Związki na całym świecie wysyłają wiadomości wsparcia do • pracowników

Płomienie, które pochłonęły 4 z 8 bunkrów w bazie supertankowców w Matanzas, wywołały reakcję solidarności na wielką skalę.

Komitet Antyterrorystyczny otrzymał dziesiątki listów od zaprzyjaźnionych organizacji z kondolencjami i propozycjami pomocy. Ogromna większość poparła również wiarę, że Kuba może iść naprzód, tak jak robiła to przez ponad 60 lat nieludzkiego embarga Stanów Zjednoczonych.

Chilijska Narodowa Federacja Pracowników Budownictwa, Drewna i Materiałów Budowlanych wyraziła się w ten sposób. Front Kontynentalny Organizacji Wspólnotowych z Meksyku; federacja związkowa z Hiszpanii; Narodowe Centrum Badań Związków Zawodowych – OSW; Autonomiczne Centrum Robotników Haitańskich; oraz Krajowe Centrum Pracowników w Panamie.

Od Związku Pracowników Naftowych (OWTU) na wyspie Trynidad (Trynidad i Tobago) otrzymano wiadomość, w której przyznano, że „jako naród Karaibów nadal borykamy się z wieloma klęskami żywiołowymi”, które poważnie wpływają na małe i wrażliwe gospodarki Stany Zjednoczone. Katastrofy te potęguje kryzys klimatyczny, zaostrzony przez kapitalistyczny model gospodarczy.

Związkowcy z OWTU zauważyli, że Kubańczycy ryzykowali życiem w krytycznym momencie Eboli i Covid-19, aby służyć wielu ludziom z różnych części świata, nie pytając ich o wyznanie, rasę czy stanowisko polityczne. Ponadto skrytykowali imperialistyczną blokadę i sankcje wobec Kuby, które w tych okolicznościach tylko podsycały płomienie, które zostały wzniecone w Matanzas.

Narodowa Federacja Kopalń i Energii Generalnej Konfederacji Pracy (FNME-CGT) we Francji wysłała kondolencje do krewnych ofiar, uznając wagę powiązań między jej organizacją a Federacją Narodową. Od pracowników energetycznych i górników (SNTEM):

„W imieniu Federacji chciałbym okazać Wam całą naszą solidarność w obliczu tej strasznej gehenny. Możecie liczyć na to, że organizacje związkowe CGT nadal będą Wam pomagać wszelkimi dostępnymi nam środkami. Przyjęli drodzy bracia i siostry, wsparcie wszystkich związków FNME-CGT”, potwierdza przesłanie.

Z Prowincjonalnej Konfederacji Pracowników Manabi (Ekwador): „Ziemia gorliwa i niesforna, nasza solidarność z braćmi Matanzas i Kuby”; związek pracowników Salwadorskiego Instytutu Zabezpieczenia Społecznego; Krajowa Konfederacja Pracowników Funduszy i Ubezpieczeń Społecznych (UNDECA) Kostaryki; I koordynowane przez WFTU Ameryki Środkowej i Karaibów, nadeszły wiadomości wyrażające głęboki ból spowodowany tragedią na Kubie i wzywające organizacje w regionie i na świecie do „przyłączenia się w aktywnej solidarności”, co przekłada się na zbieranie i wysyłanie zapasów i zasobów ofiarom i mieszkańcom Matanzas.

Stary przywódca klasowo zorientowanego międzynarodowego ruchu robotniczego i przyjaciel Kuby, Grek George Mavrikos, wyjaśnił, że „w czasach, gdy blokada energetyczna jest taktyczną opcją światowego imperializmu, istotne jest, aby związki i pracownicy wszystkich zintensyfikowali się”. walka o zakończenie blokady i sankcje karne nałożone przez imperializm na Kubę, w celu złamania heroicznego oporu narodu kubańskiego”.

Stanowisko to poparła również Cypryjska Federacja Pracy, która wysłała list, w którym przyznała, że ​​„okoliczności wymuszają zintensyfikowanie walki o zakończenie karnego embarga nałożonego przez Stany Zjednoczone w celu złamania heroicznego oporu narodu kubańskiego. nie sam.

Przyjaciele Kraju Basków w Hiszpanii, w imieniu Federacji LAB, dali jasno do zrozumienia, że ​​będą nadal „walczyć we wszystkich regionach, w których mamy bronić owoców rewolucji kubańskiej i przywrócić całą solidarność okazywaną przez mieszkańców Kuby. Zasiali je na całym świecie”.

Narodowy Związek Pracowników Edukacji, Zdrowia i Pokrewnych (NEHAWU) Republiki Południowej Afryki uznał, że podstawową przyczyną nieszczęśliwego wypadku w bazie supertankowców w Matanzas jest wroga polityka Stanów Zjednoczonych od ponad 60 lat.

„Wszyscy wiemy, że embargo USA pozbawia Kubę możliwości handlu i pozyskiwania bardzo potrzebnego sprzętu technicznego wśród wielu niezbędnych dostaw, szczególnie w dążeniu do poprawy kubańskiej infrastruktury” – zauważa NEHAWU. incydenty są spowodowane katastrofalną polityką embarga finansowego, gospodarczego i handlowego, która trwa od ponad 60 lat.Ponawiamy wezwanie do zniesienia embarga karnego na Kubę.

W liście, który wysłali do komitetu przeciwpożarowego, stwierdzili również, że „zwrócili się do rządu RPA o pilne wsparcie ludności Kuby za pomocą środków medycznych i środków przeciwpożarowych, w tym innych materiałów, a także wsparcia finansowego. Żaden kraj nie ma złożyli ofiary w wyzwoleniu większej RPA”. Spośród ofiar ludu Kuby, wśród kilku innych, ich patrioci oddali życie za wyzwolenie RPA spod jarzma kolonialnego apartheidu.

Zauważyli, że „Matanzas było miejscem ostatniego kongresu Komunistycznej Partii Republiki Południowej Afryki na wygnaniu” i że w tej prowincji studiowali i nadal studiują „wielu południowoafrykańskich studentów o ograniczonych zasobach, którzy są przeszkoleni jako lekarze i inżynierowie do pracować w najtrudniejszych obszarach wiejskich naszego kraju. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby solidarnie i internacjonalistycznie wspierać naród kubański pośród tej tragedii.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.