Covid będzie nas prześladował przez długi czas

Covid będzie nas prześladował przez długi czas

Dr Peter Hotez, który współprzewodniczy Komisji Lancet na COVID-19 Grupa Robocza ds. Szczepionek i Terapii, rozmawia z szeryfem M w Kownie o kolejnym etapie rozwoju szczepionek przeciwko Covid-19, wyjaśnia, dlaczego heterogeniczne dawki przypominające zapewnią „trwałą i trwałą ochronę”, mówi decyzja rządu indyjskiego o „kontynuowaniu programu przypominającego z mędrca siła” i szczegółowo opisuje długoterminowe wyzwania Covid i drogi przed nami.

🗞️. Subskrybuj teraz: uzyskaj Express Premium, aby uzyskać dostęp do najlepszych raportów i analiz wyborczych 🗞️.

Dlaczego HotezHotez jest uznanym na całym świecie lekarzem i naukowcem, który jest jednym z najbardziej zaufanych głosów w opracowywaniu szczepionek. Biolog z Hyderabadu Corbifaxktóry jest podawany dzieciom w wieku 12-14 lat w Indiach, został opracowany we współpracy z zespołem naukowców pod kierownictwem dr Hoteza z Centrum Rozwoju Szczepionek w Szpitalu Dziecięcym w Teksasie i Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie.

Opracowano szczepionki przeciwko Covid-19, aby zapobiegać ciężkim chorobom i śmierci. Następnie, czy zobaczymy szczepionki, które powstrzymują transmisję lub zapobiegają bezobjawowym infekcjom?

Pierwotnym sposobem zaprojektowania tych szczepionek było powstrzymanie choroby objawowej. Czyli nie tylko ciężka choroba i hospitalizacja. Oczywiście chcesz temu zapobiec, ale chcesz również zatrzymać wszystkie infekcje objawowe i wizyty w izbie przyjęć. Myślę, że to bardzo ważne. Powodem tego jest to, że teraz dowiadujemy się o konsekwencjach Długiego Covid-19 – takich jak pogorszenie neurologiczne. To będzie prześladować Indie i Stany Zjednoczone. Mamy prawo domagać się wyższej skuteczności tych szczepionek, poza ochroną przed hospitalizacją i śmiertelnością. Oczywiście to nadal jest priorytetem. Ale myślę, że te szczepionki mogą zdziałać więcej, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio wzmocnione i zmienione… (będzie to również zależeć od) tego, w jaki sposób używamy heterogenicznych wzmacniaczy, ponieważ wierzę, że zapewnią one trwałą i trwałą ochronę.

W centrum szczepień Covi-19 w New Delhi w sobotę 4 kwietnia 2022 r.

mieliśmy zmienna delta powodując poważne objawy. Teraz mamy OmikronaJest mniej dotkliwy, ale wysoce przenośny. Istnieje możliwość pojawienia się innego wariantu Covid-19 w przyszłości. Jak opracować pojedynczą szczepionkę przeciwko Covid-19, która może chronić przed wszystkimi wariantami? Czy jest to naukowo możliwe?

Wygląda na to, że uodparniasz i wzmacniasz szczepionką przeciwko oryginalnej linii, w rzeczywistości całkiem dobrze radzi sobie z Omicronem – ale wymaga sporej dawki przypominającej. Myślę, że problem tkwi w miejscu takim jak Indie, gdzie Covishield jest szeroko stosowany… Nie jestem pewien, czy te szczepionki same w sobie byłyby tak silne, jak byłyby z dodatkowym zastrzykiem. A Corbevax prawdopodobnie to wspomaga i naprawdę pomaga zwalczać nowe niepokojące warianty. To jest coś, na co obecnie przygląda się Biological E wraz z indyjskim regulatorem: potencjał Corbevaxu do zastosowania nie tylko jako samodzielnej szczepionki dla dzieci i młodzieży, ale także jako potencjalnego wzmacniacza dla dorosłych.

Myślę, że rząd Indii agresywnie realizuje program fortyfikacyjny, nie tylko z Corbevax, ale także z innymi, aby naprawdę przyjrzeć się optymalnej formule. Myślę, że jest to rozsądne, ponieważ może to być najlepsze zabezpieczenie przed nowym rodzajem lęku, który może się pojawić. Myślę, że możliwe, że Omicron i jego podwarianty jak BA2 niedługo pojawią się w lusterku wstecznym i pytanie co dalej? I nie sądzę, żeby ktokolwiek mógł się tego spodziewać. Drogą do zrobienia byłoby skupienie się na zwiększeniu ochrony poprzez wzmocnienie.

