Sport i nazizm: życie i śmierć w polskich obozach zagłady

Sport i nazizm: życie i śmierć w polskich obozach zagłady

Więźniowie, żywe trupy, musieli godzinami biegać boso, ponad dwie godziny kucać, z rękami za szyjami, czołgać się na łokciach, robić powolne pompki, skakać jak żabie, obracać się z rękami w górze, wspinali się na niemożliwe drzewa i chodzili trzymając się za kostki, i przez godzinę krążyli wokół kija w tym samym kierunku i kolejną godzinę w przeciwnym kierunku. On był Dwanaście godzin „gimnastyki”, bez odpoczynku i jedzenia. Obrzęk stóp i głowy. ciepło lub mróz. Tarzaj się po śniegu. Rozkazał Ludwigowi Plagge, swojemu nazistowskiemu katowi, „ćwiczyć”. Kto go uderzył? Bicz, kij, kopnięcia, a nawet pistolet. Nikt nie może im pomóc. Dziennie umierało około dwudziestu.

„Sport”, jakkolwiek banalnie brzmi nazwa, był pierwszym krokiem ku zagładzie., mówi Erwin Olzówka, więzień „1141”. „Sport”, aby zastraszyć nowicjuszy. Upokarzaj ich w całkowitym posłuszeństwie. „Jak więźniowie nie posprzątają dobrze, to 'sport’. Jeśli będą rozmawiać bez pozwolenia, 'sport’. Jeśli się nie przywitają, 'sport'” – mówi Stanisław Korecki (więzień 743). Historie Ludwika Bassa (więzień 3460), Marianne Debus (678) i Eugeniusz Nidugadło (213) oraz Artur Raplin (1021), Józef Dentar (1409), Jan Chlebowski (622) i Nikodem Peszczew (673) przerażają m.in. zarejestrował w tak głęboki sposób związek między „sportem” a „sportem”, jak zauważył inny Hiszpan José Ignacio Pérez Oświęcim, największy obóz koncentracyjny Do Hitlera w Polska Zajęty. Pereza, który opublikował twój raport Kilka dni temu w hiszpańskiej gazecie MarkaNapisany rok przed książką Co OświęcimHistoria więźnia Uciekli z nazistowskiego piekła dzięki boksowi. Sport, który zabija. Sport, który ratuje.

„Praca czyni wolnym” – słynne i paradoksalne zdanie przy przyjęciu do Auschwitz.BBC

„Kto umie robić kwadraty?”zapytał Kurt Magatans, jeden z „koszmarów” (niemieckich zbrodniarzy na usługach nazistów) w Auschwitz. Noah Kliger (Więzień 172,345), który spędził pierwszą noc nago na ziemi, przy dwudziestu stopniach poniżej zera, nigdy nie wpadł w róg, ale podniósł rękę. „Nie myślałem mózgiem, myślałem wnętrznościami”. „Jeśli kłamią, idą prosto do komory gazowej” – ostrzegł Matagans. Klieger został uratowany, ponieważ jego pierwszy przeciwnik, Jacko Razon (P115264), mistrz Grecji i Bałkanów, dał się pokonać, aby zasymulować wyrównaną walkę. Przegrał kolejne dwadzieścia walk. Ale jadł lepiej. Boks uratował mi życie. Walczyli na ringu między czterometrowymi płotami z drutu kolczastego pod napięciem, celowali esesmani. Dla rozrywki i zakładów od nazistów. między sobą lub przeciwko „kapo”. Walki były nierówne. Szkielety przeciwko katom o wadze trzydziestu lub czterdziestu kilogramów. gołymi rękami lub w wełnianych rękawiczkach, aż pierwszy omdlał.

Inni byli już uwięzieni. Najbardziej znany był Wiktor Młody PerezUrodzony w żydowskim getcie w Tunisie, mistrz świata w wadze muszej w Paryżu, mając zaledwie 20 lat w 1931 r., więzienie 157 178 w 1943 r., nazistowska przynęta pośród terroru, jego umysł już zdezorientowany, brak uśmiechu. Według innej ważnej książki, na jego początek wyruszyło dwustu oficerów, Wiadomości ze świata ciemności, napisany przez Paula Steinberga (gość 157,239). Trzy rundy, w których Peres upokorzył swojego nazistowskiego przeciwnika. Mecz uznano za nieważny. „Wybitny” pracownik kuchni, Perez rozdawał jedzenie innym więźniom. Mówią, że Perez, leżąc wreszcie na noszach po kolejnej walce, zginął na jednym z tzw. marszów śmierci (wyładowanie nazistów z Auschwitz, wieczne spacery, przekraczanie granic, więźniowie przez śnieg). Co Oświęcim Mówi, że Perez zginął od kuli, kiedy ukradł kawałek chleba, aby dać go innemu więźniowi.

Wśród okropnych warunków przetrzymywania było zimno. Noah Kliger, „Bokser”, pierwszą noc w Auschwitz spędził nago na podłodze przy minus 20 stopniach.Władze Palestyńskie

W Auschwitz byli inni bokserzy. Tadeusz Pietrzykowski (Więzień 77), polski bohater, którego życie zostało sfilmowane, pokonał kilku kapów, aż zarazili go tyfusem. Anthony Chertek (139,559), który startował na 36. Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie i był wicemistrzem Europy w kategorii piórkowej. Salamo Arush, Felix Stam i Kazimierz Celeste. I Była też piłka nożna. „Wybory” z „Anglii”, „Walii” i „Szkocji” w koszulkach podarowanych przez Czerwony Krzyż grały w smrodzie, bo stadion znajdował się pośrodku komór gazowych Birkenau (Auschwitz II), zdaniem Rona Konto Jonesa w książce Łucznik Oświęcim (2013, napisany przez Joe Lovejoy). Nazizm zakazał piłki nożnej w okupowanej Polsce. Ale nie w Oświęcimiu.

żydowscy więźniowie w Auschwitz; Za dziesięć dni minie 80. rocznica powstania w getcie warszawskim.

Sport, a nawet koncerty odbywały się także w innych obozach koncentracyjnych w okupowanej Polsce, w których zginęło około 3,5 miliona Żydów. „To było jak podanie lekarstwa, transfuzja krwi” — mówi Chronicle, próbując zrozumieć tę tragedię. Za dziesięć dni minie osiemdziesiąt lat od pierwszego masowego buntu Powstanie w getcie warszawskim, miasto, które było niegdyś kosmopolitycznym centrum życia żydowskiego. W getcie zginęło ponad sto tysięcy Żydów. Wśród straconych był Josef Klotz, pierwszy strzelec w historii reprezentacji PolskiW 1922 r. kolejną ofiarą był Janus Korczak.

Korczak, pisarz i nauczyciel, postanawia wywieźć dzieci z sierocińca do obozu zagłady w Treblince. Jedna z galerii sprzed lat przypomniała jedno z jego zdań: „Nie możemy zostawić świata takim, jaki jest”.

Dowiedz się o projekcie Trust

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *