoczenie, w którym działasz, Twoi klienci będą chętniej kupować Twoje produkty i usługi, a Tobie łatwiej będzie przyciągać talenty.

Myślę, że kilka lat temu otoczenie regulacyjne z pewnością mogło mieć większy wpływ w tym zakresie, ale pokazuje również, że zrównoważony rozwój jest częścią priorytetów biznesowych iw pewnym sensie strategicznego podejścia firmy.

W naszym przypadku pomagamy naszym klientom zmniejszyć wpływ na środowisko, a ich sposób pracy i przyciąganie talentów może skorzystać na tych standardach zrównoważonego rozwoju.

[MCPRO] Jakie realne znaczenie ma to dla klientów, jeśli chodzi o ułatwienie dostępu do nowych projektów?

[Luis Álvarez Satorre] Zaczyna się tak dziać, że wiele osób prosi Cię o jakiś certyfikat, pyta jaki masz plan ESG i jaki jest Twój wkład. Z drugiej strony w niektórych specyfikacjach zaczynają pojawiać się kwestie różnorodności jako kryteria, które należy wziąć pod uwagę.

Myślę jednak, że wciąż jesteśmy na wczesnym etapie włączania tego jako podstawowego kryterium decyzyjnego. Widzimy jednak również, że jeśli chodzi o inwestowanie, musisz również uwzględnić to, co robisz w ESG, ponieważ w zależności od wskaźników, które masz na temat różnych wskaźników KPI, inwestorom łatwiej przychodzić i inwestować w firmach, które okazują się bardziej zrównoważone.

[MCPRO] Niedawno rozmawiali z innym konsultantem i skomentowali, jak bardzo zaniepokojony jest brak talentów i ich niskie kwalifikacje w Hiszpanii, której groziło, że stanie się „Indami” Europy… Czy podzielasz tę wizję?

[Luis Álvarez Satorre] Myślę, że w Hiszpanii jest dużo talentów, chociaż myślę, że jest ich mniej niż potrzebuje nasz kraj jako taki. Z drugiej strony, w coraz większym stopniu stajemy się źródłem międzynarodowych talentów. Wiele osób lubi mieszkać w Hiszpanii i jest chętnych do pracy stąd dla firm w Europie Północnej, USA itp. To jest plus.

Wierzę również, że zarówno wykształcenie wyższe, jak i wysiłek włożony w staże pozwalają nam mieć fachowców, którzy opuszczają lub kończą studia z chęcią kontynuowania nauki. Nie mamy powodu, by czuć się źle z tym talentem, wręcz przeciwnie, jesteśmy innowacyjni, mamy dobrą wiedzę technologiczną i jesteśmy elastyczni.

Mamy również nasz program „Impulsando Talento”, który pozwala nam integrować talenty, jeśli chcesz, z mniejszej części organizacji, a także ułatwia im akceptację wartości firmy mniej, poznanie najlepszych metodologii i technologii, które ty masz.

Z jednej strony uważamy, że zapotrzebowanie na fachowców wciąż rośnie, a jednocześnie, gdy awansujesz na wyższe stanowiska, coraz trudniej i drożej jest znaleźć ludzi, których chcesz zatrudnić. Dlatego stawiamy na mieszankę, która obejmuje przyciąganie doświadczonych talentów i mniej doświadczonych talentów, z których korzystamy na treningach.

[MCPRO] Jak widzicie sytuację po pandemii? Myślisz, że zniknęła? Czy jakakolwiek niepewność, która istnieje, jeśli chodzi o inwestowanie, została złagodzona?

[Luis Álvarez Satorre] Żyjemy obecnie w stanie pewnych wahań, które mogą być większe niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Zawsze mówiono, że gdy na rynkach panuje niepewność, to najgorszy czas na podejmowanie decyzji.

Są oczywiście firmy, które znacznie zwiększyły zużycie zasobów podczas pandemii, a teraz redukują niektóre z tych inwestycji, jak na przykład słynne zwolnienia pracowników, które obserwujemy w niektórych firmach, zwłaszcza w USA.

Ale myślę, że w Hiszpanii jesteśmy z tym trochę skonfliktowani, rośniemy w zasobach. Wielu naszych klientów kontynuuje modernizację swoich platform, aby rozwijać się w chmurze i kontynuować proces cyfrowej transformacji, ponieważ ich klienci stają się coraz bardziej cyfrowi. Wewnętrznie mają więcej czujników i współpracują ze światem IoT. Muszą lepiej się chronić, więc część dotycząca bezpieczeństwa cybernetycznego jest również obszarem inwestycji.

Trend, który obserwujemy, jest taki, że będzie nadal inwestować. Obszarem, w którym zobaczymy większe inwestycje, będzie prawdopodobnie zdolność do wydobywania maksymalnej wartości. Jeśli dane są „nową ropą”, my będziemy rafinerią, której potrzebujesz. Pomożemy firmom wydobyć z tej ropy maksymalną wartość, mieć produkty pochodne i mieć wartość różnicową.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *