Obrazy z teleskopu słonecznego ujawniają powierzchnię Słońca jak nigdy dotąd

NSF/AURA/NSO

Mozaika nowych i bezprecedensowych zdjęć Słońca została uchwycona przez Teleskop Słoneczny Inouye podczas pierwszego roku jego działalności.

Uwaga redaktora: Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Nowe zdjęcia powierzchni Słońca wykonane przez potężny ziemski teleskop słoneczny ukazują plamy słoneczne i inne cechy z niespotykaną dotąd szczegółowością.

osiem obrazów, Wydany 19 majazrobione z National Science Foundation’s Daniel K. Teleskop słoneczny Inoue4-metrowy teleskop znajdujący się na wyspie Maui na Hawajach.

Chociaż Słońce staje się coraz bardziej aktywne Gdy maksimum słoneczne zbliża się w lipcu 2025 r. – szczyt 11-letniego cyklu słonecznego – zdjęcia pokazują cichsze aspekty powierzchni Słońca.

Ciemne, chłodne plamy słoneczne są rozproszone w fotosferze lub na powierzchni Słońca, gdzie pole magnetyczne jest silne i mogą być wielkości Ziemi lub większe. Gromady plam słonecznych są przyczyną rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy – kiedy plazma i część pola magnetycznego oddzielają się od zewnętrznej atmosfery Słońca lub korony i przepływają przez Układ Słoneczny.

Te energetyczne erupcje ze Słońca mogą wpływać na komunikację satelitarną Ziemi.

Obszary plam słonecznych pokazane na obrazach są badaniem kontrastowym. Jasna, gorąca plazma płynie w górę na powierzchnię Słońca, podczas gdy ciemniejsza, chłodniejsza wypływa. W chromosferze, warstwie atmosfery nad powierzchnią, nitkowate struktury wskazują na obecność pól magnetycznych.

Drobne i szczegółowe struktury, w tym świecące kropki zlokalizowane tam, gdzie pole magnetyczne jest najsilniejsze, można zobaczyć w ciemnych plamach słonecznych. Jasne włókna pochodzące z pola magnetycznego, zwane włóknami półcieniowymi, które przewodzą ciepło, otaczają plamy słoneczne.

NSF/AURA/NSO

Kropki i włókna świecą w plamach słonecznych i wokół nich.

Inne zdjęcie pokazuje plamę słoneczną, która straciła większość otaczającego ją obszaru, czyli półcienia, który wydaje się rozpuszczać. Naukowcy uważają, że pozostałe fragmenty mogą być końcowym punktem ewolucji plam słonecznych, zanim znikną.

NSF/AURA/NSO

Teleskop uchwycił obraz, który zdaniem naukowców przedstawia rozkładającą się plamę słoneczną.

Teleskop słoneczny Inouye obserwował również „mosty światła”, jasne struktury słoneczne obejmujące najciemniejszy obszar plamy słonecznej. Te złożone struktury mogą różnić się wyglądem, ale naukowcy uważają, że fotomostki mogą wskazywać, że plama słoneczna wkrótce się rozpadnie. Przyszłe obserwacje mogą dostarczyć więcej danych na temat powstawania i znaczenia mostków optycznych.

NSF/AURA/NSO

Widać most światła rozciągający się na zaciemnionej plamie słonecznej.

Według National Science Foundation zdjęcia wykonane w ciągu ostatniego roku były jednymi z pierwszych obserwacji wykonanych przy użyciu największego i najpotężniejszego naziemnego teleskopu słonecznego na świecie w fazie rozruchu. Według agencji teleskop jest obecnie podnoszony do pełnej zdolności operacyjnej.

Naukowcy mają nadzieję, że możliwości teleskopu pozwolą im odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące Słońca, w tym pochodzenia burz słonecznych, a także ujawnić zawiłości jego pola magnetycznego.

Teleskop ma za zadanie dokonywanie ciągłych pomiarów pól magnetycznych w koronie słonecznej oraz dostarczanie obrazów atmosfery słonecznej jak nigdy dotąd. W porównaniu z możliwościami obrazowania innych obserwatoriów, Inouye może rejestrować obiekty słoneczne trzy razy mniejsze.

Nazwane dane słoneczne z Teleskopu Słonecznego Inouye, a także dwie misje kosmiczne Sonda słoneczna i sonda słoneczna Parkermoże pomóc w rozwikłaniu niektórych tajemnic wiecznego słońca – a wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu oszałamiających widoków naszej własnej gwiazdy w nowym świetle.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *