Dlaczego koty wściekają się na kocimiętkę?

Dlaczego koty wściekają się na kocimiętkę?

Kiedy twój koci przyjaciel ociera się, toczy, żuje i liże liście kocimiętki, nie chodzi tylko o przezabawny dżin, który wychowujesz Charakterystyka odurzającej rośliny. To zachowanie powoduje uwalnianie pewnych związków, które mogą chronić koty przed nieznośnymi komarami, według nowych Szukaj z Japonii.

Związki zwane irydoidami w liściach kocimiętki (Nepeta cataria) i srebrzystej winorośli (Actinidia polygama) działają jak repelenty owadów, ponieważ są uwalniane, gdy koty pocierają swoje ciała liśćmi, Ten sam zespół znalazł to w badaniu opublikowanym w zeszłym roku.

Kocimiętka, zwana czasem miętą pieprzową i srebrzystą winorośl to kwitnące rośliny o aromatycznych liściach, które rosną w wielu miejscach na świecie. Suszone liście kocimiętki i srebrnych winogron są również wykorzystywane w zabawkach dla kotów.

grupy w przeciwnym razie Badania wykazały, że sposób, w jaki koty liżą i żują liście, powoduje uwolnienie 10 razy większej ilości tych związków, a uszkodzenie liści sprawia, że ​​właściwości odstraszające owady są bardziej skuteczne.

Z pomocą 16 kotów naukowcy porównali reakcje kotów na zdrowe liście winogron srebrnych, pozostawiając zespół pomarszczony i rozdarty rękoma. Koty od dawna wykazują zainteresowanie interakcjami z uszkodzonymi liśćmi zdrowych liści.

Następnie, aby sprawdzić, czy koty reagują specyficznie na irydoid, kotom podawano naczynia zawierające czysty nepetalakton i nepetalaktol – dwa główne aktywne związki, odpowiednio, kocimiętki i srebrzystej winorośli.

Masao Miyazaki, profesor Katedra Biochemii i Nauk o Żywności na Uniwersytecie Iwate w Japonii w komunikacie prasowym. „Liżą chemikalia na plastikowej płytce, pocierają płytkę i toczą się po niej”.

Kot biorący udział w badaniu toczy się po liściach srebrzystej rośliny winogronowej.

Według badań to zapach rośliny wywołuje takie zachowanie.

„Kiedy koktajle z tęczówki umieszczono na dnie naczyń przykrytych perforowaną plastikową pokrywką, koty nadal lizały i żuły, mimo że nie miały bezpośredniego kontaktu z chemikaliami” – powiedział Miyazaki. „Oznacza to, że lizanie i żucie jest instynktownym zachowaniem spowodowanym stymulacją węchową irioidów”.

W przypadku srebrzystej winorośli, uszkodzenie liści spowodowało uwolnienie kolejnego irydoidu.

Uważano, że gatunek żółwia lądowego Galapagos wyginął do czasu odkrycia jednej samicy

„Neptalaktol stanowi ponad 90% całkowitego irydoidu w zdrowych liściach, ale odsetek ten spada do około 45% w uszkodzonych liściach, ponieważ inne irydoidy dramatycznie rosną” – powiedział. „Zmieniona mieszanka tęczówki pasująca do uszkodzonych liści promowała znacznie dłuższą reakcję u kotów”.

W badaniu stwierdzono, że prace mogą pomóc w identyfikacji enzymów roślinnych, które można wykorzystać jako środki odstraszające owady dla ludzi.

Miyazaki powiedział, że kocimiętka i srebrzysta winorośl nie są ani niebezpieczne dla kotów, ani uzależniające. Wyjaśnił w e-mailu, że rośliny dawały kotom uczucie „euforii”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *