Zwiększone groźby wobec amerykańskich polityków

Zwiększone groźby wobec amerykańskich polityków

Kopuła Kapitolu w Waszyngtonie. Plik graficzny.

Seria brutalnych gróźb pod adresem członków Kongresu USA budzi obawy o bezpieczeństwo niektórych polityków w coraz bardziej spolaryzowanym środowisku narodowym.

Jeden niedawny incydent miał miejsce niecały tydzień temu, kiedy mężczyzna został aresztowany za rzekome grożenie śmiercią przedstawicielki Pramili Jayapal (Demokrata z Waszyngtonu), która przewodzi postępowemu blokowi w Kongresie.

Według organów ścigania funkcjonariusze odkryli podejrzanego na ulicy przed domem Jayapala w Seattle w nocy 9 lipca, z pistoletem za pasem.

Sąsiad powiedział policji, że słyszał, jak mężczyzna krzyczał: „Wracaj do Indii, zabiję cię” i widział, jak jego samochód przejeżdża obok domu Jayapala około trzech razy, krzycząc przekleństwa, według akt sądowych.

Seattle Times poinformował, że 48-letni podejrzany został zwolniony w środę po tym, jak policja nie udowodniła rzekomego zastraszania.

Na początku tego miesiąca przedstawiciel Adam Kinzinger III, jeden z dwóch republikanów zasiadających w Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów do zbadania ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 r., podzielił się otrzymanymi wiadomościami i groźbami w poczcie głosowej.

„Mam nadzieję, że umrzesz jak najszybciej naturalnie” – czytamy w jednym z próśb.

Inni mówili: „W ten weekend będziemy demonstrować przed twoim domem. Wiemy, kim jest twoja rodzina i dogonimy cię” oraz „Weźmiemy twoją żonę, zabierzemy twoje dzieci”.

Szturm na Kapitol, tutaj uważany za próbę zamachu stanu, przypomina obywatelom, że kraj nie jest odporny na przemoc polityczną, która jest stosunkowo powszechna w niektórych częściach świata, według The Hill.

Na swoim koncie na Twitterze Kinzinger zamieścił nagranie wideo kompilujące przerażające wiadomości i napisał, że zagrożenie przemocą polityczną gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, „ale ciemność osiągnęła nowy poziom”.

Deputowana Mary Jay Scanlon (D-Pa.) przypisała ten trend nie tylko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który był znany z promowania przemocy na wiecach i nadal rozpowszechniał kłamstwa na temat wyborów, które przegrał w 2020 roku.

Łączy również ten trend z Republikanami w Kongresie, którzy nadal bronią byłego prezydenta i jego działań w buncie z 6 stycznia zeszłego roku.

„W dzisiejszych czasach wszyscy otrzymują groźby, a to pogarsza fakt, że niektórzy z naszych członków nie potępiają przemocy politycznej, zwłaszcza gdy jest ona wymierzona w Kapitol, wiceprezydenta i przewodniczącego Izby”, ostrzegł Scanlon.

„Właśnie przyjechałem w 2018 roku, a groźby zawsze dotyczyły byłego prezydenta” – dodał.

„Z pewnością widzieliśmy zaostrzenie debaty publicznej, chęć wysuwania bezpodstawnych oskarżeń, które Trump popierał” – powiedział, komentując, że był to model zachowania, który były prezydent dał jako (zły) przykład dla kraju.

Amerykańskie agencje rządowe wydają się coraz bardziej zaniepokojone rosnącym niebezpieczeństwem wrogości politycznej w Stanach Zjednoczonych, a także międzynarodowym wymiarem problemu.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegł w czerwcowym doradztwie dotyczącym terroryzmu, że szeroki zakres kontrowersyjnych kwestii, od aborcji po granicę (imigrację), może motywować osoby, które mogą używać przemocy do wyrażania swojego niezadowolenia.

(z informacją z PL)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.