Dr Peter J. Hotez. (Źródło obrazu: Bayer College of Medicine)

Jaka jest opinia środowiska naukowego na temat dawek stymulujących? Czy powinien być przyznany tylko grupom priorytetowym, czy powinien być uogólniony na wszystkich?

Przede wszystkim, w trosce o pełne ujawnienie, w środowisku naukowym nie ma konsensusu. Nie chcę udawać, że reprezentuję w tej sprawie całą społeczność naukową. Moja osobista opinia: jestem za hojniejszym wsparciem i zwiększeniem całej populacji, w tym nastolatków. W rzeczywistości tutaj, w Stanach, firma Pfizer złożyła właśnie wniosek o dawkę przypominającą dla dzieci w wieku 5-11 lat. Popieram to. Oto dlaczego: Kiedy podajesz dwie pierwsze dawki tak blisko siebie, prawie konieczne jest wykonanie trzeciego szczepienia kilka miesięcy później. Tak działa większość szczepionek. Nawet jeśli spojrzysz na większość naszych szczepionek w dzieciństwie, to co robimy, to seria szczepień początkowych, czekamy od sześciu miesięcy do roku, a następnie zwiększamy tempo. Myślę, że powinniśmy się spodziewać, że szczepionki przeciwko Covid-19 będą prawdopodobnie musiały być zgodne z tymi samymi instrukcjami gry. Więc zwykle znajduję się na drugim końcu obrony wzmocnień. Mówię to, ponieważ koledzy wskazują na dowody, że nawet bez dawki przypominającej masz dobrą ochronę przed ciężką chorobą i hospitalizacją. Oni mają rację. Ale znowu wracamy do celu szczepień. Myślę, że możemy zrobić lepiej. Myślę, że jeśli mamy możliwość powstrzymania wizyt na izbie przyjęć i powstrzymania przedłużającego się Covid-19, musimy to wykorzystać.

Czy widziałeś, jak ludzie, którzy otrzymali boostery, są mniej skłonni do zarażenia Covid-19 przez długi czas? Czy są na to dowody naukowe?

Zaczeliśmy. Ciekawe, że zadałeś to pytanie. Obecnie pracuję nad rękopisem, częścią naszego Komitetu Lancetowego ds. Covid-19, aby przyjrzeć się długoletniej literaturze szczepień przeciwko Covid-19. Osoby te, które zostały zaszczepione i wzmocnione, wydają się być mniej podatne na zarażenie się przedłużonym wirusem Covid-19. To kolejny bardzo ważny powód, dla którego myślę, że chcemy ulepszyć strategię szczepień. Ponieważ myślę, że będzie to ogromny podatek na nasze zdrowie psychiczne i ogólnie na nasz system opieki zdrowotnej. Będziemy mieli całe pokolenie osób, które prawdopodobnie będą cierpieć na degenerację mózgu, upośledzenie funkcji poznawczych, nietolerancję ćwiczeń… To będzie kolejna, która będzie nas prześladować. Jeśli możemy zaszczepić się, aby temu zapobiec, myślę, że warto spróbować.

Pracownicy medyczni czekają na ludzi w tymczasowym centrum testowym COVID-19 w Seulu w Korei Południowej, piątek, 15 kwietnia 2022 r. (AP)

Czy istnieją dowody naukowe wskazujące, że boostery pomagają zapobiegać przedłużającemu się Covid-19?

Tak. Ale jest tak silny, jak byśmy tego chcieli. Mamy cztery i pięć artykułów naukowych na ten temat. Wszystko przechyla się w tym kierunku. Taki jest teraz stan. Z definicji, rozwój Covida zajmuje dużo czasu. Nadal jesteśmy w początkowej fazie pandemii, a gazety napływają. Ale to będzie trend.

Czy uważasz, że heterogeniczne wzmocnienie jest lepsze? Czy osoba wykonująca zdjęcia Kofishield powinna wybrać inny booster?

To zależy. Może występować cecha heterogenicznego wzmacniacza (dawka przypominająca, która nie pasuje do pierwotnego szczepienia). Widzieliśmy niektóre z tego w Stanach. Weźmiemy pod uwagę dane heterogenicznych wzmocnień dla Covishield lub Covaccini zobacz, czy nastąpiła poprawa. Te dane są bardzo ważne; Nie tylko dla Indii, ale dla świata. Problem polega na tym, że zostało to zrobione globalnie w tak gorący sposób. Chciałbym nawet zobaczyć Corbevax dla szczepionek mRNA. Zasadniczo uważam, że mogą istnieć pewne niejednorodne (wzmocnienia) zalety. Zobaczmy, co pokazują dane.

Twoje laboratorium opracowuje szczepionki przeciwko koronawirusom od prawie dekady. W jaki sposób pomogło to w opracowaniu szczepionki przeciwko Covid-19?

Cóż, to bardzo ciekawa historia. Nasza grupa pracuje przede wszystkim nad opracowaniem szczepionek na zaniedbane choroby ubóstwa. Chcielibyśmy powiedzieć, że produkujemy szczepionki, których wielkie firmy farmaceutyczne nie zadały sobie trudu, ponieważ nie ma na nich żadnego zwrotu finansowego. Platforma, z której korzystaliśmy, istniała już wśród producentów szczepionek w krajach o niskich i średnich dochodach. Każdy z nich wytwarza własną szczepionkę z rekombinowanego białka wirusowego zapalenia wątroby typu B, które powstaje w wyniku fermentacji mikrobiologicznej i drożdży. Jest to proces wegański, tani i możesz zrobić bardzo skuteczną szczepionkę. Więc przyjęliśmy tę technologię. Kiedy już wyprodukujemy szczepionki, transfer technologii będzie łatwiejszy do połączenia ich z już istniejącym systemem. To właśnie robiliśmy w przypadku chorób pasożytniczych. Potem około 10 lat temu zaczęliśmy to robić dla Korona wirus Szczepionka SARS, która pojawiła się w 2002 roku. I była bardzo skuteczna. Kiedy więc pojawiła się passa Covid-19, sensowne było stwierdzenie, że to właśnie robimy. Wydaje się, że działa dobrze z SARS, powinien dobrze działać z Covid-19. Właściwie to zrobiłem.

Funkcjonariusze policji w kombinezonach ochronnych stoją obok pojazdu poruszającego ogrodzeniem, gdy mieszkańcy protestują przeciwko przekształcaniu sąsiednich kompleksów mieszkalnych w miejsca izolacji dla choroby koronawirusowej (COVID-19) w Pudong w Szanghaju w Chinach. (Reuters)

Czy są jakieś inne konkretne szczepionki, nad którymi pracujesz, które mogą wkrótce ujrzeć światło dzienne?

To, co powiedzieliśmy indyjskim producentom szczepionek, to to, że jeśli jest jakaś szczepionka, którą jesteś zainteresowany i myślisz, że może współpracować z technologią, w której kształtowaniu jesteśmy dobrzy, bardzo chcielibyśmy współpracować. Dlatego bardzo zależy nam na zbadaniu innych szczepionek, które mogą później obejmować również uniwersalną szczepionkę na koronawirusa. Nawet po przejrzeniu tych wielu zmiennych – teraz zobaczyliśmy SARS w 2002 r., MERS w 2012 r., teraz Covid-19 – możemy spojrzeć na Covid 26 lub Covid-32. Jak się przed tym zabezpieczyć i stworzyć uniwersalną szczepionkę na koronawirusa? Rozmawiamy więc z Biological E, aby pomóc im również w tej koncepcji.

Trwa wstępna debata naukowa na temat opracowania uniwersalnej szczepionki przeciwko koronawirusom. Jakie są wyzwania związane z opracowaniem takiej szczepionki?

Są dwa wyzwania. Po pierwsze, trudno jest przewidzieć dokładną sekwencję kolejnego wirusa, który się pojawi. Potrzebujesz czegoś, co zapewni szeroką ochronę przed wariantem, o którym prawdopodobnie w tej chwili nawet nie wiemy, że istnieje. Więc to jest zawsze problem. Ale są na to sposoby. Uważamy, na przykład, że łącząc nasze różne szczepionki na koronawirusa, można sprawić, że zjawisko to rozprzestrzeni się w epitopie, co oznacza, że ​​można stworzyć szczepionkę, która przewyższa sumę jej części pod względem zapewniania równoważnej ochrony na dużą skalę. Z drugiej strony, jaka jest najlepsza technika do tego? Odporni ludzie czują, że ich platforma ma zalety. Po raz kolejny czujemy, że infrastruktura jest już gotowa, aby wyprodukować szczepionkę przy użyciu technologii białek rekombinowanych poprzez fermentację drożdży – też naciskajmy tak mocno, jak tylko możemy.

* Następnie mamy dr M V Padma Srivastava, szefa Centrum Neuronauki, AIIMS on Long Covid: Understanding Neurological Effects.

Wyślij swoje pytania na adres [email protected]

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.