Zwiększona kolonizacja izraelska na okupowanych terytoriach palestyńskich

aumenta-colonizacion-israeli-en-territorios-palestinos-ocupados

Choć sojusz obiecywał utrzymanie status quo w kwestiach związanych z okupacją, rok później nie tylko kontynuował strategie byłego skrajnie prawicowego premiera Benjamina Netanjahu, ale także je pogłębiał, co skrytykowała organizacja założona przez była armia izraelska.

W tym okresie Władza Wykonawcza ogłosiła plany budowy 7292 domów na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, w porównaniu do średniej rocznej 5784 domów w czasach Netanjahu w latach 2012-2020, potwierdził w raporcie na ten temat.

Podkreślił, że pod mandatem Bennetta rozpoczęto budowę 1488 mieszkań, czyli o 62 procent więcej niż średnia lat urzędowania Netanjahu.

Peace Now ostrzega od czerwca 2021 r. przed serią śmiercionośnych planów strategicznych, które szkodzą rozwojowi i ciągłości terytorialnej przyszłego państwa palestyńskiego.

Fundacja wymieniła między innymi nową osadę Atarot zlokalizowaną na starym lotnisku Qalandia, tzw. korytarz E1 oraz rozbudowę parku narodowego wokół Starego Miasta w Jerozolimie.

Projekt E1 to obszar o powierzchni około 12 kilometrów kwadratowych położony pomiędzy Wschodnią Jerozolimą, obszarem okupowanym przez Izrael od 1967 roku, a żydowskim osiedlem Ma’ale Adumim.

Od lat 90. istniały plany rozwinięcia takiego pomysłu, ale ze względu na znaczący międzynarodowy sprzeciw został on zatwierdzony dopiero w 2012 r., kiedy Netanjahu dał zielone światło, a następnie został wstrzymany do czasu ponownego przedstawienia go przez Bennetta.

Ruch Peace Now potępił utworzenie sześciu nowych nielegalnych placówek w czasach tego rządu, zalążka przyszłych osiedli żydowskich na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Chociaż wszystkie z nich są uważane za nielegalne przez społeczność międzynarodową i wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, Izrael rozróżnia te autoryzowane i nieautoryzowane.

Bennett, znany ze swojej pro-usiedleńczej postawy, był bliskim sojusznikiem skrajnie prawicowego kolegi Netanjahu, zanim zerwał z nim i utworzył koalicję składającą się z partii lewicowych i islamistycznych.

Jednak w obliczu poważnego kryzysu wewnętrznego koalicja rządząca przedstawiła projekt ustawy o rozwiązaniu Knesetu (parlamentu), a tym samym wezwała do nowych wyborów powszechnych.

samochód / rob

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.