Obejrzyj pierwsze dramatyczne zdjęcia statku kosmicznego Juno NASA uchwyconego podczas przepłynięcia przez lodową kulę Ganimedesa

Ganymede JunoCam Imager June 2021

To zdjęcie Ganimedesa zostało wykonane przez fotografa JunoCam podczas lotu Juno 7 czerwca 2021 r., w pobliżu lodowego księżyca. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Statek kosmiczny podleciał bliżej JowiszKsiężyc jest większy niż jakikolwiek inny od ponad dwóch dekad i oferuje ekscytujące przebłyski lodowej kuli.

Pierwsze dwa zdjęcia NASA Juno została przyjęta 7 czerwca 2021 r., przelatując obok olbrzymiego księżyca Jowisza Ganimedesa na Ziemi. Obrazy – jeden z aparatu JunoCam krążącego wokół Jowisza, a drugi z kamery gwiezdnej Stellar Reference Unit – pokazują powierzchnię z niezwykłymi szczegółami, w tym kratery, wyraźnie jasny i ciemny teren oraz wysokie cechy strukturalne prawdopodobnie związane z błędami tektonicznymi.

„Jest to statek kosmiczny najbliższy temu gigantycznemu księżycowi w całym pokoleniu” – powiedział główny badacz Juno, Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. „Poświęcimy trochę czasu, zanim wyciągniemy jakiekolwiek naukowe wnioski, ale do tego czasu możemy po prostu podziwiać ten niebiański cud”.

Wykorzystując swój zielony filtr, urządzenie do obrazowania światła widzialnego sondy JunoCam uchwyciło prawie całą stronę księżyca pokrytą lodem wodnym. Później, gdy pojawią się wersje tego samego obrazu, które zawierają czerwony i niebieski filtr aparatu, eksperci fotografii będą mogli dostarczyć kolorowy obraz Ganimedesa. Rozdzielczość obrazu wynosi około 0,6 mili (1 kilometr) na piksel.

Ponadto Stellar Reference Unit, kamera nawigacyjna, która utrzymuje statek kosmiczny na kursie, dostarczyła czarno-białego obrazu ciemnej strony Ganimedesa (strony przeciwległej do Słońca) skąpanej w słabym świetle rozproszonym od Jowisza. Rozdzielczość obrazu wynosi od 0,37 do 0,56 mil (600 do 900 metrów) na piksel.

Ciemna strona Ganimedesa

To zdjęcie ciemnej strony Ganimedesa zostało wykonane przez kamerę nawigacyjną Jonoza Stellar Reference Module podczas przelotu Księżyca 7 czerwca 2021 r. Źródło zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/SwRI

„Warunki, w których zebraliśmy obraz ciemnej strony Ganimedesa, były idealne dla kamery przy słabym oświetleniu, takiej jak gwiazdowa jednostka referencyjna”, powiedziała Heidi Becker, lider monitorowania promieniowania w firmie Juno. Laboratorium Napędów Odrzutowych. „To inna część powierzchni niż ta, którą JunoCam widzi w bezpośrednim świetle słonecznym. Ciekawie będzie zobaczyć, co te dwie rzeczy mogą ze sobą połączyć.”

W nadchodzących dniach statek kosmiczny wyśle ​​więcej zdjęć z lotu Ganimedesa, a wstępne zdjęcia JunoCam będą dostępne Tutaj.

Oczekuje się, że spotkanie zasilanego energią słoneczną statku kosmicznego z księżycem Jowisza zapewni wgląd w jego skład, jonosferę, magnetosferę i powłokę lodową, jednocześnie zapewniając pomiary radioaktywnego środowiska, które przyniosą korzyści przyszłym misjom układu Jowisza.

Więcej o misji

Jet Propulsion Laboratory, oddział Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie w Kalifornii, kieruje misją Juno dla głównego badacza Scotta J. Boltona z Southwest Research Institute w San Antonio. Juno jest częścią programu New Frontier NASA, który jest zarządzany w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama, dla Dyrekcji Misji Naukowych agencji w Waszyngtonie. Firma Lockheed Martin Space w Denver zbudowała i obsługiwała statek kosmiczny.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *