Apple rozluźnia restrykcyjną kontrolę cen w App Store

Apple rozluźnia restrykcyjną kontrolę cen w App Store

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

San Francisco (AFP) – Apple da programistom większą swobodę ustalania cen w App Store, próbując pogodzić się z zarzutami, że nadużył dominującej pozycji na rynku aplikacji mobilnych.

Twórcy aplikacji będą teraz mogli zaczynać swoje oferty od 0,29 USD (od 0,49 USD za subskrypcje i 0,99 USD za zakup aplikacji), aw niektórych przypadkach żądać do 10 000 USD (od 999,99 USD).

Kalifornijska firma potwierdziła w komunikacie prasowym, że dodała 700 poziomów cenowych.

Deweloperzy będą mieli również więcej opcji ustalania cen w różnych krajach i różnych walutach.

„Na przykład japońskie studio gier, które prowadzi większość swojej działalności w Japonii, może mieć stałą cenę dla swojego japońskiego sklepu i pozwolić, aby ceny zmieniały się za granicą w oparciu o kursy walut” – wyjaśnił Apple.

W ten sposób producent iPhone’a uelastycznia system, który za swoją sztywność krytykuje wielu wydawców, w tym Spotify i Epic Games (Fortnite), a ostatnio także Elon Musk, nowy właściciel Twittera.

Zasadniczo oskarżają Apple o pobieranie prowizji (do 30%) od wszystkich dochodów uzyskanych za pośrednictwem App Store, sklepu iPhone dla aplikacji innych firm.

Władze różnych krajów od kilku lat próbują walczyć z duopolem, jaki tworzą na tym rynku Apple i Google (Android), którzy są sędziami i stronami.

W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad ustawą, a w Europie Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) wejdzie w życie w maju 2023 r.

Zmusi to Apple do otwarcia iOS, swojego mobilnego systemu operacyjnego, na alternatywne metody płatności i sklepy z aplikacjami.

W czerwcu 2021 roku prezes Apple, Tim Cook, zapewnił, że gdyby tak się stało, groziłoby to „zniszczeniem bezpieczeństwa iPhone’a i wielu inicjatyw ochrony prywatności”, które firma opracowała dla App Store.

Apple wygrał kilka bitew sądowych, w tym pozew przeciwko Epic Games. Ale musiał też iść na ustępstwa.

W zeszłym roku Apple zakończył postępowanie prawne, obiecując zapłacić małym amerykańskim programistom 100 milionów dolarów.

W szczególności firma umożliwiła wydawcom oferowanie metod płatności swoim klientom poza App Store, na przykład za pośrednictwem swojej strony internetowej.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *