Balon naukowy NASA ustanawia nowy rekord lotu

Balon naukowy NASA ustanawia nowy rekord lotu

Balon naukowy GUSTO (Galaktyczne/Pozagalaktyczne Terahercowe Obserwatorium Spektroskopowe) przekroczył 55 dni, 1 godzinę i 34 minuty, ustanawiając nowy rekord lotu podczas lotu nad zamarzniętą powierzchnią Antarktydy. GUSTO jest teraz nowym rekordzistą w zakresie najdłuższego lotu ze wszystkich misji naukowych NASA prowadzonych za pomocą balonu naukowego o dużej ładowności.

„Sukces tej misji balonowej jest wspaniałym hołdem dla wszystkich ludzi, którzy wspierają program” – powiedział Andrew Hamilton, pełniący obowiązki szefa Biura Programu Balonowego NASA w ośrodku Wallops Flight Facility w Wirginii. „Od zespołu operacyjnego w Peraton, przez producenta balonów w firmie Aerostar, przez Narodową Fundację Nauki i jej personel pomocniczy na Antarktydzie, po zespół zarządzający misją w NASA – wszyscy mieli kluczowe znaczenie dla powodzenia tej misji, która Doskonale pokazuje długoterminowe możliwości i wartość balonów dla społeczności naukowej„.

Sonda GUSTO została wystrzelona 31 grudnia o godzinie 1:30 czasu wschodniego z długoterminowego obozu balonowego w pobliżu stacji McMurdo na Antarktydzie. Misja balonowa nie tylko pobiła rekord lotu, ale… Kontynuuje swoją podróż wokół Antarktydy. Balon naukowy o zerowym ciśnieniu, wielkości stadionu, osiąga obecnie wysokość ponad 50 000 metrów. „Stan balonu i wiatry stratosferyczne przyczyniły się do dotychczasowego powodzenia misji” – powiedział Hamilton. „Działanie balonu i systemów balonowych było doskonałe i nie zaobserwowaliśmy żadnego pogorszenia osiągów balonów. „Wiatry w stratosferze były bardzo sprzyjające i zapewniały stabilne warunki na długi lot.”

Rekordowy lot GUSTO przyniósł NASA tytuł balonu Super-TIGER Misja Super Trans-Iron Galactic Element Recorder wystartowała z Antarktydy w grudniu 2012 roku.

GUSTO to misja astrofizyczna zarządzana przez Biuro Programu Explorer NASA w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland i prowadzona przez głównego badacza Christophera Walkera z Uniwersytetu Arizony przy wsparciu Laboratorium Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

«Program NASA dotyczący długich balonów Zapewnia naukowcom możliwość wysyłania ładunków nowej generacji na skraj kosmosu. „Dając im możliwość wielokrotnego dokonywania przełomowych obserwacji Wszechświata i przy znacznie niższych kosztach niż tradycyjne misje orbitalne” – powiedział Walker.

GUSTO mapuje większą część Drogi Mlecznej, w tym centrum galaktyki i pobliski Wielki Obłok Magellana. Teleskop wyposażony jest w detektory czułe na linie emisyjne węgla, tlenu i azotu. Zmierz te linie emisyjne Dostarcza zespołowi GUSTO informacji o całym cyklu ośrodka międzygwiazdowego, Kosmiczna materia znaleziona pomiędzy gwiazdami. Obserwacje naukowe GUSTO prowadzone są z Antarktydy, aby zapewnić wystarczający czas obserwacji w powietrzu, dostęp do obiektów astronomicznych i energię słoneczną dostarczaną przez australijskie lato w regionie polarnym.

Misja naukowa Gusteau ma trwać nieco ponad 60 dni i nawet po jej zakończeniu balon będzie nadal latał i przeprowadzał prace demonstracyjne technologii. „Następnie planujemy przekraczać granice balonu i latać tak długo, jak balon będzie w stanie wykazać się długodystansowymi możliwościami” – powiedział Hamilton.

Ośrodek lotniczy NASA w Wallops w Wirginii zarządza programem naukowych lotów balonowych agencji, obejmującym od 10 do 15 lotów rocznie z miejsc startu na całym świecie. Peraton, który obsługuje należący do NASA obiekt Columbia Science Balloon Facility (CSBF) w Teksasie, zapewnia planowanie misji, usługi inżynieryjne i operacje terenowe na potrzeby programu balonów naukowych NASA. W ciągu prawie 40 lat swojej działalności zespół CSBF wystrzelił ponad 1700 balonów naukowych. Balony NASA są produkowane przez firmę Aerostar. Program balonów naukowych NASA jest finansowany przez Wydział Astrofizyki Dyrekcji Misji Naukowych tej agencji. Balony wystrzelone przez NASA z Antarktydy otrzymują wsparcie logistyczne od Biura Programów Polarnych Narodowej Fundacji Nauki, które kieruje amerykańskimi badaniami na Antarktydzie.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *