Barlatino zadowolony z otwarcia granicy między Wenezuelą a Kolumbią

parlatino-satisfecho-con-apertura-de-frontera-venezuela%e2%80%91colombia

Przewodniczący grupy, Angel Rodriguez, powiedział prasie, że ten krok przyniesie dobrobyt i produktywność obu krajom, uznając gotowość rządów Nicolása Maduro i Gustavo Petro do przywrócenia dobrych historycznych stosunków między dwoma bratnimi krajami.

W dokumencie uzyskanym przez Prensa Latina ustawodawca wyraził przekonanie, że wraz z otwarciem granicy między Wenezuelą a Kolumbią „aparat produkcyjny, a tym samym gospodarka i zatrudnienie zostaną reaktywowane”.

Rodriguez podkreślił pełną wolę władzy wykonawczej Wenezueli do pracy na rzecz odnowionej fazy wszechstronnych stosunków z Kolumbią.

„Jesteśmy przekonani, że rząd prezydenta Gustavo Petro, podobnie jak Wenezuela, dołoży wszelkich starań, aby utrzymać przyjazne stosunki w ramach szacunku i solidarności” – podkreślił.

Parlamentarzystka potępiła zawieszenie stosunków między obydwoma krajami w ciągu ostatnich trzech lat z powodu „wojny politycznej” promowanej przez byłego prezydenta Kolumbii Ivana Duque (2018-2022).

Zamknięcie 2219-kilometrowej granicy w 2019 r. bardzo wpłynęło na współżycie gospodarcze, społeczne i rodzinne obu krajów, których wspólna historia sięga XVIII wieku.

Wczoraj władze cywilne i wojskowe obu krajów oficjalnie opuściły przejście graniczne oddzielające Cúcuta, Norte de Santander i San Antonio w stanie Tachira przez Simon Bolivar International Bridge, który jest również skutecznym przejściem w regionach Zulia i Apure.

Minister transportu Wenezueli Ramon Velasquez wyraził zadowolenie władz swojego kraju z otwarcia granicy i wyraził nadzieję, że nigdy nie zamierzają jej zamykać.

Na konferencji prasowej minister przekazał pełne braterstwa i miłości oraz wzmocnienia stosunków dwustronnych przesłanie od prezydenta Kolumbii Gustavo Petro do swojego odpowiednika Nicolasa Maduro.

Podkreślił, że to historyczny dzień i wyraził, że redaktor Simon Bolivar i „nieśmiertelny przywódca” Hugo Chavez (1954-2013) będą pełni radości, gdy granice zostaną otwarte, siedem lat po ich zamknięciu.

Wenezuela i Kolumbia zerwały stosunki w lutym 2019 r. w wyniku działań samozwańczego prezydenta Juana Guaido zmierzającego do naruszenia legitymacji konstytucyjnego rządu Republiki Boliwariańskiej, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i stanu Nowa Granada.

Stosunki między narodami zostały przywrócone dopiero 29 sierpnia ubiegłego roku wraz z doręczeniem listów kredytowych prezydentowi Maduro przez mianowanego tu ambasadora Kolumbii Armando Benedettiego, co powtórzył 7 września przed Petro, Felixem Placencia.

jha / jcd

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *